Tak hezky od začátku. Divák, který si nepamatuje děj předchozí trilogie, udělá dobře, když si ji před zhlédnutím čtvrtého dílu zopakuje. Zároveň však musí být obezřetný, aby nebyl namlsaný onou vynikající akcí, která v předchozích třech částech byla. Bourneův odkaz je jiný. Jiný, avšak dle mého stále skvělý. Není dobré porovnávat příběhy s Jasonem Bournem a nynější snímek s Aaronem Crossem. The Bourne Legacy má svůj úvod pomalý, strnulý a upovídaný, ovšem proti nudě slouží prostřihy na Rennera v zasněžené krajině, což je první vlaštovka pro rozjezd akce. Všechny řeči, které se mimoto odehrávají, jsou zajímavé a připravují si půdu pro finální akční scény. Bohužel se stalo jedno, resp. dvě nedopatření. Řečí mnoho, akce ve finále málo. A že jsme ji chtěli víc! Od scény, kdy se Renner dá dohromady s Weisz, tak snímek nabírá spád, souboje natočené v rychlém tempu podpořeném střihem, dynamickou hudbou a roztřesenou kamerou nedávají vychladnout a musím konstatovat, že Jeremy Renner aka Aaron Cross je neskutečně cool! Jediné, co bych tedy vytkl, je stopáž, resp. čas, kdy se "nic" neděje a hodně se mluví (tato pasáž mohla být kratší) a čas, kdy se něco děje, tj. akce (té mohlo být více). Je pravdou, že akční část je tak nějak utnutá, ovšem vytváří se tu tak prostor pro nějaký ten sequel. Konečný dojem mám veskrze kladný a budu k tvůrcům vlídnější než ostatní uživatelé a dám 5* s podmínkou, že se dočkáme dalšího dílu, v němž se objeví jak Jeremy Renner v roli Aarona Crosse, tak Matt Damon s již kultovní postavou Jasona Bournea. To by totiž byl teprve ten správný nářez! [9.8. 2012 v kině; 19:30](9.8.2012)

Číslo 5 žije a v absťáku se shání po chobotnicích z II.patra.. Dobrý úvod z Aljašky, solidně nasnímaná akce, Renner sympatičtější Damona, přesto to vzhledem k příběhové "náročnosti" klidně mohlo stát úplně mimo Treadstone univerzu i za cenu nevyužití značky s momentálně vysokou tržní hodnotou. Takto se jeví Bourneova spižírna už poněkud vyjedená..(29.12.2012)

• Isherwood

Asi jako jediný ve svém širokém okolí jsem nešel do kina na nového Bournea, ale na nového Gilroye. Bohužel jsem to dostal přesně naopak. Začínám se obávat, že Michael Clayton byla povedená náhoda, protože tohle je špatně kočírovaná podívaná, která neví, jestli chce být osobním dramatem dvou jedinců před všemocnými chapadly vládní chobotnice, nebo akčním sprintem za svobodou. Ani do jednoho nenakročí ani na minutu, takže od momentu ‚Forrest Gump na drogách‘ se to definitivně zlomí v šedivou nudu. Což bolí o to víc, když si divák uvědomí, že ač si Gilroy načrtl svět téměř neomezených možností, vydá se cestou nejmenšího odporu, tedy směrem okopírovaného schématu, který dějově předchozí tři filmy vyšťaví do jedné dvouhodinovky. Chápu, že Frank Marshall ví, z jaké značky se dají vydolovat prachy, ale propříště ať na plac aspoň nažene úderného dramaturga. Tady neselhal jenom ten Moby. 2 a ½.(22.8.2012)

Bourne bez Bourna a trochu jinak. Míň akce a hutnější příběh rozhodně není na škodu. Jerry Renner výborný, mohlem ukecanější agent. Jeho motivace (nebýt zase hloupý) je příjemná změna po honbě za minulostí. Rachel Weisz je hodně sympatická, není to jen obvyklý přívěsek a potěší i mnohem uvěřitelnější "úvod" k lovestory. Ed Norton zase jednou odvádí dobrou práci. Jde očividně o pouhý začátek. Rubačka teprve příjde a já budu u toho. :)(10.8.2012)

Odkazov na nezabudnuteľného Bourna je vo filme tak akurát, aby sa aj duša nostalgického diváka nasýtila. Dej však musí ísť bez Matta Damona iným smerom a zdá sa, že sa to réžijne celkom vydarilo a ustálo. Nie som fanúšikom Gilroyových striedajúcich sa útržkových sekvencií, ktoré začnú, dajú si pauzu, medzitým ich prestrieda kopa ďalších snímkov a znovu sa objavia. V tomto prípade to však znásobilo zaujímavosť úvodu deja ( in medias res). Bourne legacy je akciou nabitý thriller, ktorý uspokojí po stránke hereckej aj dejovej a ponúkne správnu dávku dynamiky a akčnej zábavy.(12.1.2013)