Zodiac Killer

Krimi / Horor

USA, 2005, 83 min

Ulli Lommel
  • Martin741

Fincherovho Zodiaca som este nevidel, ale tento Zodiac bol odflaknuty vyplach a amatercina : 38 %(28.2.2013)

• Kusko.t2

Lacný brak témou parazitujúci na osvedčenej vlne tragických udalostí, v tomto prípade, ako aj názov jednoznačne uvádza, na záhade zvanej “Zodiac Killer“. Zodiac – identitou doposiaľ neznámy sériový vrah z USA mordujúci občanov Kalifornie na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia, je vďaka tajomnému pozadiu s množstvom otáznikov, viac ako vhodnou postavou pre rôzne špekulácie, dohady, sprisahania, ...no a samozrejme aj pre filmové spracovanie. Vrah, ktorému polícia pripisuje 5 vrážd a dve zranenia (sám Zodiac spomína vo svojich listoch až 37 obetí), sa v rukách Ulliho Lommela mení na parodickú bábku amatérskej kategórie. Základné indície – predpokladaná podobizeň vraha, Zodiacov symbol, niekoľko historických faktov, a citácie z dobových listov, sú haldou scenáristických zvrátenosti Ulliho Lommela, utláčané do stratena. “Zodiac Killer“ nie je film inšpirovaný skutočnosťou, “Zodiac Killer“ je film šialene modifikujúci skutočnosť pre potreby zábavy/zisku/... ### Los Angeles. Súčasnosť. Masakry z prelomu búrlivého obdobia Kalifornie sú minulosťou. Vraždám, nápadne podobajúcim sa Zodiacovmu rukopisu, nie je ale definitívny koniec. Michael Cosnick, mladík fascinovaný knihou Simona Valea (hrá Ulli Lommel), hltá každé slovo a fakt, ktorý čo i len okrajovo súvisí so slávnou postavou kriminálnej histórie – vrahom skrývajúcim sa za symbol zverokruhu. Michael si požičiava výtlačok knihy “Hunt for the Zodiac“, Simon Vale (Lommel) rozbieha svoje pátranie za poslednou kapitolou, finálnym rukopisom a knižným bestsellerom svojej kariéry. ### Asi toľko ku téme snímku. Obsahová stránka to je o poznanie väčší guláš. Hneď v úvode počas tituliek (ako aj v závere) zaznie pesnička vokálne ozvučená speváčkou PINK. Jej otravnosť ani zďaleka nedosahuje výšku základného hudobného motívu, ktorý sa prelína celým filmom. Film je navyše tvorený nezanedbateľnou porciou scénok známych zo skorších Lommelových filmov, ako napríklad “Die Zärtlichkeit der Wölfe (1973)“, “The Boogeyman (1980)“, “Warbirds (1989)“, ...a iných, pričom zábery typu film vo filme (vysielaný počas filmu v TV) nie sú výnimkou – znova “The Boogeyman (1980)“, “The Devonsville Terror (1983)“, ...a iné. Na pár sekúnd (doslova) sa ukáže aj samotný Andy Warhol (záber z filmu “Blank Generation“, 1980), či hviezda z chodníka slávy (Olga Petrova). Mix už len umelo dotvárajú zábery reálnych mordov z tretích krajín sveta, a rôzne filmové odkazy vo forme obalov video kaziet a plagátov (zábery /nielen/ z video požičovne). K zoznamu, ktorý je v súčasnosti (dátum písania komentáru 16.5.2011) možné vidieť na IMDb v záložke “Movie connections“, pridávam za seba ešte: videokazeta z filmu “Bride of Chucky“ (1998) alebo “Seed of Chucky“ (2004) – neviem bližšie rozlúštiť, a plagát “Spy Kids 2: Island of Lost Dreams“. Sú to síce blbosti, ale predsa :). Záverom vypichnem pre mňa pamätnú vetu filmu - Mel Navokov (David Hess): “When I get sick, I get horny“ :--D(16.5.2011)

• - Zodiac posílal policii velmi těžké matematické úlohy, s kterými si nevěděli rady ani experti. Výsledky pomohly policii s jeho dopadením. (Martin00x)

• - Zodiac se rozhodl, že jednoho dne postřílí všechny děti ze školního autobusu. To také napsal policii, která věděla, že je toho schopen. Dětské autobusy od té doby hlídali policisté. Naštěstí k žádnému útoku nedošlo. (Martin00x)