Absolutní moc

Absolute Power

Absolútna moc

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1997, 121 min

Clint Eastwood je zase tak nějak proti všem, ale jelikož je nejlepší, tak to nakonec všem natře. Prostě další standardní Eastwoodovka. Bonusem je celkem slušný herecký obsazení (Gene Hackman, Ed Harris, Richard Jenkins).(17.2.2014)

Obehrané schéma „viděl, co neměl“ zaujalo léta páně 1997 také věhlasného Clinta Eastwooda, který v té době sice neměl zmáknutou režii tak jako v posledních letech, ale (i přes nesporné výtky) docela chutná i dnes. Tentokrát přestárlý zloděj velkého formátu nepočítal s tím, že se stane ze šmíráckého úkrytu svědkem i jednoho mordu. Střílí členové ochranky, všechno ztropil samotný prezident Spojených států. Tak trochu fantazijní příběh tahá do průměrných čísel právě režisér a ústřední herec Eastwood. Jak moc je bezradný při ústřední natahované scéně á la pár facek a pokus o znásilnění od opilého sadistického prezidenta, o to víc je jistější v následujících desítkách minut. Jen ten scénář!! Ten lecčemu dává korunu a nejednou se ocitá až na hranici nechtěné parodie. Pořád jsem ale cítil jakousi staromilskou atmosféru a snahu alespoň někdy diváka překvapit, takže ty tři hvězdy nechám!!(9.7.2013)

Tenhle film je zvláštní i na samotnou tehdejší Eastwoodovu filmografii. Na druhou stranu to ale může být první vlaštovka jeho pozdějších silně oduševnělých a jaksi vnitřně vyspělých filmů. V tom filmu se toho moc neděje, prvních čtyřicet minut uplyne strašně rychle a ve své podstatě je až zarážející, jak z takto jednoduché zápletky dokáže film udržet pozornost celé dvě hodiny - aniž by v něm Clint dal někomu přes hubu :-). Zdejší nízké hodnocení bych si vysvětloval asi tím, že tohle není film na jedno podívání, když jsem ho viděl poprvé, taky mě moc nebral, ale teď na podruhé mě docela dostal. Ed Harris je skvělý, Gene Hackman odporný (nikdy jsem toho herce neměl rád) a konečně mi byla příjemná Laura Linney, která vůbec není špatná herečka ale má v sobě něco, co mě nutí držet si od ní odstup. Tady to (ještě?) nemá.(20.2.2011)

Další thriller z dílny Eastwoodova studia Malpaso. Jeden z nejznámějších zlodějů v Americe Luther Whitney (Eastwood), je při své poslední loupeži svědkem vraždy mladé ženy. Vrahem není nikdo jiný, než sám prezident Spojených států (Hackman). Uvěří ale někdo starému kriminálníkovi a lumpovi nebo hlavě státu? Začíná hon na kočku a na myš, ve které se však Whitney dokonale vyzná a orientuje. P.S. Dlouhá úvodní scéna je neskutečně atmosferická a napínavá a následný Clintův útěk lesem dokonalý. Skvělá práce mistře.(17.11.2009)

Myslím, že tento snímek patří do dobrých kriminálek. Nikoliv proto, že tam hraje Clint EASTWOOD nebo jiné dvě hvězdy jako Gene HACKMAN nebo Ed HARRIS. Ukazuje, jak to ve světě politiky chodí, či vlastně " co je dobré pro bohy, není dobré pro voly". A oni "nahoře" se za bohy považují.(1.9.2010)

• Clint Eastwood

• - Jako Sullivanovo sídlo, ve kterém se odehrává část děje, posloužila dívčí škola Maryvale nedaleko Baltimoru. (ClintEastwood)

• - Z kin si snímek odnesl přes 50 milionů dolarů. (ClintEastwood)

• - Whitneyovo setkání s detektivem Frankem se odehrálo v kavárně Corcoran Gallery of Art, kousek od Bílého domu. (ClintEastwood)