Ivetka a hora

Vít Janeček

Vít Janeček

Braňo Pažitka
  • Skip

Dokument, který někomu řekne hodně a někomu vůbec nic. Záleží na tom, jakého založení člověk je a co a jak chce nebo je schopen vnímat. Pro mě je Ivetka docela zajímavá osoba, ale režisér ten film trestuhodně zprasil. Věčná škoda!(2.12.2010)

Začátek mě docela vyděsil. Ale ještě dřív, než jsem to s představou, jak koukám osmdesát minut na to, jak lidé klečí a modlí se, vypnul, mě to začalo zajímat. Hlavní hrdinka je totiž nebývale otevřená a upřímná a na to, jaké měla mediálně profláklé mládí, nečekaně normální. Vít Janeček je potom dostatečně profesionální, aby toho dokázal využít, ale jemu projevenou důvěru nezneužít. Takhle si představuji kvalitní dokument.(3.11.2009)

Největším zjevením tohoto filmu je samotná Ivetka, které se podařilo i s břemenem dětské vizionářské zkušenosti a církevně-mediálního humbuku kolem dospět ve vyrovnanou, moudrou ženu, jejíž svědectví - byť postaveno na důvěře v Boha - může ve své autenticitě oslovit i skeptické diváky. Režisér sice ukáže téma mariánských zjevení v Litmanové z různých stran (vedle přesvědčivých slov samotné vizionářky postaví byrokraty v kolárcích i zástupy stojící frontu na zázračnou vodu), hlavní pozornost však soustředí na dívčin osobní příběh, na její boj o nalezení vlastního povolání. Její normální (hluboce normální, nikoliv všední) dospělost je malým zázrakem. Mnohem pravděpodobnější by bylo, kdyby se nechala zmanipulovat do role mocí nadané, divotvorné panenky, anebo se naopak zcela vzepřela Bohu a obrátila se ke své zkušenosti zády. Neudělá ani jedno z toho; zdá se, že se našla, a její cesta tak může být obrovskou posilou pro všechny, kdo hledají své místo.(14.12.2008)

Ťažko hodnotiteľný dokument. Nebudem tu polemizovať, čo Ivetka s kamarátmi videla, tom vie len ona sama a je chybou, že veľa užívateľov tu hodnotí práve to. Katolícka agitka? Určite nie, neviem si predstaviť súdneho človeka, ktorí by sa vzhliadnutí dokumentu stal oddaným katolíkom (teda mne sa to nestalo). Najväčším kladom teda zostáva sama Ivetka, ktorá napriek všetkému vyrástla v relatívne normálnu mladú ženu a čo sa mi na nej najviac páčilo, bola jej pokora.(9.10.2010)

• bassator

Za snahu... - 30. 10. 2009 - 10%(30.10.2009)

• - Film získal na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2008 cenu pro nejlepší český dokumentární film roku. (Piri)