Síla lásky

Scénografie:

Laurence Dorman

Kostýmy:

Louise Stjernsward

Proč jsou zrovna ty inteligentní filmy tak pekelně nudné, smutné nebo nedávají smysl... Zpracování bylo pěkné, ale děj za moc nestál (skoro co deset minut jsem kontrovala hodiny, jestli už bude konec). Očekávala jsem, že film o Darwinových teoriích, poznatcích a rodině bude o dost zajmavější a poutavější.(16.2.2010)

Unešen hlavní myšlenkou. Ono Darwina, Evoluci či "O původu druhů" zná asi každý, ale jejich zrod, v době paradigmatu, který nepřipouštěl jakékoliv odchylky a znamenal automaticky věčné smažení v pekle, je námět na solidní drámo. A jak už jsem od produkce BBC zvyklý, filmařsky precizní práce (hodně jsem si ulítával na nádherných scenériích) dává dohromady 4 hvězdy. P.S. zmatenost v žádném případě. You've killed God, sir!(12.2.2010)

For Me 85%(15.7.2011)

Film mně spolkl celou, námětem, kamerou i brilantním hereckým výkonem všech. Prostě jsem měla tu správnou náladu na něco tak křehkého a věřila jsem všemu. Jinak se ztotožňuji s tím co velmi pěkně napsal katschet.(27.2.2013)

Výchozí tezi, že Darwinovu duševní a duchovní krizi, zapříčiněnou jasným tušením, že jeho teorie zabije (dobové chápání) Boha a sloupové společnosti se naň vrhnou, prohlubila dále smrt jeho milované dcery, bych bral. Jen mi připadá trochu nesmyslé tvrzení, že jen díky tomu, že se s touto smrtí vyrovnal, známe tuto teorii jako Darwinovu a ne třeba Wallaceovu. Je těch depresí, chmur a vidin až moc, takže Darwin zde vypadá spíše jako nějaká chandrou trápená postava z Dostojevského románu, než jako britský, viktoriánský vědec. Snad by to chtělo více dobových společenských souvislostí (třeba více Thomase Huxleye, zvaného jako Darwinův bulldog, který se zde jen mihnul, a více místního faráře, který zde také neměl příliš prostoru) a méně psychologizování. Je to škoda, protože herecké výkony (zvláště manželů Darwinových) jsou skvělé, reálie a kostýmy dokonalé, kamera velmi dobrá a hudba velmi podporující celkový kladný dojem. PS: český název je příšerný. Pod takovým titulem by jeden čekal nějakou limonádu.(20.11.2011)