Expendables: Postradatelní

The Expendables

Expendables, The

Expendables: Nezničiteľní

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 103 min (Director's cut: 113 min)

Zpočátku nadprůměrné a překvapující akční béčko, které se v půlce změní ve zcela průměrné a předvídatelné akční béčko. Škoda.(27.8.2012)

"...boom-lay, boom-lay, boom! The story is just beginning. Everyone of us is expendable..." Sly oslovil největší ranaře bojových filmů a natočil svoje Avengers. Z nepochopitelných důvodů se omluvili jenom Boule z Belgie a Obtloustlý růženec, ale nevadí, všichni ostatní pochopili, že se schyluje k historické události a kývli. A Sly nezklamal. Předvedl poctivou filmařinu, jen škoda, že herce a akční stránku, jenž měli připomínat atmosféru 80. a 90. let, zahalil do dvou ´moderních´ hávů, kterým se říká Neurotická kamera a Zběsilý střih. Mrzí mě, že jsem si nemohl dosyta vychutnat jinak asi parádní choreografii soubojů. Dobrou polovinu filmu tvoří scény, nesoucí to skvělé a fanoušky žádané přizvisko ´over the top´. Nálet smrti, hlučné výstřely s kadencí 4 rány za vteřinu, závěr, to jsou prostě momenty, kdy jsem si to užíval celým srdcem. Sedíte na sedačce s pootevřenou hubou, zarýváte nehty do opěrek a zatímco vnímáte výbuchy, náboje, rány a hlášky, v mysli paralelně naskakuje naháněná vrtulníků z Ramba, ruská hymna z Rudého škorpióna nebo nezapomenutelný rakouský přízvuk. Vzpomínáte... Po scéně v kostele mě napadla pouze jedna věta: Kruh se uzavřel. No nic, jdu si nechat vytetovat doprostřed zad pořádně velkou lebku, seženu si jeden dva prvotřídní vrhačský nože a začnu trochu rvát ty bicáky... 80 miliónů dolarů(rozpočet)/27,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.8.2010)

Ultimátní akční námrd (RAMBO IV) se nekoná, tentokrát je to 'jen' akční námrd. Sehraná superžoldácká minijednotka se pod vedením fotráckýho Slye zaplete s kurvama okupujícíma jeden jinak mírumilovný ostrůvek. První 2/3 filmu jsou ne úplně na plynulo slepeny, ale krom kecání předvedou spoustu srandy a pohybu. Výborný je lodní začátek, legendární setkání v kostele, Statham na rypáku letadla, brutálně lámací ničení nepřátel o zem, vzpomínající Rourke, prakticky každá sekunda s výtečným Lundgrenem. Ale bohužel to nedrží stoprocentně pohromadě - i vzhledem k vysokému počtu zájmu hodných postav by ta půlhodinka navíc bodla... Finále už naproti tomu drží hezky při sobě a je prakticky nepřetržitě akční, ale zase mi nenabídlo tolik nářezových chvil (vlastně jen ta Crewsova nadílka). Takže asi malinko ubrat na zběsilosti (té kamerové včetně, což platí pro celek). Jinak: digitální krev mě nakonec neprudila/ na straně žen a záporáků to chtělo trochu posílit. Že nedám 5 hvězd se samo o sobě rovná mírnému zklamání, ale v žádném případě to neznamená nespokojenost. EXPENDABLES jsou radostným oprášením té nejlepší jednoduché old schoolové akce, kde je hrdina drsňák-namakanec, hláškuje a s ničím se moc nesere. S tím rozdílem, že tady už to samo sebe bere s humorem, nikoli smrtelně vážně. Do kina zajdu ještě jednou, teď prosím ať je z toho série! [bonusové DVD / EDIT: druhá projekce, zábava šla dolů, ale o něco více jsem pronikl do té závěrečné akce](19.8.2010)

Ešte trochu konzistentnejší scenár a viac priestoru pre niektoré odstrčené postavy (napr. namiesto tých Rourkeových "dojímavých" blábolov) a bolo by to dokonalé.(2.9.2010)

Příjemná sešlost drsných ksichtů, natočená jistou rukou, se znalostí žánru a toho, co k němu patří. Bohužel našim hrdinům moc nejde filozofování a dekonstrukce jejich vlastních mýtů...nikdy jim ani nešla, a nikdy o ni ani nikdo nestál, takže ve výsledku jinak dost slušnou jízdu brzdí na rovinu řečeno zbytečné pokusy o "něco hlubšího". Kdybych byl v horší náladě, řekl bych, že mě opravdu pobavila jenom scéna v tunelu - to by ovšem nesměla být tak lahůdková;) Kvůli takovým "momentům" jsem ochoten leccos přejít, a zase abych byl férový, nutno přiznat, že toho k přecházení vlastně ani moc nemám - veškeré moje výhrady jsou spíš z duchu četby slavného Dickensova románu a jeho následné parafráze hodnocením "Not as good as I expected." Kolem a kolem vzato, dávám 70%, ale případný další díl (kde třeba budou konečně i ten Seagal s van Dammem;)) si určitě nenechám ujít.(5.2.2011)