Síta zpívá blues

Předloha:

Válmíki (kniha)

Scénografie:

Nina Paley

Jó, s chlapama to není lehký. Osobitě ženský pohled na Rámajánu, krásně jednoduše animovaný, vtipný, ironický (a hlavně docela trefný). Nedivím se, že v samotné Indii se díky konzervativním kruhům do distribuce pravděpodobně ani nedostane. Chvalozpěv na Rámu pasuju na písňový vrchol roku.(18.10.2009)

• Laxik

70% fyzické bolesti, 10% normální animák, 20% čistá genialita.(22.12.2012)

Okouzlující, roztomilé, vtipné a plné nápadů, a to zdaleka nejen po výtvarné stránce. Přitom velmi jednoduché, až primitivní. Snad jen zpívat se tam až tolik nemuselo, ale koneckonců, byl to muzikál, že.(15.7.2012)

Geniální animovaný film podle indického eposu. Tři odlišné styly animace propojené komentáři tří stínových loutek, jenž se dohadují o letopočtech, chytře si utahují z hlavních postav a hledají slabá místa příběhu ("Já být Sita, tak rovnou sednu Hanumanovi na hřbet a uteču z Lanky" - "Třeba chtěla, aby ji zachránil její manžel, ne nějaký opičák." - "A nebo prostě nevěří opicím!" - "Jo, to je možný, spousta lidí nedůvěřuje opicím.") Vše propojuje autorčin autobiografický milostný příběh o rozchodu a muzikálová vystoupení s jazzovým vokálem Annette Hanshaw. Paleyin humor, mnohdy zrcadlově nasměrovaný, je prostě a jednoduše neodolatelný. /// CREATIVE COMMONS / FREE Film / Nina Paley / CC BY-SA 3.0 / MP4 Video (4,1 GB) / MP4 Video (2,4 GB) / MP4 Video (832 MB)(22.4.2009)

Po vykalkulovaném a přeceňovaném Milionáři z chatrče mi "Sita zpívá blues" udělala velkou radost a rehabilitovala v mých očích svět indické kultury. Na kvalitní animaci nejrůznějšími technikami jsme u nás zvyklí, ale kromě několika stylů animace Sita přináší pět výtvarných technik, preciznost provedení, humorný nadhled a nápaditou konfrontaci se západním světem jednak tím, že v jedné linii vyprávění Sita zpívá jazzové písně z 20. let, a jednak paralelním příběhem americké manželské dvojice ze současnosti, na kterém režisérka líčí, že ženy to s námi muži neměly snadné v minulosti a nemají to snadné ani dnes. Malou satisfakcí jim může být, že to funguje naprosto přesně i obráceně. Samotný film vypráví v jednoduché rovině příběh manželky Sity a jejího chotě Rámy podle klasického díla indické literatury Ramajana. U nás nejspíš oceníme i exotické výtvarné pojetí vycházející z indických kulturních tradic. Sita je nápaditá, barvitá a má jednoduše švih. Tipuju ji na vítěze letošního Anifestu. Celkový dojem: 95 %.(3.5.2009)

• - Film i všechny podklady k vytvoření vlastního historického eposu jsou CC, tedy zdarma. (mr.filo)