Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009, 40x43 min

• Djkoma

Po 20. díle pevné zakotvení na 2*. Tenhle seriál je tak jiný, až jde úplně mimo chutě obyčejného diváka. Tolik nesmyslů pohromadě jsem viděl naposledy při cestování časem v Heroes, ale tady to je vše pod uniformou US Army a to opravdu ne... Potenciál antické lodě s lidskou posádkou byl obrovský, ale způsob, jakým ho autoři přeměňují na lidské drama s pachutí břečky je smutný důkaz nemožnosti změnit vše, jak autoři chtěli. To nejzábavnější totiž na seriálu je to jediné, co zůstalo z původních seriálů Hvězdné brány. Kdyby tu nebyl vědátor Robert Carlyle se svou povahou, nedalo by se na to v podstatě vůbec dívat. S každým dílem klesající kvalitu nezachránil ani nejlepší dosavadní díl (číslo 8 s názvem Time). Není tu akce, není tu humor, není tu nadhled, není tu soupeř... Jedna velká scenáristická bublina, která pomalu plaská a opravdu to bolí... Škoda, Destiny měla na víc. PS: konec má super ozvučenou zpomalovačku, ale je o ničem...(25.10.2009)

K SGU jsem byl původně skeptický, proto jsem se k ní dostal až letos. Zpočátku jsem si mysle, že moje skepse byla oprávněná, protože první polovina první série skutečně za moc nestála. Ale pak se to začalo zlepšovat a hlavně druhá série byla výborná. Hlavní devizou téhle série není odlehčená atmosféra a nahláškovaný O'Neill (SG-1), ani parádní prostředí (Atlantida), ale perfektně napsané a komplikované postavy. Komplikované je asi to správné slovo, protože, snad s výjimkou Chloe, nikdo není opravdový klaďas. Hned u dvou hlavních "hrdinů" Younga a Rushe budete přemýšlet, kdo je vlastně větší parchant. A neztratí se ani další postavy. Jedinou zásadní výtkou je otevřený konec, který mě tady opravdu zamrzel. 1. série - 70 % 2. série - 90 %(4.7.2014)

Pilot dopadl na výbonou, Roberta Carlylea miluju, jeho postava je zatím dost rozporuplná. I tak se mi líbí. Akce, ponurost, herci, HUDBA, všechno se mi líbí a až se situace na Destiny trochu uklidní, myslím, že začnou hlavní hrdinové i hláškovat. Tak pak to bude paráda. Zatím náběh na nejlepší SG seriál. - tak (po 10 dílech) se neobjevili mimozemšťani, akce taky téměř nulová, hlášky se také neobjevily, očekávání nevyslyšena. I tak, mě to baví, ale bohužel - Atlantis je Atlantis....AKTUALIZACE: po desátém dílů druhé řady se konečně začlo něco dít. Objevil se pořádný nepřítel a díly dostaly trochu šmrnc.. Dost mě udivuje, že když se to konečně trochu rozjelo a začlo bavit, tak seriál odpískali. :-((6.10.2009)

Stargate je značka, ktorá zarába a vznik Universe tak nie je vyložene prekvapivým ťahom. Producenti si však správne uvedomili, že tretí krát použiť tú istú schému by bola chyba a preto najnovší seriál hoci zasadený do tradičného sveta vsádza viac na postavy a realističnosť napríklad aj po vzore Battlestar Galacticy. Oproti SG1 a SGA takmer absentuje klasický humor, viac sa vsádza na výpravu a atmosféru, ktorú priamo podporuje dravejšia réžia a oproti predošlým sériám ďaleko experimentálnejšia oldsmithova hudba. V čom ale SGU aj v porovnaní s Galacticou stráca je nielen spočiatku pomalší vývoj a nevyváženosť zápletiek ale aj o niečo slabšie vykreslené postavy. Potenciál, ktorý má Destiny má, ale našťastie neostáva v šuplíku a s pribúdajúcimi dielmi seriál začína oveľa pripomínať to, čím zrejme chcel byť už od začiatku. Lepšie neskôr ako vôbec a celkový vývoj ešte môže byť zaujímavý.(13.6.2010)

