Expendables: Postradatelní

The Expendables

Expendables: Nezničiteľní

The Expendables

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 103 min (Director's cut: 113 min)

Borci z akčňáků 80. let zestárli a já taky. Oni už nejsou co bývali a já mám zase lepší filmový vkus. Naprosto nejtrapnější je Arnieho cameo. Nejenže v té minutě prokáže jak je naprosto herecky impotnetní, ale navíc ta scéna ve filmu vadí a je tam zcela jasně zbytečná.(4.1.2011)

"BOYS ARE BACK. Italský hřebec Stallone si za osmdesát milionů postavil osmdesátkový Jurský park, v němž se mu prohání přeživší dinosauři akčního žánru a několik moderních genetických mutací typu Statham. Jako zábavní park odkazů, hlášek, all-star team chemie a oldschoolové nostalgie funguje na jedničku. Vrcholem je jednoznačně konverzační scéna v kostele, kde na sebe nezapomenutelně narazí Arnie, Sly a Bruce. Ano, Expendables jsou "over the top", akční scény jsou občas natočeny ve style rychle, zběsile a zmateně, ale díky přiznané hravosti a utahování si z legendárních rolí, žánrových pravidel, nabytých let a kilogramů působí Expendables jako parta starých pardálů, kteří si zase chtějí hrát na vojáky. Výsledek působí jako vtipný crossover mezi Dannyho parťáky a Komandem. A je to funus akčního žánru s účastí zesnulých a se vší parádou, protože zatímco sólovku už by nikdo z nich neutáhl, jako tým jsou stále ještě Nepostradatelní."(12.8.2010)

• kiddo

Nulový příběh, panoptikum zbytečných nebo nijakých postav, zvorané pokusy o vtipnost, mizerná kamera a akce, u které nudou z nepřehlednosti radši studuju strukturu plátna. Asi si ta osmdesátková béčka pamatuju jinak než Stallone.(19.8.2010)

Naivně přímočaré, a tudíž také účinné béčko za áčkové peníze u kterého nejvíce zamrzí, že s ohledem na stáří aktérů a s ním spojenou potřebu co nejkratší akce a co nejdelších odpočinků na place byl zvolen styl intenzifikující hollywoodské impresivní pojetí akce. Vše se odehrává v enormně krátkých blízkých záběrech, které sice skladbou dávají dojem řežby, ale popírají základní atrakci akčních filmů, tedy možnost vidět lidské tělo v akci. Nicméně je třeba ocenit, že film každému ze slovutných aktérů dává scény, kde může potencionálně rozehrát své přednosti (Arnold charisma, Rourke herectví, Statham mrštnost, Lundgren výšku a sílu atd.). Slůvko "potenciálně" je ovšem zásadní, neboť film se soustředí pouze na povrchní fetišizaci svých objektů. Vedle přemíry detailů tváří, kde obličeje cele vyplňují rám záběru, se to projevuje v hloupoučké plochosti figur - nejvíce na to doplatil Jet Li, kde jediná charakterizace jeho postavy spočívá na rasistickém konstatování, že je coby Asiat malý. Postavy de facto nemají žádnou osobnost, pouze tváře. V čem lze "Expendables" označit za sofistikované, je snaha o to, aby zdejší mastodontí hrátky a male bonding nevyznívaly gay.(2.9.2010)

Jsou nejlepšími žoldáky na světě. Jediný způsob života, jaký kdy znali je válčení..... Sly a jeho parta, která má ruce od práce neustále krvavé se předvádí na lodi, v letadle, v autě, v podzemí a všude je to v první řadě zábavná akce u které nemusíte počítat patrony, protože je všem brzy jasný, že tady se na nedostatek nábojů umírat nebude. Možná, že všichni spoléhají na naši toleranci, protože si myslí, že právě tohle celou dobu chceme. HAJZLOVÉ!!!! CHCEME!!! (Tedy alespoň já a celá moje rodina). Jasan, je tu pár chybiček. Ty však zůstanou na konci mezi doutnajícími zbytky ostrůvku, kde měl zemřít jeden (maximálně dva) tyran(i). Taktéž nikdo nemůže popřít fakt, že je tu humoru víc než v leckteré komedii. Prostě a jednoduše: Sly to na nás dobře vymyslel! A ještě je tu........, víte co, neměli by jste se na to jít taky rychle podívat? Ale POZOR! Mirka Spáčilová se vás jistě bude snažit odradit! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nevím jak má vypadat varovný výstřel. 2.) Zajímá mě, proč neumře jako první Lundgren. 3.) Proč spolu nejdou Sly a Arnie na večeři? 4.) Abych se nemusel ptát zrcadla, kdo ,,z nich“ je na světě......nejstarší. 5.) Proč by Jet Li měl brát nejvíc peněz. 6.) Jsem diktátorem v banánový republice a neustále seru CIA. PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE **** NAPĚTÍ *(19.8.2010)

• - Malé cameo role Arnolda Schwarzeneggera bylo druhým hercovým výstupem před kamerou ve funkci guvernéra Kalifornie. První byla role ve filmu Mladej a já (2005). (Lucasion)

• - Dolph Lundgren (Gunnar Jensen) opísal film slovným spojením "old-school kick-ass“. (HFCJ)

• - Danny Trejo si mal zahrať úlohu Emanuela, muža, ktorý pomôže tímu nájsť uväznenú Sandru (Giselle Itié). Herec bol však časovo veľmi vyťažený a s producentami sa tiež nezhodol na výške svojho honorára. Po vyškrtnutí postavy zo scénara sa Trejov plánovaný honorár použil na realizáciu niekoľkých kaskadérskych scén. (m.a.t.o.)