Hra smrti

Game of Death

The Game of Death

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong / USA, 1978, 85 min

Proč se ve hře Tekken objevuje Marshal Law (Bruce Lee) právě ve žluté soupravě? Asi pocta.(26.11.2011)

Bojové scény stojí za vidění, avšak tento počin jako celek je neskutečně nudný a nic neříkající. Škoda, že Bruce Lee nikdy nedokončil svoji verzi Hry smrti. Mohlo to být vskutku parádní.(13.1.2017)

Hra Smrti (1978) se musela dle smlouvy dotočit a splnit tak termín pro japonské potřeby. Film tam měl nakonec veliký úspěch a mezinárodně byl rovněž kladně přijat díky své západní struktůře i anglické mluvě. Tohle bokem pro lokální jazyky zlé. Cenný bonusový materiál na DVD obsahuje kantonskou verzi úvodního songu Josepha Koo (zpěv Roman Tam), vystřižené scény s Danem Inosantem, Jamesem Tienem, Ching-Ying Lamem a Ji Jae Hanem, dále skvělý souboj taekwondistů Tai Chung Kima (Billy Lo) a Casanovy Wonga ve skleníku pod taktovkou slavného Sammo Hunga, jehož vystřižené choreo bylo použito až v pokračování Hra Smrti 2 (1981). Bonus dále obsahuje i alternativní konec, kdy je Billy Lo zatknut HK Královskou policií, či rozhovory s Taky Kimurou, Georgem Lazenbym a Danem Inosantem. Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar se ve snímku objeví jen ve scénách v pagodě natočené roku ´72. Ostatní záběry s Jabbarem z roku ´78 má na starost jeho dablér. Jediný Dan Inosanto (Pascal) z původní verze ´72 zůstal i pro natáčení roku ´78. Natáčení roku ´78 rád přijal i karatista Bob Wall, který je znám jako záporák ve filmech Bruce Leeho. Kaskadér Mars se mihne jen v pár záběrěch a jako gorila magnáta má prsty i v akční režii a zahlídnout jde společně s Lau Kar Wingem v bitce, když voustatý Billy Lo škrtí Dr.Langa. Roy Chiao, který hrál starého mnicha v metafyzickém úvodu Enter the Dragon (1973) zde hraje strýce z maskérny. Jim James hraje doktora postřeleného hrdiny, který měl malou roli v Way the Dragon (1972) ve scéně, kdy Tang Lung málem nakopne turisty vcházející do jejich restaurace. Původní koncept scénaře, kdy Bruce Lee se svými společníky přijede na ostrov, kde je zákaz zbraní a musí se probojovat skrz patra pagody ve kterých číhají bojovníci různých stylů, stihl vykradnut subžánr bruceploitation, proto režisér Clouse musel přijít s jiným originálním příběhem a zakomponovat nedotočený materiál z trezoru. Reálné záběry z pohřbu Bruce Lee příjde mnoha fandům netaktní a ještě temnější podtón získala scéna při střelení Leeho do hlavy, kdy podobný tragický akt se naneštěstí přihodil jeho synovi Brandonovi ve snímku Vrána (1994). Tai Chung Kim není akrobat, proto jeho čísla, veškeré salta a mrštnější sekvence dabloval zkušenější mistr svého oboru Biao Yuen.(3.3.2014)

• YURAyura

Mne to prislo docela o nicem - sice je tam pekna prehlidka stylu, ale chybi tomu myslenka, scenar a humor. Ale to bychom toho chteli asi po KF filmech trochu moc ;]] Pravdou taky je drtiva vetsina je jich jeste horsich, tak ted budho rad...(15.6.2005)

• Chrustyn

Uječený Bruce Lee, nikdy nebyl nic pro mě a žádný z jeho snímků to nezmění.(12.8.2012)