Hra smrti

The Game of Death

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong / USA, 1978, 85 min

• Subjektiv

Kdybych kdysi neviděl jakýsi TV pořad, který nutil souboj Abdul-Jabbara s Brucem Lee jako jeden z těch nejlepších, co kdy filmové plátno spatřilo, jistě by mě ani nenapadlo se na tento film podívat. Ona zmíněná bitka skutečně nápaditá je, opravdový souboj Davida s Goliášem, jak slibuje obsah. Škoda jen, že chvílemi je příliš znát, že onen Goliáš mistrem bojových umění není. I zbylé bojové scény s Brucem ke konci filmu něco do sebe mají. Zbytek snímku by se ale mohl bez problémů vyhodit. Silná *.(1.12.2008)

Bruce Lee a žlutá kombinéza, kterou jsem posléze zahlédl v Tarantino Kill Bill vol. 1 a snad můj první film s Brucem, který jsem kdysi dávno, ale sakra dávno viděl v TV, kdy ho TV Nova vysílala v brzkých ranních hodinách. Hodně naivní akčňárna-rubačka, ale je to prostě Bruce, nejde to nemilovat, kvůli té poslední 20ti minutovce.(27.9.2011)

Hra Smrti (1978) se musela dle smlouvy dotočit a splnit tak termín pro japonské potřeby. Film tam měl nakonec veliký úspěch a mezinárodně byl rovněž kladně přijat díky své západní struktůře i anglické mluvě. Tohle bokem pro lokální jazyky zlé. Cenný bonusový DVD materiál obsahuje kantonskou verzi úvodního songu Josepha Koo (zpěv Roman Tam), dále vystřižené scény s Danem Inosantem, Jamesem Tienem, Ching-Ying Lamem a Ji Jae Hanem, dále skvělý souboj taekwondistů Tai Chung Kima (Billy Lo) a Casanovy Wonga ve skleníku pod taktovkou Sammo Hunga, jehož vystřižené choreo bylo použito až v pokračování Hra Smrti 2 (1981). Bonus také obsahuje alternativní konec, kdy je Billy Lo zatknut HK Královskou policií, či rozhovory s Taky Kimurou, Georgem Lazenbym a Danem Inosantem. Legendární basketbalista Jabbar se ve snímku objeví jen ve scénách v pagodě točené roku ´72. Ostatní záběry s Jabbarem z roku ´78 má na starost jeho dablér. Jediný Dan Inosanto (Pascal) z původní verze ´72 se přidal k natáčení v roce ´78. Natáčení roku ´78 rád přijal karatista Bob Wall, který je znám jako záporák v bruceových filmech. Kaskadér Mars se mihne jako gorila magnáta Langa a má prsty i v akční režii, zahlédnout jde společně s Lau Kar Wingem v bitce, když voustatý Billy Lo škrtí Dr. Langa. Roy Chiao, který hrál starého mnicha v metafyzickém úvodu Enter the Dragon (1973), zde hraje strýce z maskérny. Jim James hraje doktora postřeleného hrdiny, který měl mimochodem malou roli v hitu Way the Dragon (1972) ve scéně, kdy Tang Lung málem nakopne turisty vcházející do jejich restaurace. Původní koncept scénaře, kdy Bruce Lee se svými společníky přijede na ostrov, kde je zákaz zbraní a musí se probojovat skrz patra pagody ve kterých číhají bojovníci různých stylů, stihl po jeho skonu vykradnout subžánr bruceploitation. Režisér Clouse proto musel přijít s jiným originálním příběhem a zakomponovat nedotočený materiál z trezoru. Reálné záběry z pohřbu Bruce Lee příjde mnoha fandům netaktní a ještě temnější podtón získala scéna při střelení Leeho do hlavy, kdy podobný tragický akt naneštěstí potkal jeho syna Brandona ve snímku Vrána (1994). Taekwondista Tai Chung Kim není akrobat, proto jeho mrštné čísla a veškeré salta dabloval zkušenější mistr svého oboru Biao Yuen.(3.3.2014)

Hodnotim len tych 20 minut, ktore stihol natocit Bruce. Zvysok filmu som nastastie nevidel.(11.10.2008)

• Nettrass

Měl kopat, měl mlátit, ale neměl být tak brutální a psát scénáře.(12.7.2012)

• - Do role Steinera byl zvažován Chuck Norris, ale odmítl. (Epistemolog)

• - Postavu Billy Lo (Bruce Lee) ve filmu hrají či dablují Tai Chung Kim a Biao Yuen. (Epistemolog)

• - Postava Bruce Lee má být zabita při natáčení bojové scény záměnou slepých nábojů za ostré gangstrem Stickem (Mel Novak). Syn Bruce Brandon Lee byl omylem podobným způsoben zastřelen při natáčení snímku Vrána (1994). (Epistemolog)