Hra smrti

• Hong Kong

Game of Death

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong / USA, 1978, 85 min

Hra Smrti (1978) se musela natočit a splnit tak termín pro japonské potřeby, film tam měl nakonec veliký úspěch a mezinárodně byl rovněž kladně přijat díky své západní struktůře i anglické mluvě. Tohle bokem pro lokální jazyky zlé. Cenný bonusový materiál na DVD obsahuje kantonskou verzi úvodního songu Josepha Koo (zpěv Roman Tam), vystřižené scény s Danem Inosantem, Jamesem Tienem, Ching Yim Lamem a Ji Jae Hanem, skvělý souboj taekwondistů Tai Chung Kima (Billy Lo) a Casanovy Wonga ve skleníku pod taktovkou Sammo Hunga, jehož choreo nakonec použili až v druhém pokračování Hra Smrti 2 (1981). Bonus dále obsahuje i alternativní konec, kdy je Billy Lo zatknut HK Královskou policií, či rozhovory s Taky Kimurou, Georgem Lazenbym a Danem Inosantem. Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar se ve snímku objeví jen ve scénách v pagodě natočené roku ´72. Ostatní záběry s Jabbarem z roku ´78 má na starost jeho dablér. Jediný Dan Inosanto (Pascal) z původní verze ´72 zůstal i pro natáčení roku ´78. Natáčení roku ´78 rád přijal i karatista Bob Wall, který je znám jako záporák ve filmech Bruce Leeho. Kaskadér Mars se mihne jen v pár záběrěch a jako gorila magnáta má prsty i v akční režii a zahlídnout jde společně s Lau Kar Wingem v bitce, když voustatý Billy Lo škrtí Dr.Langa. Roy Chiao, který hrál starého mnicha v metafyzickém úvodu Enter the Dragon (1973) zde hraje strýce z maskérny. Jim James hraje doktora postřeleného hrdiny, který měl malou roli v Way the Dragon (1972) ve scéně, kdy Tang Lung málem nakopne turisty vcházející do jejich restaurace. Původní koncept scénaře, kdy Bruce Lee se svými společníky přijede na ostrov, kde je zákaz zbraní a musí se probojovat skrz patra pagody ve kterých číhají bojovníci různých stylů, stihl vykradnut subžánr bruceploitation, proto režisér Clouse musel přijít s jiným originálním příběhem a zakomponovat nedotočený materiál z trezoru. Reálné záběry z pohřbu Bruce Lee příjde mnoha fandům netaktní a ještě temnější podtón získala scéna při střelení Leeho do hlavy, kdy podobný tragický akt se naneštěstí přihodil jeho synovi Brandonovi ve snímku Vrána (1994). Tai Chung Kim není akrobat, proto jeho čísla, veškeré salta a mrštnější sekvence dabloval zkušenější mistr svého oboru Biao Yuen.(3.3.2014)

Dojem číslo 1: Kdyby se lidi v tomhle filmu navzájem nenechávali po každém pádu vstát, měla by Hra smrti minimálně o patnáct minut míň. Dojem číslo 2: Bruce Lee se zde v postavě profesionálního herce představuje jako absolutní neherec. A to je v jiných filmech docela v pohodě sympaťák. Dojem číslo 3: NŮDÁ! Dojem číslo 4: Až na souboj na nunčaky v prvním patře a částečně i na legendární bitku v patře třetím se člověk nebaví ani těmi souboji. Dojem číslo 5: No on tam vlastně nehraje nikdo. Celkové sumárum: Slabé a bůhvíproč nadsazené tři.(28.11.2013)

Hodnotim len tych 20 minut, ktore stihol natocit Bruce. Zvysok filmu som nastastie nevidel.(11.10.2008)

• Subjektiv

Kdybych kdysi neviděl jakýsi TV pořad, který nutil souboj Abdul-Jabbara s Brucem Lee jako jeden z těch nejlepších, co kdy filmové plátno spatřilo, jistě by mě ani nenapadlo se na tento film podívat. Ona zmíněná bitka skutečně nápaditá je, opravdový souboj Davida s Goliášem, jak slibuje obsah. Škoda jen, že chvílemi je příliš znát, že onen Goliáš mistrem bojových umění není. I zbylé bojové scény s Brucem ke konci filmu něco do sebe mají. Zbytek snímku by se ale mohl bez problémů vyhodit. Silná *.(1.12.2008)

• D.Moore

Málokterý druh umění je mi tak vzdálený jako umění bojové (dokonce ani současné malířství), ale to není to, proč Hře smrti dávám hodnocení, jaké jí dávám. Tím pravým důvodem je neúcta k člověku, v tomto případě k vřískajícímu Bruci Lee, který už byl pět let po smrti... A stejně, jak se zdá, natáčel. Samozřejmě, že kvůli penězům - ovšem tentokrát kvůli penězům pro jiné. Snímek je absurdní splácanina všeho možného, bojové scény nudí, zvrácený příběh (zápletku ohledně smrti oblíbeného herce musel vymyslet někdo s mimořádně morbidním smyslem pro humor) zaráží, nelogičnosti bijí do očí. Ano, v závěru se dočkáme trojnásobného zdlouhavého souboje, ve kterém je Bruce Lee opět Bruce Lee, ale ruku na srdce - jsou ty scény v něčem úžasné (když pominu fakt, že v jedné Lee kromě vřískání hudrá jako krocan)? Nemyslím si. Říkáte si, proč jsem se na Hru smrti vlastně díval? Kvůli hudbě Johna Barryho. Ano, v úvodních titulcích se mi líbila, ale jinak musím uznat, že se jeden z mých nej skladatelů tentokrát příliš nevytáhl a kromě toho jednoho motivu příliš zajímavého doprovodu nesložil. Jenže on by si to tenhle film stejně nezasloužil.__P.S. Vidím dobře, že existuje i druhý díl??(9.12.2013)