Tajemství staré půdy

Jugoslávie / Československo, 1984, 83 min

Jaroslav Petřík

Jiří Kolín
  • Enšpígl

Vidět tohle kdysi dávno a ještě v kontextu tehdejší doby jako fagan, tak beru fáborky a propukám v oslavy. To se bohužel nestalo, biják ke mě dorazil až teď a působil na mně krapet nudně, hlavní hrdinka mě byla sympatická jako kornout bez zmrzliny a kluci krom toho, že třikrát rozsvítili vynález teda dvakrát akční nebyli. Určitě z toho jde léto, prázdniny, ale v né takový míře, abych z toho odpaloval ohňostroje a děj jak už jsem řekl, hrál poměrně nudnou symfonii.(5.8.2013)

Tyhle dětské filmy našich mladých let, se nedají hodnotit jinak než nostalgicky. Pod pojmem našich, mám na mysli dnes už pětatřicátníky a dál :o) jelikož čas celkem kvapí a ani Jugoslávie už není celek, tak jako to naše tehdejší Československo. Ano dnes může příběh působit trošku naivně a nezajímavě, ale s ohledem na datum vzniku a cílovou diváckou skupinu šlo tehdy o celkem atraktivní podívanou, pro nás mladé kluky bažících po dobrodružství a tajuplných příbězích. Takže pro mne jde už dnes pouze a jen o hodnocení s nostalgie a né co do posuzování filmařského kumštu a umu.(30.12.2014)

Když jsem to viděl jako malej kluk, byl jsem z tohoto dětského-sci-fi špionážního filmu úplně nadšanej. V mých vzpomínkách to byl skvělý dětský film plný všeho, co kluci milují. Po mnoha letech jsem tento drahokam mého dětství opět viděl a byl jsem sklamán. Film je průměrný až, hamba. V ničem neoplývá-výjma nádherných jadranských exteriérů. A tak je to skoro se vším z dětského vidění světa-škoda, rád bych chtěl opět se na filmy dívat nezkaženým dětským pohledem.(25.5.2009)

• Lischai

První polovinu filmu doporučuji shlédnout na rychlost převíjení 1,5 ve druhé se zvládnete orientovat už i v trojnásobné rychlosti. Dialogy jsou neuvěřitelně papírové a český dabing hyper-koretktně mluvících dětí působí jako nějaký rafinovaný vtip na Rychlé šípy. Kdyby to bylo ještě o něco horší, vlastně je to docela vtipné.(6.12.2011)

Body za lokace a nápad s propojením české a jugoslávské produkce, i když tehdy to asi bylo spíš motivované politicky. Slabinou filmu je velmi slabý začátek, tři čtvrtě hodiny se nic neděje, až teprve se záběry zahraničních televizí film doopravdy začne, vyvrcholení je ale slabý kafe i v dětském žánru.(19.6.2015)