Dobové drama o mladém lékaři, který se neumí vyrovnat se svojí krvavou minulostí. Počas války musel vynést krutý rozsudek. Po letech se brání příjmout nabízenou kariéru a propadá vášni v mimomanželském vztahu. Jeho kroky vedou k nečekaným následkům. Je bývalý partizánský velitel Martin Dubovský hrdina nebo vrah? Jeho manželka Eva je obětí nebo přisluhovaškou totalitní moci? A jeho milenka Soňa je jen kariéristka nebo osudem zkoušená svobodná matka? Pohnuté osudy našich nehrdinů z doby nástupu komunismu jsou příběhy o násilí a vzdoru, slabosti a odvaze. Takové, jaké se odehrávají i dnes. (Mirius FD)

Enšpígl

Složtiost lidských vztahů umocňuje ještě atmosféra poválečné doby a nástupu komoušů ke korytům. Hezká ukázka lidských povah, která rozehrává několik jednotlivých minipříběhů, které spojuje válečná minulost. Nebylo to špatné, ale k větší dramatičnosti se to chtělo více pomazlit se scénařem a nedělat tmavý záběry v případě flashbacků z válečné minulosti hlavních hrdinů, protože když nikomu není pořádně vidět do obličeje, člověk se nemusí vždycky dobře orientovatv otázkách co, kde, jak. Kristýnka kvůli který jsem se na film díval je hrozně hezká herečka, ale zrovna tady si nejsem úplně jist jejím talentem a to měla jasně největší prostor ve filmu. Slovenští kolegové jsou zde až příliš kritický, neříkám že je to na filmový ceny, ale atmosféra nebyla špatná a dialogy taky napsal žádnej pekař ve výslužbě. ()

Malarkey

Nebejt některých herců, tak bych u tohodle filmu asi po pár minutách zvadnul. Přitom námět se tváří i poměrně zajímavě. Horší je ale zpracování, který je neuvěřitelně nudný, sterilní a nezajímavý. Každopádně klobouk dolů nad tím, jak do sebe Slováci šli. Takhle tvrdí na sebe nejsme snad ani my, Češi. Těšil jsem se na poválečnou atmosféru rozbouřené země a tu jsem bohužel nedostal. Každopádně i tak si cením snahy. ()

xxmartinxx

Není třeba řešit křivdy minulosti, když tu máme před sebou křivdu současnosti - tento film. Příšerné ve všech ohledech od herců přes televizní vzhled a příšerné postsynchrony po plytký a křečovitý děj. Nebrat! ()

gogo76

Nový film M. Luthera ma príbehom zaujal a istý čas som zvažoval i návštevu kina. Premiéra na STV 1 bola však prekvapivo skoro, tak som iba vyčkal. M. Igonda je zo všetkých tých mladých seriálových blbcov z Paneláku a podobných sračiek asi najviac použiteľný pre film. Scenár je dobre napísaný, otázne je ako komu sadne jeho filmový prepis. Mne celkom áno, po dlhšom čase (naposledy film Dom) ide naozaj o pozerateľný slovenský film s kvalitným obsadením a je vidno i peniaze, ktoré iste stál. Celkom zvedavý som bol i na nežne pôsobiacu "Bambuľku"- M. Hassovú, pretože som ju hrať od detských čias otravnej Bambuľky nevidel. Dospela do krásy, hrá slušne a v najsilnejšej scéne filmu - (výťah), zo seba dala vetu "Čo sa stalo?" s takým dôrazom, až ma zamrazilo. Ako píše užívateľ Enšpígl poniektorý sú tu až priveľmi prísny k filmu, ktorý sa naozaj dá pozrieť a niečo o minulosti i vypovedá. Postava slizkého P. Nádasdiho tiež stojí za zmienku. Stačilo málo a mohlo ísť o veľmi slušný film. 60%. ()

Anderton

Krok do tmy som nevidel v kine, ale pozeral v televízii a ešte v HD. Takže jeho televíznosť mi až tak neprekážala. Páči sa mi, že je to jeden z mála filmov, ktorý sa aspoň pokúša o vyrovnávanie sa s národnou minulosťou a nie je to prostredníctvom nejakého veľmi jednoducho čitateľného scenára. Bohužiaľ ten "krok do tmy" je až esenciou, ako scenáristicky neurobiť zásadný zvrat filmu, jeho problém je v tom, že akonáhle je nám niečo ukázané, tak vieme, čo sa stane o pár minút neskôr. Asi treba viac pozerať kvalitnejšie zahraničné produkcie a nájsť spôsob, ako sa podobným jednoduchým riešeniam vyhnúť. Ale herci sú obstojní, najmä Donutil a máme tu dve celkom sexi neopozerané herečky. Nepopieram však, že v kine by to mohlo byť väčšie sklamanie, divák sa tam musel pri tej strohej výprave cítiť trochu nepatrične. ()