slyšíte ten zvuk?...to si mnu ruce radostí..tohle neni ta hvězdná brána, kterou všichni známe..tohle nejsou ti samí herci, kteří se v seriálu a dalších seriálech(atlantis) drželi zuby nehty..poučeni z předchozích nezdarů, sestrojili režiséři pekelnej příběh(nenašel jsem nic, co by se rýmovalo) a servírujou pro mnohem namlsanější sortu diváků..říkám to proto, protože k tomuhle seriálu nelze přistoupit bez předchozí zkušenosti s SG..přesto má úžasný rysy jinejch sci-fi a ani trochu se to netváří jako vykradačka(virtuality, BSG, Firefly atd.)..tentokrát sem fakt ohromenej, protože jsem nečekal, že se podaří z tématů hvězdný brány ještě něco vyždímat..opak je pravdou- antikové sice dostali svoje místo v atlantis, ale stejně toho o nich moc nevíme a o původu bran už vůbec..vidim jako velký plus, že seriál si vybral právě antiky a hned v pilotu poodkryl něco, co jsme o nich dosud nevěděli..abych to shrnul:mnohem temnější atmosféra, herci, kteří dostali role, který z nich dělaj osobnosti, originální nápad, bezvýchodný situace a velká očekávání v budoucí díly..to je něco, co až teď dostává jménu sci fi a předchozí stargate posouvá někam jinam..(abych to nepřechválil, co?)EDIT po 7 dílech: místo toho, aby se z toho začalo stávat víc sci-fi, tak se to mění na nějaký fakt ulítlý drama..timhle tempem když to pude dál, tak by si autoři mohli zahrát na definitivní konec SG..musim ubrat jednu hvězdu a začínám mít problém se svym předešlym zbytečně pozitivnim hodnocenim..edit po S02E07:stále věřim. začíná se tu na obzoru rýsovat taková, ještě těžko určit její kvality, napodobenina star treku s novou velice zajímavou misí mimochodem..a taky si začínám myslet, že i přes některý bláboly,který ten seriál předvádí, se mi bude líbit čím dál víc jdouc tímto směrem ovšem..Po posledním dílu se nemůžu ubránit editu: Nemůžu v žádným případě říct, že by mě SGU zklamala. Ano, někdy scénáristé správně nenastavili štíty vůči nelogičnostem, ale tady jsme na poli sci-fi..těžko chápat některý výtky od uživatelů..pokud je v prvé řadě fanda ochoten přistoupit na takovej konstrukt i v případě samotný brány, kde je možný cestovat na jiní planety, atd., tak fakt nerozumim tomu, co je tak nesmyslnýho na SGU..jo, odpověď je:úplně všechno! ale klasická SG na tom nebyla jinak. Možná nebylo kolem tolik zbytečný melodramatický omáčky, ale bejt určitě lepší rozpočet, tak nepochybuju v nadupaný díly..(konec konců musíme vzít v úvahu finanční situaci, která byla jiná+ námět, kterej skýtá tolik možností v počítačový animaci- taky neni nejlevnější)A tady už se dostává k potenciálu, kterej je prostě obrovskej. Mnohonásobně větší než u SG (s SGA už je to sporný). Situace ve který se ocitá Destiny na konci 2. série je plná otázníků a cest. Zum Beispiel: Zcela neprozkoumaná loď, cesty na jiný planety, cesta skrze jiný galaxie, každá galaxie=(ne nutně) různý sorty příběhů, ras, protivníků, atd., zajímavá mise lodi, postavy (rush vs. ostatní), jiné antické lodi. Prostě nevyčerpatelnej spletenec potencionálních zápletek. A to je podle mě velká škoda. Budu doufat, že jednou někdo přivede posádku zpět k životu.(5.10.2009)

• - Za pilotní epizodu "Air" byl nominován tým speciálních efektů SGU (Shannon Gurney, Andrew Karr, Mark Savela a Craig Van Den Biggelaar) na cenu Visual Effects Society Awards 2010 v kategorii Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series. (Caszidy)

• - Jedná se o první sérii Hvězdné brány, kde se objevují sexuální scény. (ManOfPhoenix)

• - Z důvodu nízké sledovanosti bylo vysílání seriálu po dvou řadách ukončeno. (Amroth666)