Tulák z širých plání

• slovenský

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Dollarová trilogie je pro mě modlou. Právě proto rád mě velmi zajímá každý snímek, kde je Clintův střelec a je mi vcelku jedno, o co půjde. Hlavně, ať se drsně tváří, má klobouka a střílí. Tulák požadavky splňoval mírou vrchovatou. Ovšem kvalitně je to jinde než Leoneho veledíla. Druhá polovina snímku se nějak moc táhne a jelikož si Eastwood nepřizval Morriconeho, aby ty táhlejší pasáže doplnil dokonalou muzikou, začne Tulák nudit. Naštěstí se scénáristé vytasili se vcelku originálním příběhem a jedním skvělým nápadem, který prozrazovat nebudu. Právě proto ponechám hvězdičky 4, i když oči mhouřím pořádně.(11.10.2009)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bezejmenný cizinec pokrytý prachem mlčky a pomalu přijiždí do městečka v poušti za ostrého zvuku kopyt svého koně. Otřese se jen při zvuku rány bičem. Zamíří do saloonu a k lazebníkovi. Během dalších pěti minut odpráskne tři muže, kteří se ho pokoušeli zabít, a znásilní otravnou děvku. Rázem se tak stává žádaným pistolníkem, který má zachránit město plné zbabělců od zkázy. Od pomsty tří vracejících se propuštěných vězňů... Mysteriozní western režírovaný a bravurně zahraný drsným Clintem Eastwoodem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=B-lN-hMzjTE(28.8.2009)

• Chrustyn

Velice slabý western na kterém si Clint Eastwood poprvé vyzkoušel jaké to je western režírovat a zároveň v něm i hrát. Na filmu je vidět, že se asi hodně učil od mistra Leoneho, se kterým natočil úspešnou "dollarovou" trilogii. I zde se setkáváme s bezejmenným "hrdinou", který se dostává do zapadlého městečná ve kterém se mu nedostane zrovna vřelého přijetí a hned po příjezdu už má na kontě tři mrtvoly. Avšak tentokrát není tento hrdina žádný sympaťák ale dalo by se říci, že to je svině a po chvíli si město doslova zotročí. Možná by ani nevadilo, že se této postavě nedají držet palce a víceméně mi bylo jedno jestli ho někdo sejme nebo ne ale film jako celek nedokáže ničím zaujmout. Vůbec tu není žádná westernová atmosféra podbarvená nějakou zajímavou hudbou a o akci se ani rozepisovat nebudu jelikož té je ve filmu naprosté minimum. Ale rozhodně Clintovi odpustím jelikož vím, že má na svém kontě o dost lepší filmy a to i ve westernovém žánru. Ale určitě měl dávat větší pozor když mu Leone vysvětloval jak se točí western.(3.8.2008)

Druhý režijní počin Eastwoodův se nevyvaroval některých drobností. Filmu by rozhodně slušelo svižnější tempo, kamera a koneckonců i nějaký ten dialog, který by vedl sám "bezejmenný" tulák. Nebo to není tulák? Podívejte se až do konce, dá se to vydržet, a snímek vás překvapí celkem mrazivou pointou s jemnou dávkou ironie. Nebo ne?(21.7.2008)

• cheyene

Vše začíná jako klasický eastwoodovský western. Postupně se však začíná měnit v dost netradiční podívanou z Divokého západu a původní téměř čtyř hvězdičková záležitost klesala stále níž a níže, až se zastavila na konečných 2*. Nepopírám myšlenku snímku, ani herecké a režijní kvality Clinta Eastwooda, jsem si vědom rozuzlení, které si tvůrci připravili, ale tak nějak pocitově to na vyšší hodnocení nestačí. Možná to je i tím, že mi tentokrát hlavní hrdina nepadl do oka.(21.2.2012)

• - Natáčení trvalo šest týdnů. (-bad-mad-wolf-)

• - Natáčení probíhalo v Mono Lake v Kalifornii a v nevadském Winnemucca Lake. (reich)

• - První western, který si Clint Eastwood i sám zrežíroval. (-bad-mad-wolf-)