Tulák z širých plání

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

• Socraates

Kulisy a natáčení v kamenolomu nic moc (ještě že aspoň odjeli s těma bagrama a náklaďákama), kečup ala krev byl moc světlej, film moc nefrčí, spíš se tak loudá ... Nějak mi tahle Eastwoodovka nesedla.(23.8.2009)

I náš privát má větší rozlohu než na jaké se odehraje tento tak trochu jiný western. Ano, vypadá jako divadelní hra a ano, má potenciál krátké úderné povídky spíše než filmu s celovečerní stopáží. A co? Samé podružnosti. Clint se totiž obsadil do role největšího hajzla, kterého si za svou bohatou kariéru vystřihl a evidentně si svou roli užívá plnými doušky. Ani "Hodný" z Leoneho majstrštyku se místnímu "jméno neřeš, stejně jsem tu jen proto abych tě znásilnil, zesměšnil a zastřelil" pistolníkovi v tomto ohledu nemůže rovnat. Jenže to není jeho hlavní přínos filmu. Tím je jeho příkladné budování atmosféry plné nejistoty a cynismu, která v pohodě přebije i místy až příliš pomalé tempo. Až mě celkem mrzí, že si Clint za svou režijní kariéru nikdy nenašel čas natočit i nějakou horrorovou tématiku. Měl by na to hoch, měl by na to.(24.7.2008)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bezejmenný cizinec pokrytý prachem mlčky a pomalu přijiždí do městečka v poušti za ostrého zvuku kopyt svého koně. Otřese se jen při zvuku rány bičem. Zamíří do saloonu a k lazebníkovi. Během dalších pěti minut odpráskne tři muže, kteří se ho pokoušeli zabít, a znásilní otravnou děvku. Rázem se tak stává žádaným pistolníkem, který má zachránit město plné zbabělců od zkázy. Od pomsty tří vracejících se propuštěných vězňů... Mysteriozní western režírovaný a bravurně zahraný drsným Clintem Eastwoodem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=B-lN-hMzjTE(28.8.2009)

"Tulák z širých plání" znamená určitý milník v kinematografii Clinta Eastwooda. Jednak se jedná o jeho první režisérský počin na poli westernu a jednak, a to hlavně, naposled se vrací k žánru spaghetti ("Pověste je výš", "Dva mezci pro sestru Sáru" a "Joe Kidd" jdou v odkazech italowesternů). Zápletka působí sice místy neohrabaně a ke konci i trochu nereálně, ale já jsem pro každou špatnost. Rozhodně se jedná o jeden z nejnetypičtějších filmů ať už v žánru westernu, nebo v Eastwoodově kinematografii. Díky tajemnému průběhu a závěrečné pointě jsem měl pocit, jako by v 70. letech točil M. Night Shyamalan. Skutečně (nejen svojí závěrečnou pointou) působí více thrillerově s lehkým nádechem mystiky, nežli westernově. Jinak jako vždy přesný Clint Eastwood a skvělá Marianna Hill. 70%.(27.7.2008)

Western trochu na jinou notu. Od počátku filmu je jasné, že jede do městečka mstitel. Klobouk hluboko do čela, na nikoho nekouká s nikým nemluví. Noční můra Clint Eastwooda nám napoví, co se vlastně stalo. Neřeší ovšem proč se tak stalo, před jak drahnou dobou se to stalo (protože ho nikdo nepoznal !!) což je jediná absurdita toho filmu. Jelikož si dovolil zneuctit první ženu, která si o to v podstatě řekla, domnívám se, že věděl, že je to "rajda" a že si to může dovolit. Tudíž to nemohlo být více jak 10 let co v městečku pobýval. Za deset let se člověk nezmění "k nepoznání". To je tedy jediný zápor filmu. Jinak zajímavě řešena msta, tohle ještě v žádném westernu nebylo a myslím, že i režijně to bylo dobře uděláno. Snad jen na závěr filmu ( scéna u náhrobku) bych na otázku malého mužíka: "Kdo jsi ? Neznám tvé jméno." Clint odpoví : "Ale znáš...." Já bych tam dodala :.... "máš ho před nosem." Aby to bylo jasné všem, kteří zapochybovali.(9.8.2008)