Seveřané bodují a opět pěkně vysoko. The Home of Dark Butterflies není sice dokonalý film, ale je to výborné drama s krásnou kamerou a brilantní hudbou, která povznáší. Film mě k sobě připoutal již od počátku a nepustil mě až do závěrečného loga Solar Films, které následovalo po titulcích. Příběh vypráví o nezletilém dospívajícím chlapci jménem Juhani, který je poslán na ostrov, kde probíhá převýchova mladistvých delikventů a podobně nezvladatelných jedinců. Správce ostrova Olavi nováčka náležitě přivítá větou: "I am God and this is my kingdom", která dává tušit, že se nebude jednat o procházku růžovým sadem. Na ostrově vládne jistý režim, okna jsou zatlučená, všichni chlapci pracují na poli a zároveň se účastní i vzdělávání ve škole. Když je tok financí na chod ostrova ohrožen, Olavi se svých chlapců nechce vzdát a pro záchranu se rozhodne chovat bource morušového. Vše se ale zkomplikuje, dočkáme se i sexu a romantického oťukávání. Juhani se navíc v průběhu snímku vrací zpět do světa, kdy byl malý a na povrch se postupně vyplavuje pravda o jeho traumatizovaném zážitku z dětství. Po The Year of the Wolf další skvělý letošní zážitek z Finska. (9/10)(30.12.2008)

Distributor si kapku přihnul, když psal obsah k filmu nebo ho vůbec neviděl. Ředitel nelítostný nebyl ani náhodou. Jediné co bylo, že se prohlásil za Boha a ostrov si zrekvíroval. Drama, které jsem mohla vidět probíhalo hlavně v hlavách kluků. De facto se musel každý z nich, včetně ředitele, jeho ženy a hospodyně Týny, vypořádávat s nějakým tím kostlivcem ve své vlastní skříni po svém. Být dcerou šéfa ústavu pro chlapce a nemít jinou možnost, než dlít na tak smutném místě sama, bez přátel, je na mašli. Ještě k tomu mít za zády tlupu nadržených chovanců, kteří si do jednoho prošli svým osobním peklem. Divím se, jak pohodově to, holka, nesla. Podobná dramata, kterými si prošli oni, se dennodenně odehrávají za dveřmi bytů stále ... a to je to nejděsivější. (Challenge tour 2015)(12.4.2015)

Když se smrt rodičů stane úlevou a následky traumat přesto číhají v útrobách na další příležitost se předvést, je čas upnout naděje k bourcům morušovým a obětavosti člověka, který nepřestává věřit, že i z nemožného se může stát možné... Tíživé jako kámen na noze utopence, který přehodnotil svůj původní úmysl.(21.10.2013)

Brilantní kameru a nádherné prostředí mi Dome Karukoski nabídl ve velkém, to je pravda. I hudba a zasmušilá atmosféra mě potěšila, všechno to pěkně ladilo do nastavené nálady ("I am God..."), ale co se týče charakteristiky postav a prokreslení prostředí, cítila jsem se jaksi ochuzená. Narativní linie přerušovaná nesouvislými vzpomínkami by pak fungovala mnohem lépe. Takhle jsem nedostala prostor k hlubšímu vcítění se do některé z postav nebo k pochopení vnitřních souvislostí, a tak závěrečné vyústění u mě nevyvolalo žádnou šokující odpověď na nevyslovenou otázku, ale jen prosté "aha". Škoda. Tummien perhosten koti má jistě co říct a k takovému sdělení není potřeba jasně čitelné tabulky, ale alespoň související "něco", co přesáhne krásně nasnímaný (i když nevyslovený) příběh, by mít mělo. Jaké měly jednotlivé postavy motivy ke svým činům nebo jaké měly pocity, které ovlivňovaly jejich vývoj (a to jak u problematických mladíků, tak u jejich ředitele, jeho ženy, dcery, jejich rodičů...), mi autor neprozradil. A způsob, kterým mi dramatický příběh nabídl, je sice pěkný ke zhlédnutí, ale příliš mě neoslovil. Na pohled silné drama, zážitek průměrný. Zato krásně zněl (hudba skvělá).(25.11.2010)

Před zhlédnutím jsem čekal něco ve stylu švédského filmu Ondskan a zpočátku tomu také mnohé nasvědčovalo. Pak se však něco změnilo a ze silného dramatu se stal "pouze" nevšední příběh o dospívání jednoho chlapce ozvláštněný působivými flashbacky do traumatizující minulosti, krásnou hudbou a kamerou, uzavřený symbolickým, ale ne příliš dechvyrážejícím koncem. Hodnotím slabšími 4*, zajímavý finský kousek.(11.12.2010)