Signum laudis

Medal, The

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1980, 84 min

Protiválečné drama z první světové války se silným scénářem, skvělou režií i hudbou a hlavně vynikajícími hereckými výkony i v malých rolích. Výprava vzbuzuje pocit, že se film vážně natáčel během první světové války.(16.7.2006)

Film o tom, kde začíná a končí míra chlapáctví za první světové války. A kde metály a vyznamenání, jako je Signum laudis, nemají cenu, pokud chlap není chlapem. A tím fanatický kaprál Hoferik opravdu není. Drama nabízí poutavý pohled do nitra vojáků, kteří mají válečné vřavy plné bajonety. Je překvapivě dobře natočeno a časté slabiny českých produkcí, jako jsou výprava, kostýmy nebo válečné scény, tady sklízí uznání. Martin Hollý film natočil poměrně syrově, bez velkých příkras a znázornění první světové války probíhá o to víc barvitě a přesvědčivě. Dopomáhají k tomu také vynikající herecké výkony všech zúčastněných. I u nás se točily pěkně hustá válečná dramata z války, která není ve filmech, až tak profláklá. 100%(13.1.2012)

Signum laudis si rozhodně zaslouží diváckou pozornost a také plný počet hvězdiček. Samotný úvod filmu je precizně zvládnutý a navozuje atmosféru 1. sv. války. Následně je sice film poněkud nudnější a rozvleklejší, ale závěr servíruje jednu silnější scénu jak druhou. Zabíjení koní je velmi sugestivní, stejně jako finální polní "soud". Skvělý antimilistaristický snímek, který je působivý i díky hudbě Zdeňka Lišky. Člověk si zasteskne, že dnes se u nás již takové filmy netočí.(1.11.2012)

Mezi československými filmy neobvyklý, ne příliš známý, a přitom vynikající film. Skvělý Josef Bláha jako cynický kapitán König. Od map se válčí s noblesou, proto je pro vysoké štábní důstojníky osobně přijatelnější zajetí než tuhý boj na život a na smrt o probití se k vlastním.(20.4.2009)

Doteraz som plný počet hviezdičiek priznal iba 23 česky alebo slovensky hovoreným filmom. Signum laudis je jedným z nich. Ani pri opakovanom zhliadnutí som o hodnotení nemal najmenšie pochybnosti. Oproti minulosti som si všimol iba časovú zhodu a ideovú podobnosť s Kubrickovými Cestami slávy, ktoré som videl nedávno. Vlado Müller bol vo filme neprekonateľný a nepoburovala ma ani Liškova hudba, pretože vytvárala k deju vhodný kontrapunkt.(13.11.2010)

• - Scénář filmu přepracoval Vladimír Kalina do knižní podoby, která vyšla v roce 1988 pod stejným názvem „Signum laudis“. (skudiblik)

• - Ve filmu se baví vojín Steiner (Jan Pohan) s vojínem Konopáskem (Jan Skopeček) o svém synovi, kterému je jedenáct let. "Steinere, tahle válka jednou skončí, ale až vyroste další bojová síla, tak může bejt druhá...to bude mít tvůj kluk akorát správnej kaprálskej věk...to zní pěkně...kaprál Steiner." Jasný odkaz na desátníka Steinera, hlavního hrdinu filmu Železný kříž, kterým je Signum Laudis inspirováno. (Slimak)

• - Natáčanie snímky prebiehalo od 24.10.1979 do 7.1.1980 v Mostecku a okolí. (dyfur)