Tulák z širých plání

• slovenský

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Postava, která napochoduje do cizícho města, během patnácti minut v něm chladnokrevně zastřelí tři chlapíky, znásilní ženskou a pak se úplně v klidu ubytuje v místním hotelu, nemůže prostě mít jinou tvář než tu Clinta Eastwooda. Westerny vůbec nejsou mým šálkem kávy, jenže Clint mě vždycky donutí ho vypít a nepoblít se z něj. V závěru to navíc chytne lehce duchařský nádech a horrory já rád.(28.1.2011)

Western trochu na jinou notu. Od počátku filmu je jasné, že jede do městečka mstitel. Klobouk hluboko do čela, na nikoho nekouká s nikým nemluví. Noční můra Clint Eastwooda nám napoví, co se vlastně stalo. Neřeší ovšem proč se tak stalo, před jak drahnou dobou se to stalo (protože ho nikdo nepoznal !!) což je jediná absurdita toho filmu. Jelikož si dovolil zneuctit první ženu, která si o to v podstatě řekla, domnívám se, že věděl, že je to "rajda" a že si to může dovolit. Tudíž to nemohlo být více jak 10 let co v městečku pobýval. Za deset let se člověk nezmění "k nepoznání". To je tedy jediný zápor filmu. Jinak zajímavě řešena msta, tohle ještě v žádném westernu nebylo a myslím, že i režijně to bylo dobře uděláno. Snad jen na závěr filmu ( scéna u náhrobku) bych na otázku malého mužíka: "Kdo jsi ? Neznám tvé jméno." Clint odpoví : "Ale znáš...." Já bych tam dodala :.... "máš ho před nosem." Aby to bylo jasné všem, kteří zapochybovali.(9.8.2008)

Clintovi se ve výkladových slovnících nezdálo slovo "ownage" dost dobře vysvětleno a tak se to rozhodl napravit celovečerním filmem. Na konci jsem se smál.(17.2.2013)

Eastwood už vo svojich režisérskych začiatkoch ukázal, že s ním treba aj v tejto pozícii rátať a tento western pojal z trošku inej stránky, než na aké sme od neho boli dovtedy zvyknutý a než na aké bol asi zvyknutý aj on sám. Samozrejme svoj imidž neľútostného chlapíka s vražedným pohľadom si vziať nedal, hlášky strieľal častejšie ako náboje zo svojho kolta a mužská časť publika tak bola spokojná. 80%.(17.4.2010)

• Mariin

Eastwoodův americký odvar leonovek se mstitelem, vyřizujícím si osobní účty. Nosnými prvky tohoto eklektického destruktivního výtvoru jsou cynismus a brutalita, kterými jsou lákáni diváci; nic víc jsem v tomto úpadkovém filmu nenalezl. Možná jiní ano, ale já bych už neměl chuť se na to dívat znovu.(20.7.2008)