Dobré srdce

USA / Island / Dánsko / Francie, 2009, 99 min

Dagur Kári

Dagur Kári

Rasmus Videbæk

Souhlasím s názorem, že tento film je opravdu velmi bizarní. Na jednu stranu působí velmi amatérsky, herecké výkony nejsou nijak vybroušené, postavy mnohdy působí až příliš ploše a bez výrazu, především zpočátku zanechávají člověka emočně chladným. Naopak svým způsobem fascinující a mrazivý zároveň je chladnokrevný cynismus, s jakým režisér k danému tématu přistupuje, od svých postav si udržuje zřetelně jasný odstup. Co ovšem na tomto filmu oceňuji, je jeho velmi zvláštní melancholická a posmutnělá atmosféra, kterou je prodchnut celý film od začátku do konce, určitá nejednoznačnost, celková tragikomická poloha a především konec, který mi opravdu vyrazil dech. //Pozor, nepatrný spoiler.// Že bude autor až natolik cynický a název Dobré srdce bude skutečně mít „dvojí význam“ jsem netušila. //LFŠ 2010(5.12.2010)

Neuvěřitelný kontrast ve všech možných mezích je tak příjemně a důvěryhodně podán, že jsem neměla vůbec dojem falešnosti. Otřískaný týpek s vulgárním slovníkem, co pomůže věčně zasněnému bezdomovci v nouzi, ale na oplátku od něj vyžaduje víc než jen vděčnost. Už od začátku tak nějak tušíte, kam celé dárcovství nejen emocionální spěje a přesto nečekáte, že bude na nedobrovolné bázi. Vlastně jste tu svědky utvářejícího se nesourodého přátelství, které bohužel skončí přesně tak rychle jako začalo, o čemž by vás ta zdlouhavá tendence ten vztah vylíčit měla přesvědčit možná daleko dříve než mě. Bez plných je to bohužel za některé vatové scény, které bych oželela, stejně jako za letušku, kterou bych raději neviděla.(14.2.2011)

Stává se Vám ve filmu často, že se Vám líbí tak z 95ti % a pak to závěrem absolutně posere? Že to zase tak často není? No já se ani nedivím, taky jsem se s tím dlouho nesetkal. Dobré srdce je totiž naprosto parádní film. Ze života, o lidech, o jejich smyslech života. Nádherně se na to kouká, ale pak přijde konec a režisér, jak kdyby zasimuloval, uklouz a rozbil si držku o led. Prostě a jednoduše tak výborný příběh závěrem neuvěřitelně zadřel. Když už nic jiného, tak ten závěr si zasloužil alespoň větu. Jenže ani na tu tenhle film nemá. Jinak to ale přes to všecko byla radost sledovat. Takových milých ale zároveň smutných filmů se nenajde ani po prsty u jedné ruky. Ale pozor...pořád je tam ta Skandinávie. Pozitivní to je, ale tak jakoby, osobitě.(18.4.2011)

Dobrý potenciál, ale velmi špatně uchopený. Brian Cox je nepříjemný starý dědek, sprostý, sarkastický a nenávidí lidi. Prostě takový Dr. House, akorát, že Houseovi nesahá ani po kotníky a tak se jeho škarohlídství jeví spíše jako otravnej dědek - osina v zadku, než cool děda s fajn hláškama. Má za sebou už pět infarktů a shání někoho, kdo by za něj přebral jeho bar. V nemocnici se seznámí s mladým chlapcem, bezdomovcem, kterému nabídne střechu nad hlavou a začne jej zaučovat, jak se má správný hospodský chovat a jak se starat o bar a hosty. Nevím, jestli je problém jen ve mě, ale věděla jsem, jak to všechno skončí už ve chvíli, kdy se Lucas domlouval se sestřičkou, co jim má dát za oplátku, že se o něj v nemocnici tak dobře starali... A přesně jak jsem si myslela, tak to i skončilo. Bohužel se zastavuji na 3 hvězdičkách a dala bych 4 jen v případě, kdyby byla postava Jacquese ve stylu "nepříjemnej jako Dr. House" a ne "nepříjemnej jako váš soused důchodce". Bohužel.(20.9.2011)

Veliké překvapení.. hlavně velice příjemné pohlazení na duši / srdci. :)(11.4.2011)