Tulák z širých plání

• slovenský

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Zajímavé, velmi zajímavé. Tenhle film se asi vyplatí vidět dvakrát. Co říkáte na hostinu v pekle?(21.7.2011)

Žádné kladné postavy, pointa jak z hororu, všude násilí, hrůza... tak vypadá pomsta podle Clinta Eastwooda.(21.2.2008)

• Chrustyn

Velice slabý western na kterém si Clint Eastwood poprvé vyzkoušel jaké to je western režírovat a zároveň v něm i hrát. Na filmu je vidět, že se asi hodně učil od mistra Leoneho, se kterým natočil úspešnou "dollarovou" trilogii. I zde se setkáváme s bezejmenným "hrdinou", který se dostává do zapadlého městečná ve kterém se mu nedostane zrovna vřelého přijetí a hned po příjezdu už má na kontě tři mrtvoly. Avšak tentokrát není tento hrdina žádný sympaťák ale dalo by se říci, že to je svině a po chvíli si město doslova zotročí. Možná by ani nevadilo, že se této postavě nedají držet palce a víceméně mi bylo jedno jestli ho někdo sejme nebo ne ale film jako celek nedokáže ničím zaujmout. Vůbec tu není žádná westernová atmosféra podbarvená nějakou zajímavou hudbou a o akci se ani rozepisovat nebudu jelikož té je ve filmu naprosté minimum. Ale rozhodně Clintovi odpustím jelikož vím, že má na svém kontě o dost lepší filmy a to i ve westernovém žánru. Ale určitě měl dávat větší pozor když mu Leone vysvětloval jak se točí western.(3.8.2008)

Eastwood coby bezjmenná, nevyzpitatelná Nemesis přijíždí do městečka Lago, aby z něj udělal doslova Peklo a nelítostně zúčtoval s místním pokrytectvím, podlostí a hrabivostí.(3.10.2007)

"Tulák z širých plání" znamená určitý milník v kinematografii Clinta Eastwooda. Jednak se jedná o jeho první režisérský počin na poli westernu a jednak, a to hlavně, naposled se vrací k žánru spaghetti ("Pověste je výš", "Dva mezci pro sestru Sáru" a "Joe Kidd" jdou v odkazech italowesternů). Zápletka působí sice místy neohrabaně a ke konci i trochu nereálně, ale já jsem pro každou špatnost. Rozhodně se jedná o jeden z nejnetypičtějších filmů ať už v žánru westernu, nebo v Eastwoodově kinematografii. Díky tajemnému průběhu a závěrečné pointě jsem měl pocit, jako by v 70. letech točil M. Night Shyamalan. Skutečně (nejen svojí závěrečnou pointou) působí více thrillerově s lehkým nádechem mystiky, nežli westernově. Jinak jako vždy přesný Clint Eastwood a skvělá Marianna Hill. 70%.(27.7.2008)

• - Na náhrobcích na hřbitově se nalézají dvě jména, která Eastwood považuje za své vzory - Don Siegel a Brian G. Hutton. (Roztržitý Luke)

• - Natáčení trvalo šest týdnů. (-bad-mad-wolf-)

• - Po uvedení filmu psal Clint Eastwood slavnému Johnovi Wayneovi, že by s ním rád natočil western. Ten mu však odepsal, že je jeho film brutální a hyzdí obraz Starého západu. Eastwood s Waynem skutečně nikdy nespolupracoval. (-bad-mad-wolf-)