Bába

Krátkometrážní / Drama

Česko, 2008, 22 min

Lukáš Hyksa
  • lena60

Zklamání. Snad především proto, že Bába oproti mému očekávání neměla absolutně nic společného s realitou. Příběh umírající babičky upoutané na lůžko, o niž se tu s láskou a tu s nenávistí stará její mladinká vnučka, je vymyšlený naprosto nevěrohodně. Nespatřila jsem v něm ani náznak zmiňovaného talentu Zuzany Špidlové. Bohužel.(19.10.2009)

Film poukazuje na problém, který se v naší společnosti stává víc a víc aktuálnějším - stáří. Příběh dívky, která většinu volného času musí obětovat své 'dementní' babičce, ke které díky téhle nemoci nemůže mít už žádný vztah. Matka, která k babičce vztah má, musí vydělávat. Zkazit tedy vlastnímu dítěti mládí, nebo poslat vlastní matku do sanatoria? Je to kolotoč, jehož východiskem může být bohužel jen smrt.(1.8.2009)

Velké téma ve filmové zkratce. Výborný scénář, režie i herecký výkon Mariky Šoposké. Intenzivní zážitek (90%).(14.7.2014)

Skoro až poetika Nové vlny. A ta síla.(30.7.2009)

Dosti "nepříjemný" film, který je silný sám o sobě, pokud ale máte zkušenost se staráním se o těže nemocného člověka, tak se jeho dopad mnohokrát násobí. Po projekci mi věru nebylo do smíchu a nedivím se, že Bába v Cannes uspěla. (4.10.2010 Lumírova tříska)(8.10.2010)

• - Čínská televize, které dělala s režisérkou na MFF Cannes 2009 interview, si myslela, že film Bába byl inspirován Kafkovým "Zámkem". (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Bábu hrála paní Pokorná z Holešovic, je jí 86 let. Celý život si přála hrát ve filmu. Před 20 lety se zapsala do jedné castingové agentury s tím, že jde do důchodu a chtěla by si přivydělat. Roli ve filmu přijala se slovy: "Je lepší hrát ve studentském filmu, než krmit na balkóně holuby." (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hlavní cena sekce Cinéfondation určené filmovým školám a mladým filmařům na MFF v Cannes 2009. (POMO)