Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Výchozí tezi, že Darwinovu duševní a duchovní krizi, zapříčiněnou jasným tušením, že jeho teorie zabije (dobové chápání) Boha a sloupové společnosti se naň vrhnou, prohlubila dále smrt jeho milované dcery, bych bral. Jen mi připadá trochu nesmyslé tvrzení, že jen díky tomu, že se s touto smrtí vyrovnal, známe tuto teorii jako Darwinovu a ne třeba Wallaceovu. Je těch depresí, chmur a vidin až moc, takže Darwin zde vypadá spíše jako nějaká chandrou trápená postava z Dostojevského románu, než jako britský, viktoriánský vědec. Snad by to chtělo více dobových společenských souvislostí (třeba více Thomase Huxleye, zvaného jako Darwinův bulldog, který se zde jen mihnul, a více místního faráře, který zde také neměl příliš prostoru) a méně psychologizování. Je to škoda, protože herecké výkony (zvláště manželů Darwinových) jsou skvělé, reálie a kostýmy dokonalé, kamera velmi dobrá a hudba velmi podporující celkový kladný dojem. PS: český název je příšerný. Pod takovým titulem by jeden čekal nějakou limonádu.(20.11.2011)

Vyměkl jsem. Námět a zpracování veskrze průměrné, dobré, či uspokojivé, ale kombinace Paula a Jennifer, ta na mě po celou dobu trvání volala: "dej čtyři, dej čtyři", tak jsem prostě jednoduše neodolal. V tomhle případě to ani dost dobře nešlo.(27.10.2014)

Několikrát jsem se setkal s názorem, že tento film měl být o Darwinových cestách a dobrodružstvích a přitom jde o nudné melodrama o životě na anglickém venkově - mě se přitom líbilo právě to, že si tvůrci zvolili obtížnější, trnitější cestu a snažili se ukázat něco víc, než pár barevných obrázků palem a lodiček. Ty se tam nakonec stejně ocitnou, ale plní úlohu šťavnatých ilustrací a ne vizuální vaty. Oba herci v hlavních rolích jsou naprosto úchvatní, Bettanymu se podařilo zobrazit nejen tvůrčí muka a strach z důsledků vlastního objevu, ztrátu důvěry v partnera i prázdnotu po smrti dítěte, ale také - což v poslední době není zrovna časté téma - bolest člověka, který zažívá hlubokou krizi své víry, destrukci žebříčku hodnot. Když si k tomu připojím ještě dva, tři okamžiky, kdy jsem se upřímně dojal a krásnou - ačkoli trochu divadelní - snovou práci s obrazem a hudbou, pak nemám co řešit. Doporučuju.(6.2.2010)

Proč jsou zrovna ty inteligentní filmy tak pekelně nudné, smutné nebo nedávají smysl... Zpracování bylo pěkné, ale děj za moc nestál (skoro co deset minut jsem kontrovala hodiny, jestli už bude konec). Očekávala jsem, že film o Darwinových teoriích, poznatcích a rodině bude o dost zajmavější a poutavější.(16.2.2010)

Zajímavý a ani né nudný (jak jsem čekal) pohled do života pana Darwina... - 11. 4. 2010 - 65%(12.4.2010)