Citrónový sad (festivalový název)

• Izrael

Lemon Tree

Izrael / Německo / Francie, 2008, 106 min

Eran Riklis

Habib Shadah

Abych film příjmul za vlastní musel jsem si odmyslet základní pointu, která mě prostě přijde naprosto nerealistická, protože aby izraleský ministr obrany šel bydlet do posledního domu na hranici s Palestinou to se mě fakt nechce věřit, ale OK nechal jsem to smrdět a adoptoval film jak stojí a leží a v tu chvíli už jedny emoce střídali druhé. Na první pohled se může zdát že je to hodně politický příběh ve velmi výbušném prostředí, ale já nakonec měl uplně jiný pocity. Byl to vysoce lidský příběh kde se dostal do střetu obyčejný člověk s politicko-mocenskou mašinérií a který naprosto nenápadnou formou dokonale prokresloval lidské vztahy. Musím se přiznat, že některé scény mě seřízly a bylo to především díky mistrovskému hereckému projevu Hiam Abbas a kvalitním dialogům. Scéna kdy se Salma doví že její citronový sad pokácejí, aby měl pan ministr svou prdel v bezpečí, scéna kdy Salma poprvé přeleze plot a veme do ruky listy citrovníku a nebo když její přítel mluví o citrovnících jako o živých organismech byly silný jak nadopovanej bulharskej vzpěrač.(1.6.2016)

Zápas palestinské vdovy o citrónový sad, ve kterém je jejím protivníkem izraelský stát, se samozřejmě nedá vyhrát. Ale teď má za souseda čerstvě jmenovaného izraelského ministra obrany a národní bezpečnost je přeci nad zájmy jednotlivce, že ano? Hiam Abbass je právem jednou z nejznámějších arabských hereček, i tady táhne skoro celý film. Ale za pozornost stojí také Rona Lipaz-Michael jako představitelka její protivnice zpoza plotu, ministrovy manželky, které také politika zasáhne do života více, než čekala.(23.3.2015)

Veľmi príjemný a citlivý film o jednej silnej žene, ktorá bola taká skutočná hlavne vďaka výkonu Hiam Abbass. Odporúčam s ňou aj túto výbornú vec http://www.csfd.cz/film/233009-nezvany-host/(7.11.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $569,672Tržby Celosvetovo $7,198,109(21.10.2009)

Máme na výber: politika, výstavba, racionalizmus, blahobyt, uhladenosť, kariéra a snaha meniť pravidlá sveta - to na jednej strane, a na druhej strane: príroda. Každý z nás si musí vybrať. Inak to nejde. O tomto je Citrónovník predovšetkým - o snahe zachrániť krásny sýtozelený sad plodiaci množstvá šťavnatých žltých citrusov pred vyrúbaním. Bola tam aj politika a symbolické znázornenie konfliktu, ale i ten múr v závere rozdeľoval skôr spôsoby vnímania svojho okolia než politické, či národnostné postoje.(5.12.2008)