Bába

Krátkometrážní / Drama

Česko, 2008, 22 min

Lukáš Hyksa

44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - THE BEST OF THE PRAGUE SHORT FILM FESTIVAL - 90%(3.7.2009)

Dosti "nepříjemný" film, který je silný sám o sobě, pokud ale máte zkušenost se staráním se o těže nemocného člověka, tak se jeho dopad mnohokrát násobí. Po projekci mi věru nebylo do smíchu a nedivím se, že Bába v Cannes uspěla. (4.10.2010 Lumírova tříska)(8.10.2010)

Skoro až poetika Nové vlny. A ta síla.(30.7.2009)

• lena60

Zklamání. Snad především proto, že Bába oproti mému očekávání neměla absolutně nic společného s realitou. Příběh umírající babičky upoutané na lůžko, o niž se tu s láskou a tu s nenávistí stará její mladinká vnučka, je vymyšlený naprosto nevěrohodně. Nespatřila jsem v něm ani náznak zmiňovaného talentu Zuzany Špidlové. Bohužel.(19.10.2009)

Není o čem diskutovat, bakalářská práce třicetileté režisérky Kirchnerové (nyní již Špidlové) je kvalitním krátkometrážním počinem. Přesto si myslím, že je Bába spíše přeceňovaná. Herecký výkon Mariky Šoposké a především pak Ondřeje Havla je dosti průměrný, dialogy občas taky trochu pokulhávají. Kdyby se jednalo o jednadvacetiletou režisérku, řekl bych, že zde máme nadějnou slečnu. Ovšem před sebou máme vyzrálou paní, která sice zkušenostmi hýřit může, ale o zručnosti nedokážeme zatím říct vůbec nic. Uvidíme jak dopadne první celovečerní film.(4.5.2010)