Jak se vaří dějiny

Slovensko / Česko / Rakousko / Finsko, 2008, 88 min

Peter Kerekes

Peter Kerekes

Martin Kolár

Neviem, či relevancia kuchára vyhráva vojny a spomínanie "pre koho som varil" divákovi o vojne veľa nepovie. Preto pridáme trochu krvipreliatia keď zabijeme hospodárske zvieratá, aby sme trochu priblížili vojnu a jej obete. Pritom celý scenár sa opakuje v inej krajine tj: vražda zvieraťa, spracovanie zvietaťa, historky z vojny. Kamera je síce nadpriemerná, ale stála rovnica sa ku koncu zunuje.(22.11.2009)

Ach, jaj..kiežby sa kvalita slovenskej filmovej produkcie aspoň blížila kvalite tej dokumentárnej...Ako sa varia dejiny je veľmi zaujímavým, pútavým a originálnym prínosom, občas vtipným, občas vhodným na zamyslenie sa. Európsky úspech tomuto dokumentu nesporne prajem a dúfam, že Peter Kerekes bude v nastolenej línii pokračovať a dočkáme sa podobne kvalitných výtvorov.(4.2.2010)

je to síce originálne,ale nad 5/10 tomu nedám(30.5.2012)

Pár vojenských konfliktov 20. storočia z pohľadu vojenskej kuchyne obohatených o kuchyňu Tita v závere jeho života s nezmyselným epilógom, ktorý bol len nevhodným estetizmom. Výber jednotlivých kuchýň a poradie mi veľmi zmysel nedávali, taktiež dialógy, ktoré sa viedli boli skôr monológmi, ktoré v mnohých momentoch šokovali. Úbohé srandovanie starých Nemcov o obsadzovaní Poľska, zlé a smutné reči o otravovaní zajatých nacistov židmi a nahnevané zlé pohľady jednotlivých Balkáncov voči sebe. Sem tam to bolo doplnené užasnutými otázkami prečo a bolo to najmä ohľadom okupácie Československa, no tam niekde to aj skončilo, čo tomu dodáva totálne čudesný pohľad. Tak buď ich nechajú vyjadriť svoje názory, akokoľvek pochybné alebo sa ich úplne pokúsia vysvetliť. Zničené jedlá tam boli zbytočný estetizmus. Vizuálne pekné aj s tými receptmi, hudobný podklad takmer žiadny, no skôr smutný priemerný dokument, ktorý koniec koncov takmer nič nové nepriniesol.(20.2.2013)

Originálny a zaujímavý dokument pri ktorom ale privieram pol oka vo výslednom hodnotení. 70%(9.2.2010)