Josepha Fouchého jsem objevil jako mladičký fanoušek historie už na základní škole, když jsme v hodinách dějepisu probírali Velkou francouzskou revoluci. Přišel mi zajímavější a svým zvráceným způsobem charismatičtější než samotný Napoleon a především zosobňoval vývoj francouzské revoluce od jakobínského radikalismu přes střízlivou konsolidaci majetkových poměrů nových pánů až po pragmatické obnovení pořádku a neustálé přizpůsobování se potřebám mocných a hlasu veřejnosti. Fouché přežil řadu režimů a dokázal se udržet ve hře a na výsluní. Jak v jednom z dialogů říká, k vládnutí potřebujete peníze a informace. A co armáda, namítá oponent. To je opět záležitost peněz. Fouché uměl sbírat, zpracovávat a prodávat informace, takže dokázal vybudovat první skutečně efektivní a všeobjímající moderní policejní stát v evropské historii. Hra sama představuje levnou studiovou záležitost, ale do pětihvězdičkové kategorie ji dokáže vymrštit právě námět, postava hlavního hrdiny a herecké obsazení. Jediným malým nedostatkem jsou rušivé vstupy vypravěče Radovana Lukavského, kde si mohl režisér vystačit s pouhým hlasem shůry. Celkový dojem: 90 %.(26.4.2014)

Vytecna inscenace a uzasny vykon F. Nemce. Doporucuji vsem milovnikum historie.(14.12.2008)

Na první pohled je patrné divadelní zpracování, které mi moc v televizi nikdy nesedělo, ale udělám výjimku a musím uznat, že navzdory jevištní výpravě nabízí miniseriál skvělý zážitek. K tomu nepochybně přispívá i výkon Františka Němce, role politického chameleona Josepha Fouché mu padla jako ušitá. Rovněž Jan Hartl v roli Filipa Ferney byl výborný. Ještě snad dodám, že jsou tu dobře zohledněná známá historická fakta.(1.6.2014)

Skvěle zpracovaný románový přepis dle skutečných událostí revolučních let ve Francii na sklonku osmnáctého a počátku devatenáctého století. Pan Němec už navždy zůstane Fouchétem...!(26.10.2008)

Tak moudré, tak dobře zahrané, že vůbec nevadí, že s tak lacinou televizní výpravou.(9.5.2012)

František Němec kraloval. Výborná inscenace, výborné herecké výkony. Čekal jsem na to kdysi v tv až do půlnoci a vyplatilo se. Snad jen mi lehce vadil Václav Postránecký jako Napoleon, ale zase, co je na světě dokonalé?(14.7.2012)

Velice zdařilá adaptace Zweigovy monografie. Fr.Němec zahrál Fouchého výborně a Háša dobře vystihl složitost povahy jednoho z největších politických chameleónů a machiavelistů v dějinách.(24.10.2008)

Francouzská revoluce a napoleonská éra mě nikdy nepřestane fascinovat a jestli mám o některé historické epoše hodně načteno, pak je to tahle. Osud Josepha Fouché ukazuje, jak to byla ujetá doba (což se týká i jeho spojence-protivníka Talleyranda) a podle těch dramatických zvratů to se scénáře a dialogy píšou samy. Muž v pozadí je sice výpravou hodně levná věc, ale i v těch rozhovorech nabízí krásný exkurz do téhle etapy francouzských dějin. Výborný František Němec. Dobrý Václav Postránecký jako Napoleon a Petr Kostka v roli Talleyranda.(6.1.2013)

Muž, který žil na přelomu epoch, kdy Francii zmítala revoluce, na špičce politiky prožil dvě monarchie, republiku a císařství. Jaký byl, že i v době kdy umírali lidé po tisících, přežil na tak exponovaném postu tak dlouho? Na to se nám snaží odpovědět tento seriál. A činí tak naprosto strhujícím způsobem. František Němec hraje svého Fouchého dokonale a stejně tak i ostatní ve filmu funguje tak dobře, že zapomeneme na neumělé kulisy a přeneseme se do Francie konce 18. století. Nelze jinak, než tleskat, a to dlouho a vestoje...100%(15.7.2012)

