Bába

Krátkometrážní / Drama

Česko, 2008, 22 min

Lukáš Hyksa

Skoro až poetika Nové vlny. A ta síla.(30.7.2009)

Dosti "nepříjemný" film, který je silný sám o sobě, pokud ale máte zkušenost se staráním se o těže nemocného člověka, tak se jeho dopad mnohokrát násobí. Po projekci mi věru nebylo do smíchu a nedivím se, že Bába v Cannes uspěla. (4.10.2010 Lumírova tříska)(8.10.2010)

Není o čem diskutovat, bakalářská práce třicetileté režisérky Kirchnerové (nyní již Špidlové) je kvalitním krátkometrážním počinem. Přesto si myslím, že je Bába spíše přeceňovaná. Herecký výkon Mariky Šoposké a především pak Ondřeje Havla je dosti průměrný, dialogy občas taky trochu pokulhávají. Kdyby se jednalo o jednadvacetiletou režisérku, řekl bych, že zde máme nadějnou slečnu. Ovšem před sebou máme vyzrálou paní, která sice zkušenostmi hýřit může, ale o zručnosti nedokážeme zatím říct vůbec nic. Uvidíme jak dopadne první celovečerní film.(4.5.2010)

Pověst ceněný snímek bohužel předchází, především v hereckých výkonech a celkové gradaci je ještě na čem pracovat. (44. MFF KV - 3.7.08)(12.7.2009)

Povedená záležitost, která kromě dost dusné atmosféry nabízí i velmi opatrnou etickou otázku... Vědoma si svých možností ale zůstává tak nějak na půl cesty mezi dokumentárností a stylizací. Líbily se mi přirozené dialogy, herci i prostý, ale funkční protiklad stáří versus mládí. A taky fakt, že Bába nestraní ani jednomu z pólů. Téma nesentimentálního umírání je na české poměry taky celkem neokoukané... Celkově příslib.(14.5.2009)

• - Zuzana Špidlová je v příbuzenském vztahu s eurokomisařem Vladimírem Špidlou. Je to její tchán. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Čínská televize, které dělala s režisérkou na MFF Cannes 2009 interview, si myslela, že film Bába byl inspirován Kafkovým "Zámkem". (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film Bába režisérky Zuzany Špidlové se jako vůbec jediný snímek českých tvůrců bude v půli května 2009 ucházet o cenu na prestižním filmovém festivalu v Cannes. Snímek, který vznikl jako absolventská práce studentů pražské FAMU, bude soutěžit v sekci Cinéfondation, určené filmovým školám a mladým filmařům. Bába je prvním českým hraným filmem, který kdy získal nominaci v této sekci. (Kochanski)