Tulák z širých plání

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

• cheyene

Vše začíná jako klasický eastwoodovský western. Postupně se však začíná měnit v dost netradiční podívanou z Divokého západu a původní téměř čtyř hvězdičková záležitost klesala stále níž a níže, až se zastavila na konečných 2*. Nepopírám myšlenku snímku, ani herecké a režijní kvality Clinta Eastwooda, jsem si vědom rozuzlení, které si tvůrci připravili, ale tak nějak pocitově to na vyšší hodnocení nestačí. Možná to je i tím, že mi tentokrát hlavní hrdina nepadl do oka.(21.2.2012)

Tenhle western se Eastwoodovi skutečně povedl. Šťastnou ruku měl zřejmě již při výběru scénáře, který v sobě má vše co očekáváte od klasického westernu, plus něco navíc. Jakmile přijede bezejmený jezdec do městečka sype se z filmu jedna drsňácká hláška za druhou a když se zrovna nemluví, stačí aby byl na scéně Clint a nuda nehrozí. Několik scén či dialogů má všechny parametry aby se film stal kultem. Co je ale důležité Eastwood vládne jistou režisérskou rukou. To se projevuje tím, že film je po všech stránkách dobře zvládnutý a svižný, nenudí a naopak skvěle graduje. No a závěr, ten považuji za ono zmíněné „něco navíc“.(16.11.2011)

Inu to je tak, říkáte si: Eastwood v nejlepší herecké formě a western vedený jeho tehdy začátečnickou režijní rukou? To po těch hereckých zkušenostech, co stihnul nadělat, bude určitě zajímavé. A ono to zajímavé je, ale tak nějak jinak než byste mohli čekat:) Tulák je sice western se všemi rekvizitami, které byste mu při otázce na toto téma přiřkli, a Tulák coby postava je jeden z nejdrsnějších šmejdů, co kdy vkročili do lítaček saloonu, ale co se týká příběhu, je to celé naprosto nečekaně nadpřirozená zkazka s rovněž nečekaně snovou atmosférou. A není to sen právě příjemný, což naštěstí neplatí pro divácký zážitek...tedy, ne tak docela, protože když nevíte, do čeho jdete, můžete (podobně jako já) být docela významně rušeni svým pocitem nejistoty z toho, co se to sakra vlastně na tom plátně/obrazovce děje. Rozhodně doporučuji podívat se víckrát, protože jinak hrozí nemalá křivda. Jistých sedmdesát procent, někdy i o něco víc.(26.10.2010)

Neni to úplně typickej western s Clintem Eastwoodem. Ten je tady sice jako ve většině filmů z tý doby neskutečně drsnej, minimálně mluvící a nelítostnej, ale příběh neni úplně westernovskej. Na muj vkus to plyne až neskutečně pomalu, Eastwood sice občas utrousí nějakou tu svojí drsnou hlášku, ale jako náplň 90% filmu to úplně nestačí, aspoň že je příběh občas proložený nějakou tou přestřelkou a dá se považovat za docela originální, i když jen v některých částech děje. Konec mi sice nepřišel nějak šokující, jak jsem se tady dočetl, ale taky je možný, že jsem tu pointu plně nepochopil, ale zpracovanej je dobře. Celkově se jedná o lehce nadprůměrnej western, ale jako druhej režijní počin Clinta Eastwooda to je víc než slušný(12.7.2006)

Drsný western, ktorý sa drží štruktury Leoneho snímkov a klasických westernov. Eastwoodov druhý režisérsky počin obsahuje partu drsných hlášok, pár dobre mierených striel a hlavne vôňu whisky. Tento film okrem toho, že je typickým príkladom drsnosti západu, sa môže pochváliť aj načrtnutím postáv, ktoré nie sú čiernobiele. Najprv to naznačil Lenoe v dobrom, zlom a škaredom a eastwood ako keby túto jeho myšlienku dotiahol do dokonalosti. Pretože nikdy neviete, kto je v tom meste, dobrý a kto zlý a ich charaktery sa počas deja menia, takže si tulák nikdy nemôže byť načistom, komu má veriť. obhliadnúc od toho ale dáva pekne zabrať, každému jednému dobrákovi aj zlosynovi a jeho konečný plán a grandiózne finále iba potvrdzujú zručnosť Eastwooda, či už na poli hereckom , alebo tom režisérskom. Film z dôb kedy kaskadéry boli naozaj kaskadérmi, keď ešte zabíjanie bola naturalistické a prehrávalo sa pri ňom, ale vždy ste si mohli byť istý, že po prebodnutí nožom , zostane na čepeli krv a tiež film z dôb kedy westerny vládli filmovému plátnu. Novátorský postup kamery, zaberajúci akciu z JA osoby, umocnuje drsnoť a krutosť snímku. Ešte nikdy nebol západ tak nehostinný, Vitajte v Pekle.(21.2.2009)