Ivetka a hora

Česko, 2008, 83 min

Vít Janeček

Vít Janeček

Braňo Pažitka

Ťažko hodnotiteľný dokument. Nebudem tu polemizovať, čo Ivetka s kamarátmi videla, tom vie len ona sama a je chybou, že veľa užívateľov tu hodnotí práve to. Katolícka agitka? Určite nie, neviem si predstaviť súdneho človeka, ktorí by sa vzhliadnutí dokumentu stal oddaným katolíkom (teda mne sa to nestalo). Najväčším kladom teda zostáva sama Ivetka, ktorá napriek všetkému vyrástla v relatívne normálnu mladú ženu a čo sa mi na nej najviac páčilo, bola jej pokora.(9.10.2010)

• bassator

Za snahu... - 30. 10. 2009 - 10%(30.10.2009)

• Terva

40 %(21.6.2011)

Iveta Korčáková - holčička, která spolu se svou kamarádkou a mladším bratrem kamarádky na slovenské hoře Zvir zažila zjevení v podobě Panny Marie. Co se samotného "zázraku" týče, můj skepticismus a zdravý rozum vítězí nad davy lidí, kteří na horu každoročně putují za modlitbami. Jejich víra mi přijde směšná.. Ivetčin zážitek spíš považuji za výsledek její (v té době narušené) víry - přijde mi směšné, že jiní věřící lidé přijíždějí doufajíce v to, že spatří Pannu Marii na vlastní oči. Celé by to přece mělo být o otázce víry a ne o hmatatelných (viditelných) důkazech, není tak?! Ovšem zásadní je zde spíše postava samotné Ivetky, jak se vypořádala s tímto zážitkem, jak se s ním vypořádalo blízké okolí, jaký na ni byl vyvíjen tlak a vůbec. Z holčičky se začala stávat žena, která byla sice velmi citlivou (a rozhodně na mě působila celkem sympaticky), ale rozhodně ne srovnanou. Bohužel mi tam něco chybělo, větší konfrontace nebo něco podobného. Kolem a kolem to prostě byl "jenom" výlev jedné kdysi (možná ještě teď) zmatené dívky, sice místy zajímavý výlev, ale to prostě nestačí..(24.7.2011)

Některé drobnosti mi přišly nedotažené do konce, nebo málo vysvětlené, ale celkově velice působivý dokument, který než o samotném zjevení je o člověku, o jeho emocích, o hledání sebe sama a o tom, že ani holka, které se zjevila Panna Marie, nemusí být hned vzorem ctnosti, dokud si neudělá jasno sama v sobě. Každopádně mě ten dokument držel v napětí víc, než leckterý současný film, který je napínavým jen podle zaškatulkování.(12.12.2008)

• - Film získal na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2008 cenu pro nejlepší český dokumentární film roku. (Piri)