Tajemství staré půdy

Dobrodružný / Rodinný / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1984, 83 min

Vladimir Tadej

Jiří Kolín

Když jsem to viděl jako malej kluk, byl jsem z tohoto dětského-sci-fi špionážního filmu úplně nadšanej. V mých vzpomínkách to byl skvělý dětský film plný všeho, co kluci milují. Po mnoha letech jsem tento drahokam mého dětství opět viděl a byl jsem sklamán. Film je průměrný až, hamba. V ničem neoplývá-výjma nádherných jadranských exteriérů. A tak je to skoro se vším z dětského vidění světa-škoda, rád bych chtěl opět se na filmy dívat nezkaženým dětským pohledem.(25.5.2009)

Tohle jsem jako malý měl strašně rád. Dnes po pěkně dlouhé době opět viděno a už to nen sice úplně ono, ale pořád to v sobě má kus svého dřívějšího kouzla. Takové hravé dobrodružství, ale nejlepší výkon podala stejně asi ta dívčina, která hrála i mimikou a byla nejzajímavější postavou vůbec. Kluci byli moc monotónní. Jedna scéna s Milošem Kopeckým docela ušla, jen bych škoda ho. Jan Kanyza jako agent teda nic moc. Třebas odpalování trojzámku s tím, že jeden člověk stál u vybuchujících zámků, je trochu moc velké scifi. Jinak se mi to, ale stále líbí, ale dnešním mladým to už nic neřekne. 6/10(3.11.2011)

• Enšpígl

Vidět tohle kdysi dávno a ještě v kontextu tehdejší doby jako fagan, tak beru fáborky a propukám v oslavy. To se bohužel nestalo, biják ke mě dorazil až teď a působil na mně krapet nudně, hlavní hrdinka mě byla sympatická jako kornout bez zmrzliny a kluci krom toho, že třikrát rozsvítili vynález teda dvakrát akční nebyli. Určitě z toho jde léto, prázdniny, ale v né takový míře, abych z toho odpaloval ohňostroje a děj jak už jsem řekl, hrál poměrně nudnou symfonii.(5.8.2013)

Dnes už spíš k zasmání, ale jako děti se nám to líbilo. Prostředí moře a nadpřirozeno to bylo něco. Ve filmu snad až na M.Kopeckého a J.Kanyzu nikdo z našich nehraje. Kluci najdou na půdě vynález jakési antigravitační dělo a tím vystřelují do vesmíru co se dá, jenže to někdo vidí a celé město má pozdvižení. Dnes už jen jeden z mnoha zapomenutých filmů. Ještě že máme ty satel. kanály.(30.11.2009)

Tyhle dětské filmy našich mladých let, se nedají hodnotit jinak než nostalgicky. Pod pojmem našich, mám na mysli dnes už pětatřicátníky a dál :o) jelikož čas celkem kvapí a ani Jugoslávie už není celek, tak jako to naše tehdejší Československo. Ano dnes může příběh působit trošku naivně a nezajímavě, ale s ohledem na datum vzniku a cílovou diváckou skupinu šlo tehdy o celkem atraktivní podívanou, pro nás mladé kluky bažících po dobrodružství a tajuplných příbězích. Takže pro mne jde už dnes pouze a jen o hodnocení s nostalgie a né co do posuzování filmařského kumštu a umu.(30.12.2014)