Izabelle Cywińské se v subtilní, odvážné adaptaci pozdní povídky Jarosława Iwaszkiewicze podařilo ukázat složitou síť vazeb spojujících členy neobvyklého citového trojúhelníku. Ve vztahu mezi venkovskou učitelkou, pacientem léčícím se v sanatoriu s tuberkulózou a přítelem, který má o něj erotický zájem, se síla fyzické touhy od počátku střetává s pocitem blížícího se konce, porážky a nemoci. Poetické kráse Milenců z Marony vyrůstající z průsečíku těchto krajností dodávají na věrohodnosti vynikající herecké výkony Krzysztofa Zawadzkého, Łukasze Simlata a Karoliny Gruszky. (Kino na hranici)

radektejkal

Pokud je i zde Iwaszkiewicz Iwaszkiewiczem, a já se domnívám, že ano, potom Izabella Cywińská není Wajdou. Režie pokulhává, dialogy jsou vybrány spíš náhodou, než aby svojí četností a strukturovaností tvořily pevnou osu tohoto milostného příběhu, který zde není možno považovat za troj či víceúhelník. Pouto dvou vždy magnetizuje své okolí menší či větší přitažlivou silou. Ze všech tří Iwaszkiewiczových povídek zfilmovaných Wajdou (včetně pozdního Puškvorce) vyzařuje větší stabilita osudové danosti a spřízněnosti (mládí a láska - poznání a rezignace) ukotvená v charakterové pevnosti, jak tomu je u Iwaszkiewiczových povídek ()