Statočný zlodej

Komedie

Československo, 1958, 72 min

Ján Kroner ako neprávom odsúdený úradníček chce pre všetkých ľudí dobro. No raz sa musí rozhodnúť.... Kroner ako sme ho všetci dobre poznali - jednoducho skvelý.(29.4.2003)

Jožko Púčik - ľudská hyena, sadista, ktorý vytrháva muchám krídla, mačkám sype do zadku papriku a peniaze, ktoré ukradol, rozflákal s ľahkými ženami...Takmer... Nie, Jožko je iba naivný, zamilovaný somárik, ktorý sa ocitol vo veľkých problémoch. Som rád, keď televízia sem tam odvysiela i filmy, ktoré sa tak často nereprízujú. Jozef Kroner je u mňa stávka na istotu a minimálne záruka špičkového hereckého výkonu. Komédia nikdy nebola na Slovensku žánrom, ktorý by u nás kvitol, to skôr u bratov v Čechách, ale tento iba 70 minútový výlet pobaví i poučí. Hlavne v tej druhej polovici za mrežami... Kroner 100%. Film 80%.(21.1.2013)

Jožko a jeho definitiva. Skutečně životní událost humanitně smýšlejícího človíčka, řídícího se desaterem a ochotného pomoci komukoli. Snímek o donuceném sebeobvinění. Zde je ovšem místo nelítostného inkvizitora vlastně stejně nelítostná veřejná pověst. Malá nehoda s obálkou a morálním vyústěním ohromných rozměrů. Výborná režie i klasicky poctivé herecké výkony méně známých, slovenských herců, kteří se vedle mistra Kronera rozhodně neztráceli. A kdo by měl náladu na Púčika v podání Milana Lasici, tak je zde možnost od režiséra Petera Opáleného Jožko Púčik a jeho kariéra(8.6.2014)

Lackove komédie sú asi to najlepšie čo z komediálneho žánru na Slovensku vzniklo.Výborní herci,dialógy,stará Bratislava Dobrá komédia,ktorá ani po rokoch nenudí.(8.4.2013)

Jozef Kroner je tu dokonalý, bez neho by to snáď ani nebolo ono.(23.3.2011)

Jozef Kroner v nejlepsi forme. Statocny zlodej je lehce naivni a svizna komedie, ktera dokaze zaujmout a pobavit i po vice jak 50-ti letech.(3.3.2013)

Jožko Púčik a jeho kariéra - názov "Satočný zlodej" je mätúci! skvelý (snáď ako nikdy predtým ani potom) Jozef Króner(18.5.2010)

Asi najlepšia komédia Jána Lacka, zrejme preto, že nie je tak ľudová, ako tie najkultovejšie a najznámejšie. Tá kritika ľudského pokrytectva komediálnosť diela niekedy dosť prekrýva, takže ja by som Zlodeja označil skôr za sociálnu satiru. Celé to stojí na Krónerovi, čo chápu aj herci vo vedľajších úlohách, ktorí sú pri ňom tiež dokonalí a ich súhra spoločne s krásnymi zábermi Bratislavy 50tych rokov a celkom vynaliezavej kamery musí osloviť stále nové a nové generácie mladých slovenských divákov. Toto dielo by sme si mali vážiť viac. Keď si dokážu vážiť naši západní susedia úplne všetko, čo v minulosti natočili, my by sme si mali vážiť aspoň to najlepšie, čo tu kedy vzniklo.(9.7.2013)

"Statočný zlodej" Jožko Púčik je človiečik, ktorého každý využíva pre jeho dobrotu a naivitu až sa dostane do vezenia. Každý si o ňom myslí, že ukradol peniaze. Čas ukáže, že išlo o omyl. Film vznikol podľa satiry od Ivana Stodolu: Jožko Púčik a jeho kariéra.(1.8.2009)

tento film mi navzdy zostane v pamati...hlavne sposobu ako pan Kroner zahral naivitu a dobrotu Jozka Pucika sa da uverit kedykolvek.(29.8.2008)

Znova jedna komédia režiséra Jána Lacka. Jozef Króner jasne predviedol, že z neho vyrastie kapacita slovenskej scény. Výborné herecké obsadenie. 80%.(5.1.2006)

Alebo aj Jozko Pucik a jeho kariera. Chvalim Kronera a vyborny pribeh. A to komedie Slovakom velmi nejdu. Tato je chvalabohu vynimkou. 81 %(13.3.2013)

Jeden z tých starších filmov, ktoré si vždy rád pozriem. Aktuálny ako v minulosti, tak aj dnes. Dobrák od kosti jednoduchý človiečik si nepravom všetko zlízne za ostatných. Okolie ho presvedči, že ukradol peniaze a on chudák tomu nakoniec aj sam uverí. Nenapodobniteľný Jozef Kroner a jeho herecký kumšt ukrytý malíčku. Slovenská filmová legenda v najlepších hereckých rokoch.(28.8.2012)

Ako áno, Jozef Kroner bol výborný herec a aj v tomto filme to dokazuje, ale celé to patetické prehrávanie väčšiny tunajších postáv mi dosť vadí, podobne ako vo všetkých filmoch z tej doby.(7.7.2013)

Jozef Kroner zvládol trpkú kariéru Jožka Púčika s úplnou ľahkosťou. Toto povinné čítanie zo školy vyzerá na obrazovke v krimi dráme oveľa lepšie ako v povinných referátoch na slovenčine. Zaujímavá je kamera vo vtedajšom štýle vynárajúca sa z klobúka či postavy a najlepšou scénou určite priznanie pred miestnosťou plnou študentov práva. –– Moja kriminálna minulosť siaha až do mladosti, keď som vytrhával muchám krídla a tešil sa, ako sa bezmocne trepú.(7.7.2013)

Príbeh o človeku, ktorý vždy každému pomohol, ako len vedel, zato ho neprávom odsúdili a on napokon obetoval svoju česť na potvrdenie verejnej mienky. Nesmierna dávka zdvorilosti v dialógoch, výkon Jozefa Kronera a postava Jožka Púčika robia z tohto filmu neopakovateľný zážitok.(8.7.2013)

Zo Stodolovho Jožka Púčika som robil na strednej škole ročníkovú prácu, pri čítaní knižky som mal vždy pred očami pána Krónera a obrázky z tohto filmu.(22.1.2013)

Po všech stránkách skvělý filmový zážitek. Kroner byl opravdu formát.(16.12.2013)

J.K.-vykon hodný Oscara(21.11.2014)

Príbeh o Púčikovi s legendárnym Jožkom Kronerom, ktorý dáva celému filmu neobyčajné čaro. Film pôsobí ako samotný hlavný hrdina. Jednoducho, naivne, pokorne a odkaz tejto slovenskej klasiky že poctivý a slušný ľudia vždy na všetko doplatia platí asi dodnes...(26.1.2012)