Noční můra v Elm Street

• slovenský

Nočná mora z Elm Street

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2010, 92 min

„One, two, new Freddy´s coming for you / three, four, tohle měl být fór? / five, six, Bayova prdel pozná krucifix / seven, eight, další remake šmejd / nine, ten, zase budu blejt…“ Vidím, že touto říkankou by to tady většina z vás shrnula, ale já to rozhodně v tak černých barvách neviděl. Přiznávám se, že z Noční můry z 84´ si pamatuji už jen to, že Johnnyho Deppa snědla postel a Englund ve slušivém svetru od Benettonu lezl do snu (podobně jako Maruška Werichovi v Byl jednou jeden král, akorát s tím rozdílem, že on měl trochu ostřejší nehtíky než Milena Dvorská), takže jsem mohl přistupovat k Bayerovu snímku nezatížen minulostí. Jistě, není to žádný velký zázrak a trpí vleklou nemocí současných hororů pro teenagery, tzn. klipovou režií, rušivým střihem, tisícem laciných lekaček, či pro mě zcela iritujícím sdílením si svých problémů skrz videoblogy, Ksichtknihu atd. a navíc Freddy tady vůbec nevypadá, jak spálený kotelník, nýbrž jako ohořelý dement mluvící šepotem Batmana Balea, ovšem vidět to většina z vás, co tady podlehla davové psychóze dávání odpadu, před nějakými 20 lety, ululávali by jste u toho stejně, jak u Cravenova originálu, vy rozmazlenci nezvedení..(3.12.2010)

• verbal

R U READY 4 FREDDY? Středně propečený Alfréd je zpět, aby pár odpudivým teenagerům zase ukázal, co je to spánková deprivace. A to téměř stejně nezáživně, jako "kdovípročtakzvanáklasika". Je to totéž, jako v osmdesátém čtvrtém. Hrdinka(-na) usne, pak za doprovodu "nervydrásající" melodie z otáčivé porcelánové panenky nekonečných dvacet minut bloumá po domě, pak příjde očekávaný BAF a buď je to vyděšený holub, po kterém následuje další dvacetiminutová kalvárie, nebo je to "zaplaťpánbůh" pan Kruger, který ji(ho) a diváka konečně zbaví utrpení. Pan Záliv patrně nestíhá splácet svůj 42+1 v Malibu a než Hasbro rozbije prasátko na další patetickou, předraženou hračkářskou reklamu, revitalizuje své konto parazitováním na dvacet let starých πčovinách.(28.9.2010)

Konečne nejaký horror, ktorý nie je založený len na krvi s cieľom znechutiť ( Saw ), ani na tom, že čím viac krát sa zľakneš, tým lepší to je horror ( Grudge, Final Destination, Resident Evil, ... ), ale na čakaní na smrť, nervoch, proste záberoch z ktorých miestami ide mráz po chrbte. Zranenia tam pôsobia dosť realisticky ( z 1cm hlbokej reznej rany nevystreknú 2 litre krvi ako u iných stupídnych horrorov ) a pridáva tak na pôžitku z pozerania. Tento film nie je nič extra, no nemám mu ani čo vyčítať... príjemné spracovanie, slušný scenár, primeraná hudba, realisticky pôsobiace efekty, absolútna nepredvídateľnosť deja... jednoducho horror na úrovni, ktorý sa oplatí pozrieť si :)(1.11.2010)

• BadoXXII

Časy sa menia a filmy sa prispôsobujú dnešným generáciám. Na novej Nočnej more to vidieť veľmi (hlavný hrdinovia, rýchly strih, lacné lakačky...). Síce som nádaval už aj na starý originál (za najvydarenejšiu časť série považujem trojku), ale to čo predviedli tvorcovia v novej verzii, sa len tak nevidí. Je absolutnou záhadou, že technika je v dnešných časoch niekde úplne inde, ako takmer pred 30 rokmi, ale na filme to absolutne nevidieť (myslím kvalitu efektov, masiek atď.). Freddy pôsobí smiešne (jeho maska a predstaviteľ je obrovský fail) a absolutne neškodne, EMO mládež rozčuluje, úmrtia sú absolútne bez nápadu a nudia, hororové napätie chýba (to však viacmenej chýba celej sérii) a od odpadu to u mňa zachraňuje len úplný záver (podarená smrť+song All I have to do is dream).(7.11.2011)

• CANNIBAL

Opravdu mizerný remake. Předně je Krueger pitomě udělanej. Jeho ksicht, který spíš značně připomíná mumii (z filmu téhož názvu z roku 1999) je naprosto nedostatečný, ba dokonce s touto souvislostí i směšný. Oproti klasickýmu, který je nejen zjizvenější, ale hlavně jsou na něm perfektní detaily přiškvařené kůže a to na postavě Kruegera dělá právě ten správný šmrnc. Dále je ve filmu hodně mizerné a nízké napětí u kterého člověk jenom zívá a snad nejhorší na celém filmu je slabá brutalita. Pravý Krueger si oběť vždy maximálně vychutnával. V několika případech dokonce doslova. Také herci budí špatný dojem a to nejen svým výkonem. Jest-li to dělá to oblečení nebo opravdu jsou tak přestárlý (ve smyslu jakožto hlavních obětí) už přesně nevím a znovu se na to dívat mě opravdu neláká. Stačí mi to jednou a dost. Co, ale vím, že ve všech ostatních filmech byla jasně vidět minimálně doznívající puberta. Jedna z největších hovadin pak na celém filmu je, že by všechny oběti v pěti letech měli tak velké okno, aby si nic nepamatovali. To mi nejde moc na rozum. Celkově tak film opravdu nepřináší nic nového nebo převratného, že by to stálo byť za jednu hvězdičku. Nakonec musím dodat, že postavu Freddyho Kruegera si stejně budu vždycky spojovat s Robertem Englundem. Jemu se jiný herec v tomto směru nevyrovná.(16.4.2011)