Zmiu

Njálssaga není klasický film, je to spíše taková pocta nejslavnější islandské sáze. Ze ságy je zpracovaná jen krátká část, a to stylem vyprávění, tak jak je to sáze. Přímá řeč se však také objevuje. Tato část trvá pouhou půlhodinu a zbytek filmu sestává z rozhovorů s lidmi, (většinou snad vědci,) kteří se k sáze o Njálovi odborně vyjadřují. Doporučuji shlédnout i tuto část, mnohé to osvětlí. Myslím, že tento film je taková lahůdka pro fanoušky Islandu a ság především. Doporučuji si však ságu přečíst předem. Vyšla i v češtině. Sešli se zde nejlepší islandští herci: Njáll (Ingvar Eggert Sigurðsson), Gunnar (Hilmir Snær Guðnason) Hallgerður (Margrét Vilhjámsdóttir), Bergþóra (Halldóra Geirharðsdóttir) Skarphéðinn (Ólafur Darri Ólafsson) Melkólfur (Þröstur Léo Gunnarsson), Skammkell (Benedikt Erlingsson), Otkell (Helgi Björnsson) plus další v menších rolích. Hudbu složil Hilmar Örn Hilmarsson, což je další plus navíc. p.s. anglické titulky onu poetičnost opradu nevyjádří. ()

Cheeter

Celkem povedené zpracování začátku ságy o Njállovi. Sice je natočené spíše komorně, ale není špatné. Jediné, co ho kazilo, bylo na můj vkus příliš moderní hudba, podobně jako Jana Husa z roku 2015. ()