Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Polovina osmdesátých let. Závody ve zbrojení vrcholí a Amerika je ohrožena. Rusové totiž vyvinuli Mig 32, superstíhačku, která se stává hrozbou, jež by mohla zvrátit poměr vojenských sil. Její vývoj velmi znepokojuje CIA i ostatní západní tajné služby. Letoun má totiž takové vlastnosti, že uniknout každému radarovému systému je pro něj stejná hračka jako se vypořádat s přesilou nepřátelských letadel. Navíc dokáže letět rychlostí, která šestkrát překoná rychlost zvuku. Hrozí nebezpečí, že se Mig 32 začne sériově vyrábět a tak zbývá jediné řešení: zmocnit se prototypu s kódovým označením Ohnivá liška, který je ukryt na jedné z leteckých základen v bývalém SSSR. Jenže to nebude tak jednoduché, protože stíhačka má mimo jiné také zcela nový typ ovládání, které reaguje na myšlenkové podněty pilota. A který americký pilot dokáže v bojových situacích myslet rusky? Jeden ano. Jmenuje se Mitchell Gant a je nejen veteránem z Vietnamu trpícím silným postválečným syndromem, ale také jedním z nejlepších zkušebních pilotů. Také ovšem bývalým. Nyní totiž žije osaměle v pustině Aljašky a nechce mít s armádou, zbraněmi a válčením vůbec nic společného. Výmluvnému zástupci vlády se však pilota podaří přesvědčit, aby ještě jednou vyrazil na poslední, téměř sebevražednou misi. Má proniknout na základnu, kde je stroj bedlivě střežen, zmocnit se ho a odletět s ním přes Aljašku do USA. Než se však ke stroji dostane a svede brilantní letecký souboj se sovětskými piloty, čeká ho hra s tím nejnebezpečnějším protivníkem, s bdělou a nelítostnou KGB, které musí uniknout a ještě přitom najít sovětského vědce, disidenta, který se na vývoji letadla podílel a může Gantovi prozradit, jak se stroje zmocnit. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (74)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Vcelku naivní a už bohužel i zastaralý příspěvek do životopisu a filmografie velkého C. E. Jako kluk jsem Ohnivou lišku měl děsně rád, dnes jsem si ji připomněl a zjistil jsem, že stojí za vidění vlastně jen díky spolehlivému Clintu Eastwoodovi (celá ta část v moskevském metru je výborná) a díky stále skvělým trikům z dílny ILM, které přijdou ke slovu v závěrečné půlhodině. Nemůžu říct, že bych se nebavil, ale nijak výjimečná zábava to prostě nebyla. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Ale jo, na svojí dobu dobrý. To že to Clint zvládne a odletí do západu slunce bylo jasné od počátku. Mig 32 byl zajímavý, horší to bylo s některými triky s letícími a hlavně honícími se letadly. Nikdy by mne nenapadlo, že neřízený pád zastaví vysunutí podvozku :-). Holt ruský mašiny jsou jiný. Dvě backfire rakety. * * ()

Reklama

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Když jsem si ještě hrál v uhláku na horníka, Clint Eastwood snil o stíhačce, která se ovládá pouhou myšlenkou, která umí v rychlosti Mach 2 driftovat, lítat bokem a která určitě zvládne za letu i couvat. Já vím, že stáří není k smíchu, protože jednou potká vás všechny, ale co naplat, když tahle 136 minut dlouhá naivní stařešina byla prostě k popukání? Okay, tak efekty stranou, v roce 82 mohli bejt všichni rádi, že už existovala aspoň televize, ale na ruský základně se ruskej důstojník ptá rusky ruskýho kapitána "co je vám?", načež on odpoví precizní angličtinou "ale nic" a život plyne v klidu dál... To zas jednou udělali Amíci z Rusáků pohodový a chytrý bombarďáky. Nicméně, Firefox je nejslabší film, jakej jsem dosud od a s božským Clintem viděl. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Sovětská tajná chlouba, letoun Mig 32, by mohla narušit rovnováhu sil mezi dvěma nějvětšími hráči na nukleární světové hrací ploše. Proto kapitalistická strana vysílá do CCCP svého pilota Mitchella Ganta, který by měl odcizit prototyp a provést svižný vyhlídkový let do USA. Plán má mnoho neznámých, Sověti jsou obezřetní, ale Gant přesto dokáže odlepit aero od země. Problémy tím však teprve začínají, protože jeden z hangárů v sobě skrývá drobné překvapení, které šilhavému oku tajných služeb tak nějak uniklo. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Zápletku jako tahle(nejlepší pilot má ukrást sovětskou stíhačku řízenou myšlenkami v čemž mu pomáhá sir Humprhrey) si umím představit spíše ve zpracování Dudikoffa, Norrise a podobných a ne v podání Clinta(ano toho Clinta co potom získá 2 Oscary za režii).Opravdu nechápu proč je Eastwood tak nesnášen za své role hláškujících drsných poldů a mlčenlivých desperátů a pokud natočí něco, kde dělá chyby (potí se, je nejistý, neví co má dělat, pomalu se rozkoukává)tak je pro smích.Ale abych se vrátil k Firefoxu - výborný špionážní film, kde nejsou Sověti jen neschopní staří tupci a opilí generálové, které převeze sebehorší špion, lae docela chytře uvažující vojáci, které obalamutí jen na chvíli.Při té scéně v metru, kde se hlavní hrdina musí rychle dostat přes stráže než objeví mrtvolu, kterou před chvíli ukryl na záchodě jsem měl hodně zvednutý adrenalin. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (12)

  • Skutečný MiG-31 má kódový název NATO "Foxhound". (Foxhound#1)
  • Trup makety Firefoxu 1:1 byl vyroben z konstrukce staré radiověže obalené deskami z překližky. Uvnitř byl motor z Volkswagenu, který byl spojen řetězem se zadním kolem a umožňoval Firefoxu pohyb při pojížděcích scénách. (Foxhound#1)
  • Clint Eastwood se učil ruštinu ze zdrojů, které mu poskytl Armádní jazykový institut v Presidio of Monterey v Kalifornii. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama