Ohnivá liška

• Austrálie

• Kanada

Akční / Thriller

USA, 1982, 136 min

Ale jo je to sakra naivní film to nezastírám, ale ta nostalgie prostě funguje. Viděl jsem to jako kluk a byl jsem nadšenej jak hrdinej Clint čajzne Sovětům prototyp jejich nejnovější stíhačky. Dneska když se na film podívám z odstupem, tak je to maximálně na ty lepší tři hvězdice, ale to neznamená, že to není slušná porce zábavy. Samozřejmě máme zde tu typickou ozvěnu studený války díky který jsou prostě tyhle osmdesátkový špionážní akčňáky pekelně zábavný. vždycky jsem to měl rád. První půlka je čistokrevný thriller z pár lehce nervózníma scénama. Druhá půlka se pak přehoupne do akčního leteckýho finále. Sakra ti Rusáci tady ale opravdu dali dohromady pekelnej stroj kde nemusíte ani mačkat spoušť když chcete střílet stačí na to myslet, ale bacha! musíte myslet Rusky, takže pokud něpaněmájete, tak jste v řiti a sestřelíte leda tak hovno. Jinak jasně, že ve scénáři je pár logických děr a těsně před tím finále co jsem zmínil pár hluchým míst. Nicméně Eastwood je borec ústřední hudební motiv fakt povedenej. Jak říkám prostě pořádnej kus nostalgie naivních 80 let.65%(13.7.2014)

Clint poprvé (a až do Vesmírných kovbojů naposledy) ve filmu, v němž byly použity vizuální efekty. V první polovině jde o nervydrásající špionážní thriller, ve druhé pak prakticky o napínavou leteckou přehlídku. Eastwood má ukrást Rusům nejlepší letoun na světě a během jeho cesty s ním divák prožije několik opravdu napínavých scén. Hlavně ta v moskevském metru, kdy je Clint několikrát kontrolován KGB stojí za to. Osmdesátá léta patří k nejchudšímu uměleckému období Clinta Eastwooda a právě třeba za Firefox je mnoha fanoušky kritizován. Já si to nemyslím - je to vynikající akční thriller.(17.11.2009)

Dostatečně efektní a akční, aby to bylo zábavné. Eastwoodova postava vypadá, že má i nějakou hloubku a nehraje si na neprůstřelného Jamese Bonda (jinak mého oblíbence na kterého nedám dopustit). Prostě to nebylo špatné.(24.2.2003)

..jde to.... z Rusů samozřejmě Clint udělá idiotky, ale co už, splnilo to vlastenecký účel. Nejzbytečnější role tohoto slavného umělce u filmu.!!(3.9.2007)

Vlastně je to taková průměrná špionážní historka, ale poslední (letecká) třetina je spíš zdlouhavá než dramatická.(2.11.2005)

• - Pro natáčení bylo použito celkem 9 modelů letounu Firefox. Šest z nich byly miniatury, dva byly skutečně létající modely na dálkové ovládání a jedna maketa, která byla v měřítku 1:1. (Foxhound#1)

• - Film byl natočen na motivy románu Craiga Thomase "Firefox", který se stal v roce 1977 po svém vydání bestsellerem.
    Craig Thomas později napsal pokračování s názvem "Firefox Down". To přímo navazuje na první díl od okamžiku, kdy Gant zvítězí v souboji nad druhým prototypem Firefoxu. Thomas první vydání tohoto románu věnoval Clintu Eastwoodovi: "Pro Clinta Eastwooda - pilota Firefoxu". (Roztržitý Luke)

• - Trup makety Firefoxu 1:1 byl vyroben z konstrukce staré radiověže obalené deskami z překližky. Uvnitř byl motor z Volkswagenu, který byl spojen řetězem se zadním kolem a umožňoval Firefoxu pohyb při pojížděcích scénách. (Foxhound#1)