• Isherwood

Asi jako jediný ve svém širokém okolí jsem nešel do kina na nového Bournea, ale na nového Gilroye. Bohužel jsem to dostal přesně naopak. Začínám se obávat, že Michael Clayton byla povedená náhoda, protože tohle je špatně kočírovaná podívaná, která neví, jestli chce být osobním dramatem dvou jedinců před všemocnými chapadly vládní chobotnice, nebo akčním sprintem za svobodou. Ani do jednoho nenakročí ani na minutu, takže od momentu ‚Forrest Gump na drogách‘ se to definitivně zlomí v šedivou nudu. Což bolí o to víc, když si divák uvědomí, že ač si Gilroy načrtl svět téměř neomezených možností, vydá se cestou nejmenšího odporu, tedy směrem okopírovaného schématu, který dějově předchozí tři filmy vyšťaví do jedné dvouhodinovky. Chápu, že Frank Marshall ví, z jaké značky se dají vydolovat prachy, ale propříště ať na plac aspoň nažene úderného dramaturga. Tady neselhal jenom ten Moby. 2 a ½.(22.8.2012)

Moji Gilroyové mi rozumějí.(15.8.2012)

Není to špatný film, ale porovnání s předchozími díly se zkrátka vyhnout nemůže. Na Bourneově odkazu je nejlepší Rachel Weisz, herečka, kterou by série bývala potřebovala už dříve (hlavně tedy v prvním dílu), a mrazivá scéna v laboratoři. Jinak tu není skoro nic, co bychom už neviděli dříve (poskakování po střechách, eskapády na motocyklu. fingování vlastní smrti, skrývání se a útěk), a když ano, je to spíš k smíchu (vlk). Navíc kdykoliv zaznělo jméno "Bourne", připadal jsem si jako při sledování Cimrmanova Hamleta bez Hamleta.(14.2.2015)

Tony Gilroy si tak dlouho stěžoval, že jeho scénáře pod Greengrassovou režií nevyzní tak, jak by si zasloužily, až vzal kameru do ruky sám - a vykradl všechno, co předchozí trilogie nabídla. A když první půlhodinka nepřipomíná nic jiného než nějakou pořádně dlouhou vystřiženou scénu z Bournova ultimáta, tušil jsem, že je zle. Při pohledu na překvapivě ukecaného a adekvátně ostrého Rennera to ale pořádně zamrzí. Jeho ruční práce s nepřítelem totiž bere dech a chemie s Rachel Weisz jakbysmet. Bohužel ve chvíli, kdy se tempo druhé poloviny rozpumpuje na maximum, přijde extra hloupý zvrat (Larx) a s ním i vystřízlivění, které v hlavě chtě nechtě bzučí až do konce. U samostatného příběhu bych asi měl mnohem menší problém, ale ono přisátí na profláklé značce celé Legacy zabíjí.(1.12.2012)

Zažíváme poměrně zvláštní dobu ve světě filmu. Ani již tak nezáleží jaké očekávání vlastně divák má na další díl určité série, spíše se stalo moderní pohanit jakékoliv pokračování za každou cenu. A tak se recenze začínají plnit větami typu "Nový *** za moc nestojí." atd. Z tohodle mě začíná být upřímně trošku smutno. Protože až skončí jednou hysterie, dejme tomu za 10 let, divák zjistí, pokud bude mít ještě snahu, že to co kdysi tak snadno odpálil odpadem (jednou nebo dvěma hvězdičkami), tak se mu vlastně líbí. A záleží jen na něm zda najde odvahu své hodnocení poupravit. Letos s příchodem Promethea jsem musel poslouchat, jak to za nic nestojí. Terminator Salvation byla opět podle mnohých sračka. Hobbitovy první reakce se nesly v duchu totálního zklamání. Viděl jsem všechny tyto filmy a musím říct, že neměli tito rádoby hodnotitelé samozřejmě pravdu. Stejně tak jako nový Bourne. Jak může mít Bourne Identity 85% kdežto Bourne Legacy 67%? Přitom poslední Bourne není o nic horší než jeho o 10 let starší bráška. Můžu pokračovat. Myslíte, že Prometheus je na stejné kvalitativní úrovni jako 4. díl Vetřelce? Připomenu, že 4. díl děj nikterak závratně neposunul a jednalo se jen o další vesmírnou vyvražďovačku. Může být 3. komediální díl Terminatora lepší než temný Salvation? Odpovědi jsou jasné. Na CSFD ano, bohužel:( Takže k novému Bourneovi napíši jen tolik, že přes nízké hodnocení tady jsem nečekal nic extra. Samozřejmě se potvrdilo, že film je to ryze nadprůměrný. Samozřejmě bráno v daném žánru. Klidně na to koukněte všichni, co máte tuto mytologii rádi. Určitě budete spokojeni. Vy všichni ostatní, kteří dopředu víte, že tady napálíte 2 hvězdy, protože v tom nehraje Damon, se jděte bodnout.(18.12.2012)

• - Spoiler: Filipínská zásahová jednotka používá útočné pušky M4A1. V Manile používá Aaron Cross (Jeremy Renner) pistoli Beretta 92FS. Outcome Agent #3 (Oscar Isaac) a Aaron Cross mají na Aljašce pistole Walther P99. Na Aljašce používá Aaron Cross také pušku Nemesis Arms Vanquish. Outcome agent #3 nosí také pušku Winchester Model 70. LARX#3 (Louis Ozawa Changchien) má pistoli Beretta 8000 Cougar. Dr. Connie Dowd (Elizabeth Marvel) má pistoli Glock 19. Stejnou pistoli drží i Aaron Cross spolu s pistolí SIG-Sauer P229. Dr. Donald Foite (Zeljko Ivanek) postřílí celou laboratoř s pistolí Heckler & Koch USP Compact. Ochranka v laboratoři má pistole Smith & Wesson 5906. Pistole Dr. Marty Shearingerové (Rachel Weisz) je revolver Smith & Wesson Model 386. Ochranka v továrně na medikace má pistole Smith & Wesson Model 10. Dva agenti, co útočí na dům Dr. Marty Shearingrové, mají samopaly Heckler & Koch MP5K-PDW. (Maulincio)

• - Napriek tomu, že ústredné duo letí priamo z letiska JFK v New Yorku do filipínskej metropoly Manilla, tak oficiálne takéto a ani žiadne iné priame spojenie z USA do Manilly nelieta. (MikaelSVK)

• - Poté, co od projektu odstoupil režisér předešlých dílů Paul Greengrass, opustil sérii i Matt Damon. Důvodem Greengrassova odstoupení byla krok studia Universal, které spolupracovalo na přepracování scénáře bez jeho vědomí. (S.W.A.T)