Signum laudis

Medal, The

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1980, 84 min

Vynikající film o překročení míry fanatického plnění rozkazů ve válce s nezapomenutelným Vlado Mullerem, který svým výkonem zastínil i o hodně slavnější české kolegy.(27.4.2003)

Překvapivě kvalitní válečné drama, které nestojí na bitevních scénách, ale na psychice vojáků. V tomto případě především na kaprálovi ve skvělém podání Vlado Müllera: ten je prototypem poslušného, oddaného, fanaticky zaslepeného poddůstojníka, snažícího se zavděčit nadřízeným, konajícího rozkazy bez pochybností a bez lítosti, pyšného, přesvědčeného o naprosté oprávněnosti veškerého svého počínání. Jakkoliv taková postava otevírá divákovi kudlu v kapse, v závěru musíme kaprála při jeho bezelstné, nechápající naivitě litovat. Silný, dobře obsazený film bez zbytečného patosu, který je kupodivu (vzhledem k době vzniku) oproštěn od veškeré ideologie či propagandy. 80%(20.5.2009)

Krutá doba - I.světová válka... Nezapomenutelný film s Vlado Mullerem (kaprál Hoferik byla jeho životní role a ne nějaký hajný)... Velmi rád bych se na ten film podíval znovu...(19.10.2004)

Dalsi silny slovensky film - snad jeden z nejlepsich valecnych filmu vubec - zivotni role pro Mullera v roli fanatickeho kaprala verneho cisari panu az za hrob. Silnemu obsazeni rakouske armady vedle Vlada vevodi Blaha a Kodet.(11.8.2005)

Válečný filmy sice zrovna dvakrát nemusim, ale tohle se mi líbilo. Je to pravděpodobně nejlepší film z 1. světový války, co jsem viděl. I když zase tak moc jsem jich neviděl. Zvláštní je, že do včerejška jsem neměl ani tušení, že takovej film existuje. Jinak perfektní výkony snad všech herců. Hajnej Horyna tady pravděpodobně podal životní výkon, ale za zmínku stojej i další herci - Bláha, Frej, Zahajský... Trochu mi ve filmu vadila hudba. Pořád tam hraje nějaká uřvaná dechovka nebo hudba jak z majora Zemana. A bojový scény jsou přecejenom taky trochu slabší. Nicméně 4 hvězdy naprosto zasloužený.(14.3.2014)

• - Premiéra filmu sa konala 30.1.1980 v Bratislave v kine Slovan. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčanie snímky prebiehalo od 24.10.1979 do 7.1.1980 v Mostecku a okolí. (dyfur)

• - Slovné označenie "Signum Laudis" znamená v preklade "vec cti". (Jello Biafra)