Síta zpívá blues

Předloha:

Válmíki (kniha)

Scénografie:

Nina Paley

Po vykalkulovaném a přeceňovaném Milionáři z chatrče mi "Sita zpívá blues" udělala velkou radost a rehabilitovala v mých očích svět indické kultury. Na kvalitní animaci nejrůznějšími technikami jsme u nás zvyklí, ale kromě několika stylů animace Sita přináší pět výtvarných technik, preciznost provedení, humorný nadhled a nápaditou konfrontaci se západním světem jednak tím, že v jedné linii vyprávění Sita zpívá jazzové písně z 20. let, a jednak paralelním příběhem americké manželské dvojice ze současnosti, na kterém režisérka líčí, že ženy to s námi muži neměly snadné v minulosti a nemají to snadné ani dnes. Malou satisfakcí jim může být, že to funguje naprosto přesně i obráceně. Samotný film vypráví v jednoduché rovině příběh manželky Sity a jejího chotě Rámy podle klasického díla indické literatury Ramajana. U nás nejspíš oceníme i exotické výtvarné pojetí vycházející z indických kulturních tradic. Sita je nápaditá, barvitá a má jednoduše švih. Tipuju ji na vítěze letošního Anifestu. Celkový dojem: 95 %.(3.5.2009)

Nádherné pojetí příběhu indické Rámájany. Graficky je to sice asi v pěti výtvarných stylech, což někdy působí až rušivě, ale jinak jako celek prostě nádhera. 100 %(15.7.2012)

Toto je nejjednodušší a graficky velmi zajímavý způsob jak pochopit příběh života Rámova. Hlavní vypravěčka a animátorka se na klasický starověký indický epos dívá ženskýma očima, tedy očima Rámovi manželky Síty. Tak trochu Bollywood , ale kdo by čekal že se podaří příběh ze 6. stol. př. n. l. propojit s muzikálem a se současným párem z USA. Film i všechny podklady k vytvoření vlastního historického eposu jsou CC, tedy zdarma. http://sitasingstheblues.com/watch.html(25.1.2012)

Jó, s chlapama to není lehký. Osobitě ženský pohled na Rámajánu, krásně jednoduše animovaný, vtipný, ironický (a hlavně docela trefný). Nedivím se, že v samotné Indii se díky konzervativním kruhům do distribuce pravděpodobně ani nedostane. Chvalozpěv na Rámu pasuju na písňový vrchol roku.(18.10.2009)

Vydařené podobenství historického života z Indie se současným životem v USA. Velmi se mi zalíbily změny vícero animací vícero autory. Vidím, jak si s prací vyhrály. V drtivé převaze zpívá Síta všechny (krom 2 písniček zpívaných jejími syny) a zpívá blues a zpívá moc dobře. Naprosto krásně zapadají do celku. Chválím i bitvy, které jsou jen taková pomenší kapitola a které by vypadaly jinak, kdyby se nejednalo o animovaný art, ale o hrané výdělečné fantasy (a'lá Cameron, Jackson, Verbinski). Do zápor filmu zařazuji jen ukončení příběhu ze současnosti, který je tak nějak uzavřen - neukončen.(26.11.2015)