Bojové nasazení

Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

Akční / Komedie / Drama / Válečný

USA, 1986, 130 min

Pro mě nepříliš známý, ale až překvapivě zábavný a vtipný snímek na typické téma drsného instruktora a líných vojáků. Přesně, jak psal Douglas, téma standardních sportovních snímků, převedené do válečného prostředí. A Eastwood, je jako karikatura drsného instruktora, dokonalý.(30.3.2013)

Prvá polka a výcvik "lenivých" mariňákov trošku pripomenul Full Metal Jacket, potom avšak všetko zapadne do takého priemeru a jediné čo stoji za pozeranie je Clint Eastwood a jeho sarkastické hlášky, ktoré nemajú chybu, ale sú veľmi drsné. Vedia však veľmi pobaviť, hlavne scénka, keď jeden z mariňákov behá dokola. Tento film má za úlohu hovoriť sproste. Ak sa chcete pridať do partie sprosťákov a predbiehať sa v sprostých výrazoch, potom si ho určite zožeňte ako výučbové DVD. Je však jasné, že Clint nakrútil už aj ďaleko lepšie filmy.(4.2.2015)

Oscar 1 nominace: Zvuk(13.4.2004)

Clint Eastwood♥ je zřejmě jediným chlapem na světě, kterého bych po večeru plném jedovatostí, vulgarit a sexistických narážek označila za výborného společníka... a ač se k jeho Heartbreak Ridge až tak bezvýhradně nestavím, svoje jsem si, obzvlášť v první půli, rozhodně užila a v té druhé se určitě neurazila.(2.4.2014)

O tom, že Clint Eastwood nechová vůbec důvěru v nastupující mladou generaci jsme se nemuseli dozvědět pouze z jeho Gran Torina. O dvaadvacet let dřív natočil takovou komornější válečnou komedii, kde hází jednu hlášku za druhou a zaručuje nám, že po celou délku víc než dvouhodinové stopáže se nebudeme nudit. Dějově je snímek samozřejmě trochu prostší, ale mně to nevadilo. Nějaká ta nadnesená válečná pohádka občas nezaškodí. Zvlášť když je z toho cítit takový ten sladký osmdesátkový feeling.(28.1.2013)

• - Výkonný roducent filmu Fritz Manes byl sám kdysi "mariňákem" a dokonce byl vyznamenán za účast ve válce v Koreji. (ClintEastwood)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii. (reich)

• - Závěrečná sekvence o invazi na Grenadě vzbudila spoustu protestů, především scéna, kdy Highway (Clint Eastwood) střílí do zad zraněného nepřítele. Vedení sboru námořní pěchoty byla zakázána další spolupráce s filmovým štábem a dostalo příkaz se od filmařů distancovat. Podle Clinta Eastwooda vedení armády vůbec nepochopilo jeho ironické pojetí postavy Highwaye. (ClintEastwood)