Čtvrtý druh

The Fourth Kind

Štvrtý druh

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2009, 93 min

Mnou dlouho opomíjený rest a taková pecka!! Jo tak tohle na mne fungovalo mnohel víc, než všelijaký duchařiny a tak nějak se to vyvážilo u kvalitních vymýtačských hororů. Ono totiž dle jistých věděckých směrů problematika "únosů" a problematika "posedlostí" od sebe není příliš vzdálená, rozpracovával to již C. G. Jung, ovšem to bych zabíhal ... Zde to, co se zpočátku jeví jako velmi dobře propracované psychologické drama s pomalejším vyprávěním, nabírá v polovině na intenzitě a poslední hodinu se jedná o fakt hustou a pro mne osobně dost nepříjemnou, znepokojující jízdu. Koukal sem na to v poledne v neděli a stejně jsem se krčil pod peřinou s tím, že se otevřou dveře a "ono to příjde i ke mě" ... Zajímavé, znepokojující, velmi dobře a působivě natočené. U filmů se v podstatě nebojím, proto skutečnost, že tento u mne dokázal vyvolat jisté nepříjemné pocity, poukazuje pro mne na jeho jednoznačnou kvalitu ...(7.4.2013)

• tron

„Človek neprestane byť šialený len tak, keď sa mu zachce. Je to s ním už nastálo.“ Najradšej by som tomuto klamstvu (z produkcie Joea Carnahana) dal kopanec medzi nohy a nie až 40%. Nie preto, že ma klame, ale preto, že ma klame veľmi amatérsky (tvorcovia si nevedeli - alebo im to bolo jedno? - overiť ani základné informácie, napr v Nome nemajú šerifa). Navyše v dnešnej dobe found footage rozširovať "normálne nakrútené" scény ako dokumentárne scény , tak to už je ozaj troška naivné. Atmosféra je v kombinácii s alajšskou výpravou celkom fajn strašidelná, vrátane pár scén, ale inak je to veľká bieda s nie príliš zaujímavým scenárom. Korunku tomu nasadzujú mizerné herecké výkony. Millu Jovovich som rešpektoval, kým sa na nič nehrala, ale teraz mi jej herecké scény (smiešny plač) pripadali až odpudivo. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/agresivne-ufo/416-stvrty-druh-4o-(10.11.2010)

Ak s týmto porovnám žánrovo rovnaké filmy z minulého roka Lake Mungo a Paranormal activity, tak Štvrtý druh ich valcuje na plnej čiare.(28.2.2010)

• verbal

Sovy už zase nejsou tím, čím se zdají být! Tentokrát však nikoliv v rukou mistra. Úspěšná a levná marketingová matrice roztřepaných pseudodokumentů, sugerující nám údajnou autenticitu, se tentokrát nechutně zvrhla v devadesátiminutové psychologické sezení, které zaručeně působí lépe než rohypnol. Totální blábolivá nuda, která maximálně dává vyniknout neherectví paní Jovovichové ( psycholožka, kterou Milla paroduje, je desetkrát lepší herečka). Kromě QT jsem byl vždycky skeptický k egomaniakům, kteří jsou tak přesvědčeni o své genialitě, že si ten film napíšou, zrežírují, střihnou si v něm nějakou tu roli a patrně si ho i sami zaplatí. Potom jim ovšem nezbývá, než si ho sami i pochválit!! PS. Zdá se to divné jen mě, že Ti emzáci unášejí výhradně Američany?? Co ti si o té lidské rase musí myslet....(18.1.2010)

• Zíza

Už jen ten začátek mi řekl, že se budu koukat na pořádnou kravinu. A začátek nelhal. Millu mám ráda, už od toho okamžiku, kdy jsem ji spatřila v Pátém elementu a dokonce i v Resident Evilu je to fajn holka... ale tady jsem ji nesnášela. Větší nesympatie získal už jen režisér, to, jak tam seděl s tou "pravou" doktorkou, mluvil, tvářil se... kakastrofa. O čem to bylo? Proč to mělo nahnat strach? Věříte ve čtvrté setkání? Ano, tak vy se možná bát budete. Syn byl z*rd už od pohledu, ještěže tam měl asi tři výstupy a dvě věty, z toho celou dobu jen vlastně nenáviděl svou matku. Je to strašně nepříjemně uřvané. Je to nelogické. Prostě je to špatný film a já z něj nic neměla. Leda pocit na zvracení. Omlouvám se všem fanouškům, ale tohle je naprosto zbytečný film. Doporučuji? Ani mě nenapadne. Mohlo by se někomu líbit? Ano, znám takové lidi. Patříte mezi ně? Proboha, vysvětlete mi, co se vám na tom líbí! :-D(27.10.2010)

• - Skutečné město Nome na Aljašce je k nerozeznání od města filmového. Ředitel obchodní komory skutečného města po shlédnutí filmu prohlásil: "Fiktivní Nome je pěkné místo, přál bych si, aby jsme tu měli takové stromy." (_ksilt)

• - Jak je uvedeno výše, údajně neexistují žádné záznamy, že by kdy Dr. Abigail Taylorová pracovala na Aljašce jako psycholožka. Na stránkách Alaska Journal of Psychiatry však byl umístěn životopis Dr. Tylerové a její články o poruchách spánku, emočních problémech, hypnoterapii a regresní terapii. Po masových vyhledáváních na internetu ale bylo vymazáno vše, co obsahovalo její jméno. Šlo o součást reklamní kampaně. (Kailo)

• - Název Čtvrtý druh je odkazem na J. Allen Hyneka a jeho rozčlenění UFO. (3DD!3)