Ohnivá liška

• slovenský

Ohnivá líška

Akční / Thriller

USA, 1982, 136 min

Zápletku jako tahle(nejlepší pilot má ukrást sovětskou stíhačku řízenou myšlenkami v čemž mu pomáhá sir Humprhrey) si umím představit spíše ve zpracování Dudikoffa, Norrise a podobných a ne v podání Clinta(ano toho Clinta co potom získá 2 Oscary za režii).Opravdu nechápu proč je Eastwood tak nesnášen za své role hláškujících drsných poldů a mlčenlivých desperátů a pokud natočí něco, kde dělá chyby (potí se, je nejistý, neví co má dělat, pomalu se rozkoukává)tak je pro smích.Ale abych se vrátil k Firefoxu - výborný špionážní film, kde nejsou Sověti jen neschopní staří tupci a opilí generálové, které převeze sebehorší špion, lae docela chytře uvažující vojáci, které obalamutí jen na chvíli.Při té scéně v metru, kde se hlavní hrdina musí rychle dostat přes stráže než objeví mrtvolu, kterou před chvíli ukryl na záchodě jsem měl hodně zvednutý adrenalin.(2.11.2005)

Ale jo je to sakra naivní film to nezastírám, ale ta nostalgie prostě funguje. Viděl jsem to jako kluk a byl jsem nadšenej jak hrdinej Clint čajzne Sovětům prototyp jejich nejnovější stíhačky. Dneska když se na film podívám z odstupem, tak je to maximálně na ty lepší tři hvězdice, ale to neznamená, že to není slušná porce zábavy. Samozřejmě máme zde tu typickou ozvěnu studený války díky který jsou prostě tyhle osmdesátkový špionážní akčňáky pekelně zábavný. vždycky jsem to měl rád. První půlka je čistokrevný thriller z pár lehce nervózníma scénama. Druhá půlka se pak přehoupne do akčního leteckýho finále. Sakra ti Rusáci tady ale opravdu dali dohromady pekelnej stroj kde nemusíte ani mačkat spoušť když chcete střílet stačí na to myslet, ale bacha! musíte myslet Rusky, takže pokud něpaněmájete, tak jste v řiti a sestřelíte leda tak hovno. Jinak jasně, že ve scénáři je pár logických děr a těsně před tím finále co jsem zmínil pár hluchým míst. Nicméně Eastwood je borec ústřední hudební motiv fakt povedenej. Jak říkám prostě pořádnej kus nostalgie naivních 80 let.65%(13.7.2014)

Ta první hodinka mi hodně připomínala Bondovky.Druhá půlka už byla spíš akční průměrný film s výborným Eastwoodem.Pro mně je to jen průměr a je to celkem škoda protože se z toho mohlo vytřískat více.(13.5.2006)

Jeden zmala filmu, kde mi Eastwood neprisel jako sebevedomy typek (vsechno znam, vsude jsem byl), ale je prijemne civilni. Pribeh hodne provareny, ale letecke souboju muzu.(8.8.2002)

Dostatečně efektní a akční, aby to bylo zábavné. Eastwoodova postava vypadá, že má i nějakou hloubku a nehraje si na neprůstřelného Jamese Bonda (jinak mého oblíbence na kterého nedám dopustit). Prostě to nebylo špatné.(24.2.2003)