poster

Sůl nad zlato

 • Západní Německo

  Der Salzprinz

 • slovenský

  Soľ nad zlato

 • anglický

  Salt Prince, The

Pohádka / Drama

Západní Německo / Československo, 1982, 85 min

 • Šandík
  ***

  Dovolte malou úvahu o filmové pohádce... Středoevropské pohádky jsou lidové příběhy, vyprávěné a tradované především ve venkovském prostředí a vzniklé nejčastěji v období baroka. Jako takové zpravidla neodrážejí mnoho historicky podchytitelných jevů, ale naopak přinášejí značně naivní, i když roztomile zkreslenou představu o životě aristokracie. Filmové zpracování musí pohádce nutně vtiskonut nějaký obrazový rámec. Pokud nejde o pohádky severské, asijské či africké, nýbrž středoevropské, činí tak zpravidla podivnou směsí středověkých a barokních reálií v nejrůznějších kombinacích. Pohádka „Soľ nad zlato“ je důsledně středověká, což však je spíše zajímavý experiment, protože stejně v principu nelze barokní báchorku vsadit do středověkých reálií, usilujeme-li o jakousi pravdivost. Z tohoto hlediska je totiž pohádka útvarem vždy historicky nepravdivým, jakkoli obsahuje často hluboce pravdivé ponaučení. Zajímavý je zde také posun pohádky směrem k fantasy filmům. Obsahuje slušné herecké výkony a poměrně silné scény. Příšerný je hudební doprovod v podobě tehdy módních syntetizátorů.(27.12.2006)

 • Terva
  ***

  CITÁT - Květiny mají být všude, obzvláště v nehostinných místnostech........ Jedna z těch průměrných až skoro podprůměrných pohádek. Nevýrazné a pomalé. Herecké obsazení je ovšem velmi povedené.(24.12.2014)

 • Dever
  ***

  // Production Companies: Slovenská filmová tvorba Koliba (SFT) //(6.5.2011)

 • Caminzind
  *****

  Díky té hudbě jsem málem celý film proplakal. Kolikpak mi asi bylo?(28.3.2011)

 • gilmore_girl
  ***

  Nadherna hudba Karla Svobody, ale jinak dost depresivni a chladna pohadka.(27.12.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace