První den zbytku tvýho života

• Francie

Le Premier jour du reste de ta vie

The First Day of the Rest of Your Life

Drama / Komedie

Francie, 2008, 109 min

Chtěl bych tenhle film obejmout a dát mu pusu, protože vidět v dnešní době něco tak upřímného, opravdového, chytrého a čistého se rovná polovičnímu zázraku. Na francouzských vinicích zkrátka nezraje jen skvělé víno...(21.9.2013)

Další Francie, která je u mě na plný počet. Poslední dobou se to stává až nebývale často. Na druhou stranu mi to ale vůbec nevadí. Pokud budou přicházet s takovými dobrými nápady, jako zrovna v tomhle filmu, budu ty pěti hvězdy sázet s radostí. Odvyprávět totiž příběh naprosto průměrné francouzské rodiny v rozmezí pěti dnů v jejich životě s tím, že každý den je o jednom členovi, mi prostě přijde totálně super. Do toho je to strašně sympatický, příjemný, nenásilný a naprosto lidský, takže neváhejte ani Vy a pojďte se podívat taky. Tenhle film si to rozhodně zaslouží.(15.12.2014)

Krásný film, místy fakt hodně vtipný, místy vážný, perfektně vyvážená kombinace. Vtipné, ale ne trapné, smutné, ale ne patetické. Skvělá režie, zvládnuté herecké výkony. Plangi to vše popsal dost věrně (situace jako ze života, ale žádná klišé - vše je podané s nezbytnou dávkou inovace), jen dodám, že děj zachycuje podstatně delší období, než jen 12 let, podle mě cca 22 let. Pobavily mě i různé popkulturní narážky na rockovou hudbu a nebo na film Apocalypse Now (v českých titulcích Nová Apokalypsa?!).(19.11.2009)

Film trochu připomene známější Chlapectví, tento způsob vyprávění se mi velmi zamlouvá a Francouzům se opravdu podařilo vypíchnout nejdůležitější body a zvraty v životě jedné rodiny. Od filmu jsem nic nečekal a jsem příjemně překvapený. 7.5/10(20.1.2015)

Skvelo zostrihané, nevtieravé, iné. Možno som nadstrelil, ale mne sa to fakt ľúbilo:), nazdar(17.12.2014)

• - Film, ktorý Albert (Pio Marmaï) a Raphaël (Marc-André Grondin) pozerajú a citujú je Sedem statočných (1960). (toi-toi)