Čarodějův učeň

The Sorcerer's Apprentice

Čarodejov učeň

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2010, 105 min

Po dlouhé době zase v kině. Nemůžu říct, že bych litovala vstupného, protože to za mě zacálovali rodiče, neb jsem šla vyvenčit mladší sestru. V několika okamžicích mi to připomínalo jiné filmy (např. Krásku a zvíře). Už při úvodu, kde dojde ke zradě jsem se musela smát, ale tak dobrý, to jsem přešla. Pak rok 2000, kde i mě nadchla kresbička na skle školního autobusu, pak už jen rutina a bla bla bla. Naštěstí, chlapec roste, čas plyne a máme rok 2010, kde se samozřejmě stane, co všichni očekávají. Ano, prosím, vypněte mozky a budete se bavit, mně ale bohužel párkrát zapnul a sem tam jsem musela utrousit sarkastickou poznámku (mé sestře se líbily, nevím, jak zbytku, který mě slyšel). U konce zadoufala, že nebude další díl (i když si tam nechali tvůrci vrátka). Jinak ten divný čaroděj byl vzkříšen přesně tak, jak jsem očekávala; takové lidi, jakým je Dave, bychom potřebovali v našem zdravotnictví... :-D Herecké výkony průměr (jen Dave občas převýšil, řekla bych, obzvláště v momentu, kdy se mu na obličeji usadil stejný výraz, jaký má i můj strejda, když se opije, vážně za to dávám kladné body, to se nepovede jen tak někomu...). A tři písničky by se daly stáhnout.(20.8.2010)

Merlinovci, vedeni Nicolasem Cagem, musi porazit zle Morganovce, vedene Alfredem Molinou, za pomoci noumoviteho Jaye Baruchela, kteremu jde dobre fyzika? Monica Bellucci ve filmu vystupuje jen proto, aby si s Nickem dali na konci jednoho francouzaka? Vazne? To snad ne! Puvodne jsem se na tenhle film tesil, navic jsem vdecny divak, ktereho neni tezke pobavit a uspokojit, ale kdyz i ja jsem se obcas pri sledovani Carodejova ucne stydel za to, ze sedim v kine, nejspis je neco spatne. V tech dvou hodinach se najdou sice dobre momenty, jenze moznosti byly rozhodne vetsi... Na druhou stranu, decka, co sedela v sale se mnou, se docela bavila a dokonce behem titulku zaznel i vykrik "To bylo bozi, co?" Velmi slaba trojhvezdicka.(24.8.2010)

• Cervenak

Nepodarok, pri ktorom nemám chuť sa škodoradostne chechtať, ale naopak, je mi celkom smutno. Má to totiž niekoľko fajn nápadov (pravda, treba si odmyslieť napríklad fakty, že čarodejník z Merlinových čias sa volá Maxim Horváth), zopár skutočne zábavných scén (automobilová naháňačka a zrkadlá), Cage má sympatické okamihy a celkovo to má super oldschoolovú atmosféru ako v dobách, keď sme do kina chodievali na filmy ako Krotitelia duchov, Pyramída hrôzy, Veľké problémy v Malej Číne alebo Zlaté dieťa (je to vonku... áno, videl som Zlaté dieťa v kine a dokonca sa mi vtedy páčilo). Lenže čo z toho, keď je to tak strašne ťažkopádne zrežírované a nevýslovne príšerne zostrihané? Tie postsynchróny, ktoré nepasujú na ústa, pretože sa na poslednú chvíľu menili dialógy, sú tiež na zabitie. Nuž a zlou réžiou takto zlikvidovať herecké výkony inak sympatického Baruchela a výborne obsadeného Molinu, to už chce fakt umenie. Prečo mám dojem, že s Bruckheimerom už nechce spolupracovať žiadny solídny režisér?(14.11.2010)

Sladká jednohubka kulináře Bruckheimera s několika (ne)herci ve vysoce atraktivním zpracování. Takhle nějak si představuji kouzelnické bitky, ne podivné Harryho mávání hůlkou, z níž prýští zvláštní barevné provazce rádobynebezpečné magie... Když si od snímku odmyslím vyloženě tupou zamilovanou vsuvku a nechám si zavzpomínat jen na tu skvělou akci, kouzelné triky a hudbu, vychází mi z toho jedno z největších blockbusterových překvapení tohoto roku. Dokonce i ten Cage je velmi stravitelný! Dvojkou bych rozhodně nepohrdnul, tenhle výlet do magického New Yorku mě fakt bavil.(12.12.2010)

Očakával som (podla traileru) trošku somarinu a povedal by som, že asi to je ten dôvod prečo som až tak prekvapení.Proste som tomu neveril.Ale ľudia, ktorý pracujú na spoločných projektoch už pár rokov (Turteltaub, Bruckheimer, Cage, Rabin) ma proste sklamať nemohli.Disneyovská rodinná sranda pre deti i dospelých.Zaujímavé nápady, dobré herecké obsadenie, ešte lepšie akcie, miestami slabšie efekty, ale skvelo doplnené Rabinovou hudbou.Neostávalo mi nič iné ako pripútať sa a nechať sa unášať čarodejníckym svetom. 70% - 3*(2.1.2011)

• - Ve filmu několikrát zazní skladba "Secrets" od skupiny One Republic. (claudel)

• - Nová auta v honičce Balthazara a Horvatha jsou Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster (Balthazar a Dave) a Ferrari F430 (Horvath). (polabecak)

• - Magická kouzelní kniha "Encantus", kterou Nicolas Cage (Balthazar Blake) dá svému učni, je po stránce návrhu a provedením vskutku unikátním dílem a jedinečným příkladem detailního umění zákulisní tvorby. Každá z 1500 stránek byla ručně nakreslena a opotřebována, aby bylo docíleno maximální věrnosti. Základní verze knihy vážila 34 kilogramů. Pro scény, kdy je kniha zavřená, byl vytvořen duplikát o hmotnosti 4,5 kilogramů. Pro sekvenci z Fantasie byla navíc zhotovena ještě další voděodolná verze. [Zdroj: Falcon.cz] (darek kartac)