Tulák z širých plání

• slovenský

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Viac menej priemer, ale Eastwood je neskutočný tvrďas, ktorého si môžete iba zamilovať...(10.10.2005)

Inu to je tak, říkáte si: Eastwood v nejlepší herecké formě a western vedený jeho tehdy začátečnickou režijní rukou? To po těch hereckých zkušenostech, co stihnul nadělat, bude určitě zajímavé. A ono to zajímavé je, ale tak nějak jinak než byste mohli čekat:) Tulák je sice western se všemi rekvizitami, které byste mu při otázce na toto téma přiřkli, a Tulák coby postava je jeden z nejdrsnějších šmejdů, co kdy vkročili do lítaček saloonu, ale co se týká příběhu, je to celé naprosto nečekaně nadpřirozená zkazka s rovněž nečekaně snovou atmosférou. A není to sen právě příjemný, což naštěstí neplatí pro divácký zážitek...tedy, ne tak docela, protože když nevíte, do čeho jdete, můžete (podobně jako já) být docela významně rušeni svým pocitem nejistoty z toho, co se to sakra vlastně na tom plátně/obrazovce děje. Rozhodně doporučuji podívat se víckrát, protože jinak hrozí nemalá křivda. Jistých sedmdesát procent, někdy i o něco víc.(26.10.2010)

Snímek se dá řadit mezi westerny jen prostředím a zvolenou dobou. Clint Eastwood je velice přesvědčivý (už poněkolikáté). Ten člověk se prostě pro tenhle žánr narodil. Zahrát málomluvného, tajemného, bezejmeného a drsného psance co umí tasit rychleji než všichni ostatní mu zkrátka jde velice dobře. Prakticky zde nejsou žádné přestřelky. Přesto film dokáže udržet pozornost po celou dobu.(18.7.2008)

Koukatelné, byť kvalit dollarové trilogie to nedosahuje ani náhodou. Možná jsem divná, ale pointu jsem odhalila kdesi v polovině filmu, asi i proto, že mi kdosi řekl, že se nejedná o úplně tradiční western. Několik scén je patřičně drsných, například úvodních dvacet minut s rozstřílením bandy hajzlů a téměř-znásilněním potěšilo zkaženou část mé duše (je příjemné vidět, že hlavní hrdina nemusí být 100% klaďas), jenže kdesi v druhé polovině už se film strašně vleče. Kdybych hodnotila samostatně, bylo by to na 4*, ve srovnání s jinými Clintovými westerny ale musím jednu ubrat.(24.5.2009)

• Mariin

Eastwoodův americký odvar leonovek se mstitelem, vyřizujícím si osobní účty. Nosnými prvky tohoto eklektického destruktivního výtvoru jsou cynismus a brutalita, kterými jsou lákáni diváci; nic víc jsem v tomto úpadkovém filmu nenalezl. Možná jiní ano, ale já bych už neměl chuť se na to dívat znovu.(20.7.2008)