Seriál, díky kterému jsem kdysi zazářila u maturity z dějepisu a který podnítil moji vášeň pro toto období a udělal ze mě fandu Josepha Fouchého. Jinak v tomto zpracování bezesporu září František Němec, jehož výkon je opravdu bezchybý - člověk ho tu zkrátka musí "žrát".(3.10.2012)

Jen další z mnoha inscenovaných a ukradených revolucí...(23.11.2013)

88 %(27.11.2013)

Vynikající výkon, nejen, Františka Němce.(12.1.2009)

Špičkově obsazené drama z nejbouřlivějšího historického období Francie - pád Bastilly až znovurestaurování Bourbonovců a v něm mistr intrik Fouché, který přežije vše a ještě mají vládci pocit, že bez něj by to nešlo. Škoda mluvených vstupů od R. Lukavského, které spojují co by v kulisách kavčích hor asi natočit nešlo, to je snad má jediná výtka.(1.2.2013)

Ale ano, velmi slušný průměr, ale nic víc, než průměr, který nezapře televizní tvorbu s různými nedotaženostmi. I když je co říct, když se ČT pustí do historie až takhle, ale vždy z toho čouhá, jak sláma z bot, málo peněz na výpravu. Tuhle dobu Francouzské revoluce mám dost načtenou a zejména napoleonskou dobu. Nejvíc mi iritoval Postránecký, který představoval Napoleona v neměnné podobě po celou jeho kariéru. Přitom existuje dost obrazového materiálu, aby pan režisér Háša věděl, že generál Bonaparte vypadal úplně jinak, než Napoleon coby Konzul a jinak, než Napoleon císař. Výkon Němce byl ale excelentní! Tomu jsem jeho roli věřil.(25.4.2014)

Klenot mezi inscenacemi!(21.4.2014)

Výborná inscenace a skvělé herecké výkony. Exkurze do vývoje společnosti v porevolučních letech pak nadmíru zajímavá. Jedině snad mohli tvůrci zůstat u tří dílů. Poslední epizoda mi připadala tak nějak navíc.(2.5.2014)

Nádherné a nadčasové, František Pavlíček byl opravdu machr! Za každý díl jednu hvězdičku a za poslední díl dvě.(8.5.2014)

Série má pro mě jednu opravdu zásadní chybu, na kterou již někteří upozornili. Rozumím tomu, že u takovéto minisérie objímající historické období více než čtvrtstoletí nelze celý děj vyložit pouze herecky a některé historické události je nutno vysvětlit z pozadí. A hlas Radovana Lukavského je na tohle opravdu jak dělaný. Ale podotýkám, pouze hlas. Jestli něco opravdu nesnáším, tak to je vypravěč (zde tedy titulovaný jako komentátor) na obrazovce. Brrr. Škoda, pro mě je to tak zásadní narušení filmu, že za to musím dát hvězdičku dolů. Jinak jde přitom o nečekaný skvost z produkce České televize. V našich končinách možná nepříliš známé historické události, a přitom až příliš známé téma "jak se udržet v popředí za jakékoliv situace". A je docela zajímavé vidět sérii zrovna teď, v kontextu loňské aféry Snowden - jak vidno, informace měly cenu zlata už před více než dvěma sty lety, mění se technologie a technologické možnosti, ale nikoliv podstata domácí i mezinárodní politiky. Zpracování se zřejmě věrně drží historických faktů a oslní plejáda špičkových herců, která celou minisérii vynáší o level výše. A člověk nakonec promine i tu trochu lacinou výpravu, která naštěstí nebije až tak do očí, přeci jen to není velkovýpravný hollywoodský spektákl - i když natočit to ČT teď, možná by to dopadlo v tomto ohledu lépe (anebo taky ne). PS: vychvalovat hereckou genialitu Fr. Němce by bylo nošením dříví do lesa...(19.5.2014)