Noční můra v Elm Street

Nočná mora z Elm Street

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2010, 92 min

• ScreamJay

Břitvou proti nespavosti, aneb jak se z Freddyho Kruegera stal splasklej muffin... I šel jsem do toho s čistou hlavou, bez ohledu na fakt, že původní A Nightmare on Elm Street patří k těm zásadním kouskům (nejen) mého filmového mládí. Důkladně flambovanej pedofil z železářství a jeho "říše divů". Tedy až do chvíle, kdy zkončila představa a začala realita made by Samuel Bayer. Dobře, on to s kamerou docela umí, ta koncertní a klipová průprava je znát, senza filtry, prima digitál. Jinak ale pro mě nová A Nightmare on Elm Street není vyloženě přímý remake, snaží se jít víc k Freddyho "podstatě" (s využitím těch nejsilnějších (pra)původních motivů/scén) a v podstatě zapomíná na to nejpodstatnější - syrovou atmosféru, emoce, na kouzlo fikce. Krueger je tu vlastně taková ikonka, která má táhnout všechny ty nulový (d)emo postavičky kolem, ale k tomu mu chybí charisma, drzost a napětí. Wes Craven měl onehdy pár poctivých, dnes už trochu předpotopních triků a jeho vyprávění žilo a bolelo, Bayer ždíme modernu a bolí tak akorát výsledný dojem. Ničeho nezachrání vcelku slušný soundtrack Stevea Jablonskyho, kterému však poněkud schází nějaký znepokojivý ústřední motiv a ani fakt, že má Jackie Earle Haley hodně charakteristický hlas (proč ale sakra vypadá jak uhnilý mango?). Za mě bohužel další povrchně stylová, lubrikovaná nudna, hororově impotentní krmě pro lačný trakt nenáročného teenage diváka. [final rate: 15%](27.2.2011)

Nechápu zdejší hodnocení a podle mě je úplně mimo mísu. Všichni se asi nemohli dočkat a podívali se na nějaký hrozný kinorip, to se nedívím, že se jim to nelíbilo... Kdo si počká, ten se dočká. Já si počkal a novou Noční můru jsem si užil, hodně užil. Příběh je takový jaký ho známe, atmosféra podle mě naprosto skvělá a scény ve spánku s Freddym opravdu parádní. Námět zabijáka ze snů je super, ale za to nemůžeme tento film chválit. Za co ho naopak můžeme pochválit jsou povedené efekty, které velice dobře dopomáhají k tomu správnému napětí. Hlas Freddyho je taky velmi zdařilý a co se samotného děje týče, tak mě rozhodně nenudil. Některé scény byly trochu mimo, ale jinak můžu říct, že chování postav nebylo nijak nelogické. 70%(10.10.2010)

• Flipnic

Čisté utrpení ... ovšem ten "třetí rozměr", kdy jsem si připadal jako hlavní postavy filmu, které se snaží za boha neusnout byl docela působivý ... Několikrát jsem přemýšlel o dokončení filmu druhý den, několikrát o mírné přetočení a víc než film, jsem sledoval časovač stopáže ... Taky jsem přemýšlel, že si dám mezi víčka špejle, abych neusnul ... Ale nakonec jsem nad Freddym zvítězil na jeden zátah a to je u této remake-sračky skutečně co říct ... Co bylo ale opravdu dobré, tak vizuální look a prostředí ... temné, špinavé, ponuré. To se mi líbilo. jinak nic. Ona už i ta série nestála za moc a byl to takový 80. kový horor pro děcka a zamilované párečky ...(22.10.2010)

První setkání s Freddym dopadlo dobře, ač horory až tak moc nemusím, cíleně si je nevybírám/nevyhledávám, tak na nového Freddyho jsem byl zvědav. Dokázal jsem se vžít do postav, do jejich situací, atmosféra mě pohltila.(28.9.2010)

• J*A*S*M

Nevěřl jsem, že to bude až takhle špatné. Nejsem z těch, kteří by hned ke každému remaku zaujali nepřátelské stanovisko, takže moje hodnocení rozhodně není jen jakýsi protest vůči "znásilňování" starých horoorových klasik. Ačkoli je stará Noční Můra jedním z mých vůbec nejoblíbenějších hororů, dával jsem nové verzi jisté šance, že by se z ní mohl vyklubat slušný film. Nevyklubal. Něco tak neuvěřitelně sterilního jsem už dlouho neviděl (beru-li v potaz snímky s větším rozpočtem než vyloženě nízkorozpočtovým). Jakékoli pokusy o strašení a budování atmosféry končí tragickým nezdarem. Zkuste si třeba všímat, kolikrát postavy říkají to, co říkají, kolikrát je nějaká scéna natočená tak, jak je natočená, jenom proto, že se počítá s tím, že divák ví, jakého filmu remake právě sleduje. Takhle se to dělat přece nedá.(27.9.2010)

• - Ve filmu lze dvakrát spatřit ceduli s nápisem „Elm Street“, ale nikdy o ní nepadne řeč. (HellFire)

• - Točilo se i ve školách Elk Grove High School a John Hersey High School v Illinois. (Chatterer)

• - Film byl oceněn prestižní cenou People's Choice Awards v kategorii nejlepší horor roku 2011. (freddy_k)