Síla lásky

Scénografie:

Laurence Dorman

Kostýmy:

Louise Stjernsward

Tento film není ani tak o výkonech herců, jako o vynikajícím tématu. Doba, kdy pronikaly vědecké názory do obecného vědomí lidu, ale hlavně do vědeckého konsorcia byla velmi složitá, protože převládala náboženská teorie o vývoji druhů a tento názor porazit, nebylo jednoduché. Charles Darwin byl sice houževnatý, ale též psychický velmi labilní, takže smrt jeho milované dcery jej srazila na kolena. Síla velké lásky jeho ženy jej však podržela "nad vodou". Doporučuji pro "náročné diváky".(27.2.2011)

Mám rád britské historické filmy. Jsou téměř vždy sázkou na jistotu. Britové to prostě umějí. Tohle drama není vyjímkou. Nabízí nám tak trochu jiný pohled na Sira Charlese Darwina. Ti co čekali dobrodružný snímek z jeho cest na palubě HMS Beagle zřejmě budou zklamáni. Ostatní co se nenechají odradit bezpochyby zasáhne. Nejen velmi sugestivně podanou ztrátou malé dcerky, ale i okamžikem rozhohodování vydat knihu O původu druhů. V rozhodnutí mu naštěstí velmi pomohl Alfred Russel Wallace, který nezávisle na Darwinovi došel k podobným závěrům o přírodním výběru druhů. Darwin věděl, že překračuje hranici kterou ještě žádný smrtelník nepřekročil... Přesto vstoupil do války s Bohem Stvořitelem. Už jen za tuto odvahu má můj nesmírný obdiv. Vysoce hodnotím výkony Paula Bettany a zejména Jennifer Connelly . * * * *(25.11.2012)

Výchozí tezi, že Darwinovu duševní a duchovní krizi, zapříčiněnou jasným tušením, že jeho teorie zabije (dobové chápání) Boha a sloupové společnosti se naň vrhnou, prohlubila dále smrt jeho milované dcery, bych bral. Jen mi připadá trochu nesmyslé tvrzení, že jen díky tomu, že se s touto smrtí vyrovnal, známe tuto teorii jako Darwinovu a ne třeba Wallaceovu. Je těch depresí, chmur a vidin až moc, takže Darwin zde vypadá spíše jako nějaká chandrou trápená postava z Dostojevského románu, než jako britský, viktoriánský vědec. Snad by to chtělo více dobových společenských souvislostí (třeba více Thomase Huxleye, zvaného jako Darwinův bulldog, který se zde jen mihnul, a více místního faráře, který zde také neměl příliš prostoru) a méně psychologizování. Je to škoda, protože herecké výkony (zvláště manželů Darwinových) jsou skvělé, reálie a kostýmy dokonalé, kamera velmi dobrá a hudba velmi podporující celkový kladný dojem. PS: český název je příšerný. Pod takovým titulem by jeden čekal nějakou limonádu.(20.11.2011)

• rikitiki

Osobní krize roztažená přes celý film doprovázená přízrakem mrtvé dívenky je rozbředlá a nudná. Chápu metaforu, že smrt dcery je z hlediska vesmíru stejně tragická nebo zanedbatelná jako smrt jedné nešťastné samičky orangutana. Stejně jako smrt miliard a miliard dalších žijících organismů. Takové plýtvání, taková krutost! Jaká je na to odpověď? Když se nedá věřit v boží plán, tak nastoupila nevyhnutelná teorie přirozeného výběru. To je obhajitelné myšlenka. Ztvárněná ale rozbředle. /4. 10. 13./(4.10.2013)

For Me 85%(15.7.2011)