• mat.ilda
  ***

  Když se smrt rodičů stane úlevou a následky traumat přesto číhají v útrobách na další příležitost se předvést, je čas upnout naděje k bourcům morušovým a obětavosti člověka, který nepřestává věřit, že i z nemožného se může stát možné... Tíživé jako kámen na noze utopence, který přehodnotil svůj původní úmysl.(21.10.2013)

 • Hejtmy
  ***

  Zajímavý a dobrý film, který je sice oproti švédskému Zlu mezi námi nebo estonskému Klass poměrně nenápadný, ale na kvalitě mu to nic neubírá. Ústředním tématem tentokráte nejsou vztahy, jako je tomu v obou zmíněných filmech, ale naopak vypořádání se sám se sebou a vlastní minulostí. Natočeno je to svižně, bez zbytečných pokusů o nepotřebnou hloubku a falešné umění. 70 %(28.6.2014)

 • Davies182
  ****

  Zatím jsem viděl jen tolik severských filmů, že by se daly spočítat na prstech obou horních končetin, a všechny se mi zdají o několik procent lepší, než ty nejkvalitnější české výtvory na stejném pískovišti. Dramata fini/švédi očividně umějí a kamerové toulky se mi v jejich případě zdají tak vypilované, jako by šlo o ty nejlepší filmy artových režisérů. Domov šedých motýlů je velmi silné drama, které sice není úplně košer co se týče přesvědčivých a reálných scén, ale i tak si lze po jeho skončení říci to samé, co při závěru Magnolie: takové věci se dějí. Nejvíce jsem si paradoxně neoblíbil hlavního (anti?)hrdinu, ale jeho pečovatele, který mi velmi připomínal amerického herce Willema Dafoeho. S herectvím na tom nebyl nikdo z představitelů špatně, film jsem si jako milovník nezávislých dramat náležitě vychutnal, krásná hudba mne mile překvapila. Je zde několik extrémně silných momentů, stejně jako těch poklidnějších, kdy jdou dlouhé záběry ruku v ruce s nikam nespěchajícím dějem, ve kterém se (jako v životě) občas stane něco nepředvídatelného, co změní náš život. Tím spíše, když je celý děj situován do jakési mírnější varianty nápravného zařízení. Oba manžele za takové zvolení jejich životní cesty obdivuji, i když jsou jen filmoví.(30.9.2009)

 • NinonL
  ****

  Srovnání křehké dětské duše s chovem bourců morušových bylo moc krásné. Film mi nepřišel přehnaně drsný ani depresivní, jak někdy Seveřané umějí, naopak. Příběhy dětí jsou sice smutné, ale pořád zůstává jistá naděje, a to se mi líbilo nejvíc.(22.4.2013)

 • Orvokki
  *****

  Okrem krásneho filmu aj krásna hudba (od Panu Aaltio). Ocenenia na Jussi 2009: Dome Karukoski za réžiu, najlepší strih, Pertti Sveholm za vedľajšiu úlohu a špeciálna cena "People's Choice Award". Okrem toho sedem nominácií (kostýmy, film, Panu Aaltio za hudbu, herečka vo vedľajšej úlohe, kamera, scénografia, zvukový design). Dome Karukoski získal tri ceny na ďalších troch festivaloch.(14.10.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace