Děti

Tom Shankland

Nanu Segal

Kostýmy:

Andrew Cox

Žánrová lahůdka, která nemá na kilometry daleko obdoby. Těžko říct, zda-li je režisér génius nebo magor, ale styl, jakým kočíruje malé zabijáky, je naprosto dokonalý. Vánoční nálada bere za své u rodinného oběda, kdy se poprvé bodne vidličkou a od té chvíle Shankland sbírá už jenom plusové body. Něco tak nervózního a fyzicky nepříjemného jsem neviděl léta. V momentě, kdy se divák povznese nad otázky ‚proč a jak?‘, musí zákonitě UVĚŘIT tomu, že toho ty děti jsou schopné, stejně tak jako rodičovské pohnutky jsou pochopitelné. Rozdýchvám. 4 a ½.(11.10.2009)

Měl jsem větší očekávání, než jak to nakonec dopadlo, ale i tak je to docela dobrej horor, ve kterým až nečekaně dobře působí ty vraždící děti, který hrajou uvěřitelně a někdy vypadaj i nebezpečně a neni to natočený takovým tim trošku béčkovým způsobem jako třeba Kukuřičný děti, druhá věc ale je, že dospělý postavy se zase chovaj občas docela debilně a nechávaj si těma 5ti letejma dětičkama až moc lehce ubližovat(2.5.2009)

Čekal jsem poněkud větší odvaz a taky rychlejší spád, bez zbytečného natahování, když to má jen 84 minut. Dětičky mohly být ještě více creepy, strach z nich nešel a také občas to myšlení mohlo být blíž realitě. Jinak to ušlo.(16.2.2013)

Líbí se mi, jak tahle děcka kašlou na jakýkoliv příběh a zůstávají absurdní, téměř bezdějovou věcí se slušnou porcí iracionálního děsu. Drobné náznaky o bakteriálním původu bestiální agresivity jsou skoro až na škodu, jelikož bezejmenná anonymita celého masakru filmu nečekaně pomáhá. Samozřejmě, mohli bychom spekulovat o tom, jak se dospělí chovají debilně, jak má tenhle natvrdlou palici a jaká se z támhleté holky během okamžiku stane úderná vraždekyně dětí, nicméně logický podklad tu má zhruba stejný význam, jako ten příběhový. Děti spoléhají především na kontrast dětské tvářičky a brutálního masakru, na zdánlivou absenci hororových prvků a obvyklostí: Drtivá většina filmu se odehrává za denního světla v nevinném prostředí zasněžené usedlosti, obraz je navíc často zahlcen barevností dětského oblečení i hraček. Nepřítomny jsou lekačky i čitelná démonizace. Na přítomnost hororového žánru vlastně výrazněji upozorňuje pouze hudba. Největším násobitelem výsledné kvality je ovšem formální stránka - bezchybné používání kamery a střihu, vhodně obsazené postavy, umná vizuální gradace. Poslední záběr je nádhera.(4.6.2012)

Napětí v hororu má vycházet z toho, že identifikuju takzvané kladné postavy, oblíbím si je, fandím jim a bojím se o ně, protože si nepřeju, aby se jim stalo něco zlého. Co si ovšem mám počít s The Children, kde proti sobě stojí banda vykulených, mně bytostně nesympatických blbečků a vraždících rozmazlených spratků? Kvůli mé osobní zaujatosti je výsledkem to, že si přeju, aby se všichni co možná nejkrutěji pozabíjeli navzájem, všem přeju to nejhorší a místo hrůzy a napětí se nemůžu dočkat, až k tomu nejhoršímu dojde, neboť zadostiučinění cítím, ať už zemře dítě nebo rodič. Navíc minimálně první půl hodinu člověk bez znalosti synopse netuší, proč scény podmalovává „atmosférická, napínavá hudba“, když se dívá jen na partu zkažených fakanů, které rodiče nezvládají a z kterých se očividně vyklubou záporáci, protože neustále divně čumí. Kvalitu režie kvůli už zmíněným osobnícm antipatiím moc neposoudím, jen uvedu, že až do závěrečných titulků (které na pořádnou vyvražďovačku dorazí až příliš brzo) jsem měla problém přijít na to, kdo je čí rodič, sourozenec a kolik tam těch dětí vůbec je. Jako antikoncepční prostředek je to ovšem stále dobré a poučení, že když už zabíjíte vlastní děti, tak dospělý život má větší cenu než nějaké nedovyvinuté uřváně, je jistě vítané.(14.10.2009)