poster

Tulák z širých plání

 • český

  Tulák z horských plání

 • USA

  High Plains Drifter

 • slovenský

  Tulák z vysokých plání

 • slovenský

  Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Terva
  ****

  Víte, vždycky jsem obdivoval hudební stránku Westernů. A to tu hudbu nemusí dělat zrovna Morricone. V tomto snímku si z hudbou pohrál Dee Barton a musím říci, že " mixoval " správně. Film podle scénáře Erneste Tidymana si natočil sám Clint Eastwood a zahrál si ( jak jinak ) i hlavní roli. DIALOG z úvodu filmu : BARMAN ( William O'gonnell ) - Přejete si ? TULÁK ( Clint Eastwood ) - Pivo a Whisky. BARMAN - Pivo není nic moc, ale jiný není. TULÁK - " jen se podívá " BARMAN - Chcete ještě něco ? TULÁK - Trochu klidu na pití. Jedna scéna mi tam neseděla...žena střílející do vany z vodou a ležící osobou...těžko při těch záběrech věřit, že se netrefila. Jinak neomezený kredit, to je Tulákova cena za ochranu města Lago. Někdy je potřeba udělat to, co je nutné a obyvatelé města Lago ( Hell ) mají své hříchy. Western, kde se hodně práská bičem.(10.7.2010)

 • DaViD´82
  ****

  I náš privát má větší rozlohu než na jaké se odehraje tento tak trochu jiný western. Ano, vypadá jako divadelní hra a ano, má potenciál krátké úderné povídky spíše než filmu s celovečerní stopáží. A co? Samé podružnosti. Clint se totiž obsadil do role největšího hajzla, kterého si za svou bohatou kariéru vystřihl a evidentně si svou roli užívá plnými doušky. Ani "Hodný" z Leoneho majstrštyku se místnímu "jméno neřeš, stejně jsem tu jen proto abych tě znásilnil, zesměšnil a zastřelil" pistolníkovi v tomto ohledu nemůže rovnat. Jenže to není jeho hlavní přínos filmu. Tím je jeho příkladné budování atmosféry plné nejistoty a cynismu, která v pohodě přebije i místy až příliš pomalé tempo. Až mě celkem mrzí, že si Clint za svou režijní kariéru nikdy nenašel čas natočit i nějakou horrorovou tématiku. Měl by na to hoch, měl by na to.(24.7.2008)

 • genetique
  ****

  Eastwood už vo svojich režisérskych začiatkoch ukázal, že s ním treba aj v tejto pozícii rátať a tento western pojal z trošku inej stránky, než na aké sme od neho boli dovtedy zvyknutý a než na aké bol asi zvyknutý aj on sám. Samozrejme svoj imidž neľútostného chlapíka s vražedným pohľadom si vziať nedal, hlášky strieľal častejšie ako náboje zo svojho kolta a mužská časť publika tak bola spokojná. 80%.(17.4.2010)

 • Xeelee
  ****

  Zajímavé, velmi zajímavé. Tenhle film se asi vyplatí vidět dvakrát. Co říkáte na hostinu v pekle?(21.7.2011)

 • Freemind
  **

  Pro mne je to jasný důkaz toho, že Eastwood nezcepeněl na stará léta, ale že byl vždycky prachmizerný filmař. "Tulák" je křečovitá kopie Leoneho stylu s ještě křečovitější snahou o významový přesah a křečovitými postavami zahranými křečovitými herci. Dokonce i na tehdejší poměry se Clint předvedl jako sexistické hovádko - jediné dvě ženské postavy jsou víceméně lehce zvládnutelné, masochistické kurvičky, které slastně vzdychají, když je hrubou silou pokoří chlapák s alkoholovým dechem. Oceňuji závěrečné inferno, ale kromě toho to byla bída s nouzí.(27.12.2012)

 • - Na náhrobcích na hřbitově se nalézají dvě jména, která Eastwood považuje za své vzory - Don Siegel a Brian G. Hutton. (sinel)

 • - Po uvedení filmu psal Clint Eastwood slavnému Johnovi Wayneovi, že by s ním rád natočil western. Ten mu však odepsal, že je jeho film brutální a hyzdí obraz Starého západu. Eastwood s Waynem skutečně nikdy nespolupracoval. (-bad-mad-wolf-)

 • - Natáčení probíhalo v Mono Lake v Kalifornii a v nevadském Winnemucca Lake. (reich)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace