Tankisté (TV film)

Dokumentární / Válečný

Česko, 2003, 57 min

Ján Novák

Taký klasický dokument plný spomienok na vojnu, ničím výnimočný, ale predsa je niekedy dobré tie veci počuť priamo od účastníkov udalostí.(22.5.2014)

Střípky osobních vzpomínek zdařile poskládané do mozaiky, která poskytuje překvapivě celistvý obraz druhé světové války viděné očima československých tankistů. Jak to bývá v podobných dokumentech, vždy nejvíce překvapí praktická stránka života a jednání účastníků a nejvíce zapůsobí jejich emotivní popis vlastních prožitků. Tento dokument potvrzuje to, že člověk je jeden z nejpřizpůsobivějších savců na Zemi.(9.5.2013)

Nejde ani tak o detailní přiblížení Ostravské operace jako spíše o vzácné vzpomínky pozapomenutých hrdinů, tankistů našeho armádního sboru vzniklého na území SSSR. Jak jeden z nich neustále zdůrazňuje, šlo o dobrovolníky, z nichž mnozí ČSR do té doby neviděli (např. volyňští Češi). Pravda zazní i o chování některých rudoarmějců a dotáčené scény neruší, nýbrž doplňují zajímavé vyprávění a archivní záběry.(21.12.2008)

Kvalitní dokumentární film o Československé brigádě tankistů v rámci Ukrajinského praporu, která je neprávem opomíjena. Snímek je složen z dobových záběrů, hodnotných výpovědí účastníků bojů a částečných rekonstrukcí zlomových událostí jako byly ostřelování sniperů, ruský způsob výcviku atd. Postup bojů na Ostravsku je divákovi předkládán podrobnou formou, doplňenou o nezbytné mapky a aktuální záběry bojových míst a vesnic, přes které tankisté postupovali k osvobození Ostravy. Pamětníci neskrývají pravé vlastenectví, kruté bojové podmínky a mnohdy drsné chování rudoarmějců k civilnímu obyvatelstvu. Celý dokument je po technické i historické stránce velmi zdařilý, neváhám udělit plný počet.(6.5.2009)

Takřka dokonalý dokument, z kterého jsem se dozvěděl množství pro mne nových informací hlavně takříkajíc technického rázu. A k tomu i strhující vyprávění přímých účastníků bojů....nejlepší pořad dnešního svátečního dne.(8.5.2013)

Výborný dokument, který je velmi zdařilou (ve smyslu vyváženosti) kombinací historických faktů a vzpomínek účastníků.(28.4.2014)