Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Když jsem viděl trailer, upřímně jsem doufal, že se to celé bude točit kolem okamžiku zveřejnění Darwinových myšlenek. Samořejmě o tom, co tomu předcházelo, ale také o reakcích blízkého okolí i široké veřejnosti po vydání knihy. Konflikt s křesťansky založeným obyvatelstvem tak, jak to bylo například jemně naznačeno trestem dcery, když stála za názory svého otce. Namísto toho je nám naservírován příběh o psychicky zničeném otci mrtvé dcery, který je sice dojemný, ale samotná postava Charlese Darwina a dopad jeho myšlenek na svět mi přijde dost nevyužitá. Není to tak, že bych byl zklamaný. Výkon Bettanýho a Connely je bezchybný a z některých scén běhá mráz po zádech, ale čekal jsem něco uplně jiného. // 70%(3.4.2010)

Zajímavý film. Už celá Darwinova teorie je pro mě strašně zajímavé téma. Film Creation se však teorií jako takovou přímo nezabývá (jistým způsobem ale ve filmu vysvětlena je), zabývá se tím, jak pravda ovlivnila samotného Darwina a lidi kolem. Film obsahuje zajímavé myšlenky, jak ztráta víry a odhalení toho, že jsme pouze součásti krutého vesmíru a jediným cílem člověka je přežít, může ovlivnit celou společnost. Nad Darwinem zvítězila vědecká pravda, ačkoliv ho to to málem zničilo. Nakonec má ale stejně každý svou vlastní pravdu a vlastní víru a nějaká vědecká fakta ho vůbec nezajímají. Někdy je možná lepší pravdu neznat, nebo si ji nepřiznat. Film je velice pěkně natočen s příjemnou hudbou, na emocionální strunu diváka hrají příběhy, které Darwin vyprávěl své dceři. Obsazení Paula Bettanyho byla správná volba a stejně tak i obsazení mé oblíbenkyně Jennifer Connelly. Celkově si myslím, že se jedná o dobrý film, který můžu doporučit.(17.3.2012)

Charles a Emma, muž a žena, černá a bílá. On už dávno pochopil, že Bůh je jen přelud, který si lidé vymysleli, aby dali věcem smysl a řád, ona jeho teorie zarputile odmítá a dál spíná ruce k tiché modlitbě. V 19. století nemohly být dva světy rozdilnější, přesto tihle dva koexistují vedle sebe v křehkém svazku narušeném ztrátou dítěte, ve svazku plném tichého nesouhlasu, proseb, výčitek ("Copak ti nevadí, že možná nikdy neprojdeš nebeskou bránou a my dva tak zůstaneme po celou věčnost odloučeni?"). I když předem víte, kdo bude muset ustoupit, stejně vás to smířlivé pohlazení po tváří "tak si ze mě nakonec udělal spoluviníka", ono spojení černé a bílé v šedou, dostane. Výborným tahem bylo obsadit do filmu skutečný manželský pár, neboť každý dotek, každý pohled je prozářen láskou.(20.3.2010)

Charles Darwin byl blázen. Nebyl? Ale byl, každý génius je blázen. A člověk vlastně nemusí být ani génius, aby byl blázen. Každopádně tenhle film by bez zívnutí zvládl shlédnout snad jenom blázen.(4.12.2011)

Nečekal jsem, že mě CREATION tak dostane, ale já prostě nemám co vytknout. Skvělá řežie a vynikající herecké obsazení (Jennifer Connelly, Paul Bettany i ta malá holčička) nádherně zachytávají příběh o rodině, o lásce, o ztrátách a o životě, který byl roztržen mezi vědu a víru. To vše navíc podbarvuje tklivá hudba Christophera Younga.(11.2.2010)