Sůl nad zlato

Soľ nad zlato

Salt Prince, The

Pohádka / Drama

Západní Německo / Československo, 1982, 85 min

Nadherna hudba Karla Svobody, ale jinak dost depresivni a chladna pohadka.(27.12.2011)

Vecpe se všude(3.1.2011)

Určitě pohádkovější záležitost než třeba "Byl jednou jeden král". Už třeba díky hudbě. Ale jak bývá u slovenských pohádek zvykem, chybí ji určitá lehkost a přímočarost.(13.9.2005)

Starý kráľ zle porozumie slovám svojej najmladšej dcéry Marušky, ktorými mu chcela vyjadriť oddanosť a lásku. To, že povedala, že ho má rada ako soľ, obyčajnú kuchynskú soľ, u neho vzbudilo výbuch hnevu. V rozčúlení nechal dievča vyhnať z hradu, čím na celé kráľovstvo privolal strašnú kliatbu. Všetka soľ sa na zlato premenila. Klasická, v našich končinách snáď každému známa, rozprávka. Iste ju poznáte. Táto jej filmová podoba z roku 1982 mi utkvela v pamäti najmä kvôli slušnému hereckému obsadeniu, hudbe Karla Svobodu a jemnej, krehkej Maruške, ktorú stvárnila Libuše Šafránková. ***(10.5.2011)

• dyfur

….teda pekne ste sprznili predlohu….len by mňa zaujímalo čo na to vtedajšie Západné Nemecko či to nedali k náhrade takýto paškvil….(28.3.2014)