Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Zajímavý film. Už celá Darwinova teorie je pro mě strašně zajímavé téma. Film Creation se však teorií jako takovou přímo nezabývá (jistým způsobem ale ve filmu vysvětlena je), zabývá se tím, jak pravda ovlivnila samotného Darwina a lidi kolem. Film obsahuje zajímavé myšlenky, jak ztráta víry a odhalení toho, že jsme pouze součásti krutého vesmíru a jediným cílem člověka je přežít, může ovlivnit celou společnost. Nad Darwinem zvítězila vědecká pravda, ačkoliv ho to to málem zničilo. Nakonec má ale stejně každý svou vlastní pravdu a vlastní víru a nějaká vědecká fakta ho vůbec nezajímají. Někdy je možná lepší pravdu neznat, nebo si ji nepřiznat. Film je velice pěkně natočen s příjemnou hudbou, na emocionální strunu diváka hrají příběhy, které Darwin vyprávěl své dceři. Obsazení Paula Bettanyho byla správná volba a stejně tak i obsazení mé oblíbenkyně Jennifer Connelly. Celkově si myslím, že se jedná o dobrý film, který můžu doporučit.(17.3.2012)

Charles Darwin a jeho teorie o vývoji druhů je ve filmu použita jen jako závoj příběhu o vyrovnávání se otce a rodiny se ztrátou. Dojemný výborně natočený a zahraný příběh s výbornou hudbou. Tohle prostředí a tuhle dobu mám rád, když Britové chtějí, dokáží natočit FILM. Samotný Paul Bettany za 5*.(30.4.2011)

• rikitiki

Osobní krize roztažená přes celý film doprovázená přízrakem mrtvé dívenky je rozbředlá a nudná. Chápu metaforu, že smrt dcery je z hlediska vesmíru stejně tragická nebo zanedbatelná jako smrt jedné nešťastné samičky orangutana. Stejně jako smrt miliard a miliard dalších žijících organismů. Takové plýtvání, taková krutost! Jaká je na to odpověď? Když se nedá věřit v boží plán, tak nastoupila nevyhnutelná teorie přirozeného výběru. To je obhajitelné myšlenka. Ztvárněná ale rozbředle. /4. 10. 13./(4.10.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $341,323Tržby Celosvetovo $1,500,000(22.7.2010)

• Subjektiv

Nejdůležitější milníky vytváření velké teorie vyprávěné mrtvé dcerce za zvuků tklivé hudby - toť základní kostra Creation. Těžko si představit, že by někdo mohl nalézt mně méně příjemný způsob pohledu na tuto mně tak sympatickou látku. Člověk by skorem dospěl k závěru, že evoluční teorii tu dnes máme proto, že se Darwin nakonec se smrtí své dcery vyrovnal. Nechci vyznít jako ten nejhorší cynik, chápu, že pro každého trochu slušnějšího otce je smrt dítěte tragédií, jenže... opravdu si zasloužím, aby se ze mě slzy mačkaly vyprávěním jakýchsi uplakaných příběhů? Aby se mi závažné důsledky evoluční teorie předkládaly tak, jako se předkládají žáčkům nižších tříd základní školy? Doufám, že ne. Film nehovoří o původu druhů, nehovoří o přírodním výběru - nabízí uplakaný příběh o síle lásky manželské a otcovské. Konflikt náboženský je těmito láskami smazán a nakonec úplně vyhlazen mainstreamovými moudry... Aaa, proč jen tam víc nebyl ten skrček Huxley? Od jeho plamene jsem mohl i já chytnout... Nebýt občas ve filmu on, nějaký ten výcuc z Darwinových knih a korespondence (bohužel podmalovaný dramatickou hudbou) a jedna scéna, která ukazuje přírodu jako systém, v níž se život jedněch rodí ze smrti jiných, nemilosrdně, ale beze zla, byl bych ještě tvrdší než takhle. Silné **.(19.4.2010)