Pirates II: Stagnetti's Revenge

Erotický / Dobrodružný / Komedie

USA, 2008, 138 min

"Yeah, suck that mighty pirate sword!" Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ. Všetko dobré z jedničky vytunované do enormných guilty pleasure rozmerov robí zo Stagnettiho Pomsty neuveriteľne sympatické, milo naivné béčko s pridanou hodnotou profi péčka (divokého strihu). Vskutku odzbrojujúca kombinácia a ďalši krôčik transgresie priemyslov. Pre všetkých, ktorí si pri tretích Pirátoch z Karibiku otrávene mrmlali popod fúzy: "keby si miesto tých boring žvástov radšej zatrtkali", je toto splnený sen. Je málo pornáčov, na ktoré sa dá pozerať aj keď sa práve nepáli guma. Chválim rapídny úbytok silikónu a teším na finále. 90%(26.11.2008)

Není porno jako nadporno, není revoluce jako evoluce. /////// Napsáno ve stavu hlubokého duševního deliria. ////// Byla to stále jen moje fantazie. Klasický film, který miluje svoje zatmívačky, střihy a nezveřejnitelné záběry. Cenzura. Divácká imaginace, co se stalo po střihu, před časovou elipsou. A nyní porno - ony vystřižené záběry. ////// Piráti - klasická fantasy, která je průměrem i triky rovna lehce dementním příběhům svého žánrů. A nyní obě v jednom. Žádné zatmívačky, žádný střih, žádná imaginace, vše je jasné, vykradačské a předurčené, parodické a uvěřitelné, porno a narativní film. ////// Jmenujme ho „nadpornem“ a specifikujte si jej. Příběh v nadpornu už není jen průhlednou lepící páskou, která držela po hromadě hromadné nelogické sexuální scény, je originálním příběhem, který by však nefungoval bez sexuálních scén, ke kterým směřuje a které dialekticky vytváří. Postavy nejsou v nadpornu ploché fyziologické kreatury hodné jen voyerského pohledu, ale stávají se pornstar, se sociálním statusem a (sebe)parodickými sklony. A mají manýry klasických hvězd. V nadpornu se narace nebrzdí sexuálními scénami, ale samy scény se kromě animálního požitku stávají estetizačně zajímavé (trvám si na tom, že mizascéna sexuálních styků v Pirátech je barokně emanující a kýčovitě krásná) a jsou plně spojeny s narací, tzn. oním dialektickým sexuálním vývojem postav. V nadpornu dominuje klasická narace a komprimuje se samotné zobrazení sexuálních aktů (za první hodinu: 40 minut narace a 20 minut sexuálních scén), což vede diváka jak k radosti s příběhu, který není dementní, tak k nedočkavosti nad dalším (sexuálním) vývojem. Nadporno si je vědomo svého diváka a chce, aby se příběh narativního porna stal esteticky lepším, ale netouží sledovat intelektuální film – chce bavit. Nadporno je směsicí komedie, porna a parodie (často i na sebe sama), bere si fabuli Pirátů z Karibiku a paroduje ji, bere klasickou naraci a paroduje ji… Ale hlavně nadporno se nesnaží přiblížit klasické naraci, nesnaží se být plnohodnotným filmem, protože pak by ztratilo punc své originality a samozvané estetiky a muselo by čelit estetické kritice za svoji fabuli a styl. Nadporno jen klasickou naraci zneužívá a zlepšuje (svému) divákovi estetický voyerské požitek, čímž se dostávám k trendům v samotném porno žánru, které nadporno sleduje stejně bedlivě jako klasickou naraci – ty však nezneužívá, ale těch si cení a hýčká. Nadporno je inspirováno posledními trendy v pornografii, dbá podle kontextu na (ne)věrohodnost a vhodnost, ovlivněno feminizační silou v pornu dbá i na ženského diváka a ženskou estetiku filmu (nemůžu si pomoci, ale druzí Piráti na mě působili velmi feministicky), ale všechny svoje inovace provádí opatrně, jemně je skrývá do komediálního hávu, protože nadporno je převážně žánrem komerčním a miluje svého diváka, hlavně jeho peníze. Nechtěla jsme o nadpornu mluvit jako o „áčkovém pornu“, protože áčkové porno je podle mne označení kvalitního porna s kvalitními narativními vsuvkami, avšak nadporno je jeho nádorem, které vzniklo ve stylu a zachvátilo celý film. Ano, nadporno je (neo)barokním filmem.(10.2.2009)

