Drak přichází

Drak prichádza

Akční / Krimi

Hong Kong / USA, 1973, 98 min

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(14.2.2009)

• Dadel

Prostě další z těch kung-fu hovadin, které mě naposled bavily, když mi bylo čtrnáct. Jediné co mě zaujalo, byl souboj v zrcadlové místnosti. Ještě jednu věc bych rád věděl - proč se ve všech těhle filmech musí při každém úderu pěstí ozvat rána jako když prásknete bičem?!(26.11.2004)

Docela závažným problémem při sledování těchto postarších bojových filmů je to, že...že jsou prostě staré. Některé bojové scény vypadají dost směšně a mnohdykrát se příběh, více než událostem samotným, věnuje například projížďkám po Chuang Che. Dobrý, teď si dělám srandu, nevím, co tam je za řeku, ale je to tak. Samozřejmě, Bruce Lee je ikona a objeví se zde budoucí tváře, které si to budou chtít rozdat i s Van Dammem, ale hodnocení by bylo jiné, kdyby v mém případě v 90. letech existovalo CSFD. I tak ale přihmouřím své skleněné oko a nějakou tou tisícinou přispěju k vyššímu skóre. 70%(16.1.2011)

• Phobia

Kung-fu kult 70. let Bruce Lee mě po celé dětství míjel - slyšela jsem o něm mluvit, viděla jsem jeho fotky, ba dokonce jsem si nad postel vyvěsila plakát. Ovšem poprvé jsem více než útržek z filmu s touto akční ikonou viděla až včera večer a dopadlo to dle očekávání: "Drak přichází" se s rozpačitým odkašláváním (přesněji za směšně přehnaných zvuků úderů, všemožného povřískávání, chroptění, ječení a kníkání) prošoural okolo a odešel, aniž by vyvolal víc než pozvednuté obočí a pár pobavených uchechtnutí. Málo platné, už mi dávno není dvanáct: šablonovitý příběh, černobílé postavy, herecké výkony na úrovni maňáskového divadla, to v současné době osloví asi jen nejzatvrzelejšího nostalgického fandu. Jako kulisa k usínání film jakž-takž obstál... vlastně při té vzpomínce zívám ještě teď. 39%(10.5.2010)

Na rozdíl od "Way of the dragon" postrádá tento film humor, což je možná trochu na škodu... O to víc se však projeví Bruce Leeho silné charisma, které nepotřebovalo mnoho slov k tomu, aby si získalo diváky. Nevím sice proč, ale celý film se odehrává v prostředí ostrova, který jako by vypadlo z nějaké bondovky... Sám Lee hraje mnicha, který je vyslán jako tajný agent na tento ostrov, zjistit informace o zlém mnichu Hanovi, jenž právě pořádá turnaj bojovývh umění. To možná bondovku připomíná jen letmo, ale co teprv fakt, že Hanovým nejmilejším mazličkem je stejný druh kočky, s jakou se muchloval už Blofeld? S kočkou nebo bez, jediným problémem, který jsem s tímto filmem měl, byl právě zlý mnich Han... Celou dobu je kolem něj budována aura tajemna, divák tuší, že se jedná a velkého mistra bojových umění, a nakonec se z něj vyklube poťouchlý stařík, který kdyby místo ruky neměl pařát, tak by se Bruce Leeho nedotkl snad ani pohledem. Tak nějak jsem se asi těšil na podobný souboj, jaký Bruce předvedl ve Way of the dragon s Chuckem Norrisem - to byl Soupeř! Ale nic... i pře tuhle výtku se jedná o perfektní kung-fu film.(18.2.2005)