Bába

Krátkometrážní / Drama

Česko, 2008, 22 min

Lukáš Hyksa

Velké téma ve filmové zkratce. Výborný scénář, režie i herecký výkon Mariky Šoposké. Intenzivní zážitek (90%).(14.7.2014)

Dosti "nepříjemný" film, který je silný sám o sobě, pokud ale máte zkušenost se staráním se o těže nemocného člověka, tak se jeho dopad mnohokrát násobí. Po projekci mi věru nebylo do smíchu a nedivím se, že Bába v Cannes uspěla. (4.10.2010 Lumírova tříska)(8.10.2010)

Film poukazuje na problém, který se v naší společnosti stává víc a víc aktuálnějším - stáří. Příběh dívky, která většinu volného času musí obětovat své 'dementní' babičce, ke které díky téhle nemoci nemůže mít už žádný vztah. Matka, která k babičce vztah má, musí vydělávat. Zkazit tedy vlastnímu dítěti mládí, nebo poslat vlastní matku do sanatoria? Je to kolotoč, jehož východiskem může být bohužel jen smrt.(1.8.2009)

44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - THE BEST OF THE PRAGUE SHORT FILM FESTIVAL - 90%(3.7.2009)

Skoro až poetika Nové vlny. A ta síla.(30.7.2009)