Muži, kteří nenávidí ženy

• slovenský

Muži, ktorí nenávidia ženy

Girl with the Dragon Tattoo, The

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2009, 146 min (SE: 180 min)

Vlastně se moc těším na Fincherovu vlastní verzi, která to snad už dotáhne na maximum. Män som hatar kvinnor není nijak extra originální detektivka. Často je z ní cítit inspirace právě Sedmičkou nebo Zodiacem, co se týče Oplevovy kvalitní filmařiny. Ono by to celkově asi bylo za tři, ale to by zde nesměla být tak charismatická ústřední dvojice. Lehce staromódní novinář se ještě dá, ale punkerská hackerka s bisexuální orientací, postrádající na hrudi obří melouny či obličej modelky a přesto je stále ta nejvíce sexy femme fatale tohoto roku? Smekám klobouk a připisuji si Noomi Rapace do seznamu atraktivních žen.(13.9.2010)

„Čože? Podľa teba tie vraždy... odpisoval z daní?!“ – „Poznám podnikateľov. Odpíšu všetko.“ Skeptický. To je asi najvýstižnejšie slovo, ktoré som pred pozretím cítil. Faktom je, že to má niekoľko mínusov. Hackerka vie ukradnúť milióny z cudzieho konta, ale zo svojho zopár tisícok nie. Niektoré pre dej zdanlivo dôležité postavy sa z neho čudne vytratia preč. Zamestnankyňa detektívnej agentúry má problém požiadať zopár ostrých kolegov o asi dvojminútovú službičku (vybúchať psychopata, ktorý ju sexuálne zneužíva). Napadnutie v lese som doslova čakal. Veľká minutáž ma tiež nenadchla. Napriek tomu je to atmosférická detektívka, ktorá miestami pripomína MLČANIE JAHNIAT, 8 MM či PURPUROVÉ RIEKY. Kým „dovtedy“ je to „iba“ za lepších 60%, o ďalších 20% to vytiahne Lisbeth Salanderová zvláštnej Noomi Rapaceovej. Je taká realistická, že hoci som knihy ešte nečítal, ak raz budem, pochybujem, že si Lisbeth budem predstavovať inak. Jej „Osa“ je silná postava, ťažko k tomu niečo písať, psychiatri by sa vyjadrili lepšie. Takých „ôs“ sú plné ulice. Je taká dobrá a jej vzťah s novinárom je taký pútavý, že som si prial viac ich spoločných scén. Samotné vyšetrovanie ma paradoxne troška nudilo. Každopádne rozuzlenie bolo dosť šialené (v dobrom) a ukázalo, v akom zvláštnom svete žijeme. Viac o celej trilógii v mojom článku na Recenzie.org: http://recenzie.org/triler/488-potetovane-dievca-ktore-sa-hralo-s-ohnom-a-kopalo-do-osieho-hniezda(31.1.2011)

Naprosto standardní kriminálka, která mi nabídla jen typické seskupení záhada - dlouhé, nudné vyšetřování - zvrat, který potvrdí zbytečnost onoho vyšetřování - pointa - titulky. Fincher to bude muset hnát hodně na atmosféru... (Knihu neznám - třeba v ní je něco víc.)(24.9.2011)

napinave, drsne, atmosfericke, sexy... Rozhodla som sa, ze to zoberiem z druheho konca, presne ako to aj robievam... Najprv filmy, potom predlohy... Obsadenie Lisbeth Noomi je trefa do cierneho, co sa vsak po precitani predlohy samozrejme moze zmenit... S Mikaelom uz tak spokojna nie som, ale no dobre, moze byt, uvidime, co bude dalej. Kazdopadne som dve a pol hodiny sedela na riti ako prikovana, a to sa mi nestava casto. PS: Keby sa davali hviezdicky za tetovania, dala by som 10 :D(23.7.2010)

Film odvážného tvůrce, který se nebojí jít vlastní cestou a který ví s nadhledem vyjádřit, projevit, nebo mluvit o vážných věcech. Mezi současnými filmy těchto států vzplanul malý filmový zázrak.(24.7.2012)