To jsem tak jednou trávil večer u svých vážených prarodičů, když tu děd navrhl, ať se podíváme, jako rodina, na nějaký film a ať něco nachystám, když už jsem ten zkušený komentátor z filmové databáze. Slavnostně jsme se tedy usadili u obrazovky a já vybral nějaké nové pokračování Pirátů, nejspíš z Karibiku. Říkal jsem si, že děda určitě ocení trochu šavlování ze staré školy a bábička se duchem přenese do doby, kdy byla ještě mladá a kdy by na ni Johnny Depp mohl oči nechat... Začalo to intenzivně, temná atmosféra, kruté vlnobití, myslím, že zatím byla rodina spokojena, bohužel při představení budhistické masérky jsem měl důležitý telefon a tak jsem si musel odskočit, ovšem když jsem se vrátil, dle vykulených očí a pootevřených čelistí prarodičů, jsem usoudil, že film je skutečně zaujal, to bude asi ta síla orientu... V dalších minutách se Piráti zdáli být docela vtipní a odlehčení, bohužel někdo zvonil a já musel ke dveřím zrovna v napínavém momentu, kdy si, mohutným přízvukem mluvící, Baron Lyttelton přišel pro jakousi odměnu ke Guvernérovým dcerám. Nejspíš to byla hromada zlaťáků, protože děda pravil, že tohle stálo za všechny prachy. Film tak došel až k plánování vzpoury, to jsem však musel odvrátit zrak, protože s kapitánem Reynoldsem jsem velmi sympatizoval a nemohl jsem se dívat, jak mu bude vražena kudla do zad. Po skončení scény babička pravila, že tohle si chtěl vždycky zkusit. Pche, zákeřně zradit svého nadřízeného kapitána? To já bych si tedy zkusit nechtěl... Ale jdeme dál, v Pirátech začalo přituhovat, obchodují tam s ženami, jako s nějakými lacinnými cetkami. Pohoršen nad touto nerovnoprávností se myšlenkama potuluji jinde, z letargie mě probudila až milenecká hádka o svatbě. Děda pravil, že tuhle Pandičku by si vzal mnohem raději než moji babičku. Měl jsem tedy co dělat, abych zamezil hádce mezi svými prarodiči, ale pak jsem je konečně uklidnil, to už byl film zrovna po, pravděpodobně velice kruté, scéně o nelidském zacházení s ženskými otroky. Věřím, že o nic, co by se mi líbilo, jsem nepřišel. Jen babička nevěřícně kroutila hlavou a pravila, že na tohle je děda "krátký"... Nejspíš myslela, že nemá na to, aby ji naštval, jinak si to vysvětlit nedokážu... Ale popojedem. Za pár chvil nám Piráti servírovali zuřivý boj, myslel jsem, že trochu naleštěného ostří děda ocení, ale on jen zívnul a řekl, že dřívější scéna s "mocným pirátským mečem" se mu líbila mnohem víc, no nevím, tu jsem asi musel propásnout, jinak bych si to určitě pamatoval. Mno, projekci jsem musel předčasně ukončit, ani se nedivím, že na nových Pirátech odmítnul účast i Johnny Depp, ten děj za moc nestál, jakoby se ten film soustředil úplně na něco jiného, než příběh, ale přitom tam nic jiného není... Zvláštní. Každopádně prarodiče byli spokojeni a požádali mě, abych jim donesl i předchozí díly a laskavě se nedíval s nima. To jsem tak špatný společník?! :((25.4.2010)

Velmi kvalitní pokračování. Tvůrci se poučili z předchozích chyb. Opět žhavá Jesse Jane a Evan Stone jako srandovní kapitán.(7.2.2013)

Druzí "piráti", honosící se titulem nejdražší adult produkce v historii, vypluli do světa rozvířit trochu vody. Už prvním pirátům se podařilo něco nevídaného. Totiž, že je viděli i lidé, kteří podobné téma běžně nevyhledávají. Právě díky opravdu velkým tržbám z jedničky, mohli se tentokrát tvůrci trikově pěkně vyřádit. A myslím si, že efekty se vyvedly mnohem lépe, než u takové Ligy výjimečných:-) Taky tu nehraje Sean Connery a rozpočet je tak k animátorům štědřejší:-). Režie se opět ujal Joone, majitel největšího erotického filmového studia Digital Playground. A to je podle mého největší chyba. Joone jako režisér není nijak zvlášť zdatný. Erotické scény jsou mnohdy zbrklé agresivní a nepřehledné. Žádná atmosféra, žádné erotické dusno. Tenhle film jistě uvidí hodně lidí. Je to svěží vítr, ale bohužel žádná revoluce, jakou piráti mohli být v režii někoho zkušenějšího…(7.10.2008)