Slarque

Jak vystavět psychologické drama bez postav, na kterých by divákovi záleželo? Těžko. Takže tu je zase jen sbírka křivd, tezí apod. Všichni jsou svině, tak proč být lepší. Snad jen postavy Moniky Haasové a Mariána Geišberga se z nenápadité šedi trochu vymykají. Jinak jen další ušlechtilá nuda. ()

klerik

Celkovo ide o malý projekt, kde sa vysporiadavame s našou históriou viac ako s osudmi postáv. Už sa teším, keď prekonáme toto obdobie točenia "komunistami zakázaných tém" a začneme nakrúcať skutočné filmy s poriadnym dramatickým nábojom. Ako kritika systému OK, ako sonda do duše ľudí ľahký priemer... ()

dopitak

Líbilo! Asi bych škrtnul jeden nebo dva motivy, protože se to slušně plete jedno přes druhé. Partyzánské flashbacky nevadily, měly své místo ve vykreslení postav, ale trochu zjednodušit scénář by nevadilo, Igonda s Haasovou a Bokovou by utáhli celý film. Donutilem si nejsem jistý, jeho pořád nasraná póza je už dávno prokouknutá a tady působila nechtěně komicky, o to víc, že atmosféru doby budování socialismu zvládl Luther na výbornou a u sledování filmu se budete dusit tou bezvýslednou šedí (prostě průser- za války běháte po kopcích, střílíte nácky a riskujete krk, aby za pár let přišly rudý kurvy a otočily proti člověku i to, co by si ani fašisti netroufli. Monika Haasová velká kočka už v Konec velkých prázdnin. ()

Havenohome

Nech už je reputácia čsfd akákoľvek, jedno je pravda. Hodnotia tu ľudia, ktorí chodia do kina a podľa toho koľko má ktorý film hodnotení, či komentárov, sa dá ľahko odhadnúť, či je o film vôbec záujem, či mal ten film dobrú reklamu a či vôbec mal byť pustený do distribúcie. Zúfalých 26 hodnotení Kroku do tmy dva mesiace aj pár dní od premiery a v dobe, keď už vlastne vyšiel z kinodistribúcie, tak to je ťažká konkurencia aj pre Príklerov repelent Ďakujem, dobre. Je stará známa vec, že slovenskí producenti žijú len z grantov na výrobu a nikto nie je ochotný investovať z vlastného do reklamy, keď vie, že na Slovensku na to aj tak nikto do kina nepríde. Tento mechanizmus sa mi tu nechce rozvádzať, aj keď si myslím, že práve kvôli nemu sa tu točia väčšinou samé hlúposti a filmy, ktoré nikoho nezaujímajú..................Kroku do tmy by nepomohla ani reklama ako na Jurský Park. Okrem reklamy musí byť samotný film aj pozerateľný, a to Krok do tmy nie je. Luther síce nie je taký technický analfabet ako intuitívny divadelník Nvôta a na filme je poznať, že režisér stále ovláda základné filmové postupy a Krok do tmy teda nevypadá ako nerytmický, splácaný guláš Eštebák. A to je asi jediný rozdiel medzi týmito dvoma filmami. Zvyšok je približne na rovnakej úrovni. Postavy sú čiernobielo rozdelené na klaďasov a záporákov, čím sa znemožňuje akákovek identifikácia s nimi. Že je hlavný hrdina doktor sa nedozvieme z jeho skutkov, že by napríklad urobil nejaký lekársky trik, z ktorého by sme mohli pochopiť, že je doktor, ale musí nám to povedať jedna z postáv v dialógu. Proste pod rúškom profi kamery zas doslovný ukecaný Panelák.....................Dá sa súhlasiť s názorom, že film vybočuje z ostalgy línie a jeho cieľom nie je spúšťať spomienkový optimizmus? Problém je však v tom, že ostalgy filmy sa viažu k obdobie normalizácie, a že päťdesiate roky nikdy neboli zobrazované tak zmierňujúco ako sedemdesiate a osemdesiate, prípadne šesťdesiate. Klíšé pri filmoch z päťdesiatých rokov sú skôr predramatizované, vyhrotené, moralistické a ideologicky nepresné paškvili a od tých sa Krok do tmy vôbec nelíši. Najzásadnejší problém filmu je typ hrdinu, ktorého prináša. V snahe vykresliť hlavneho hrdinu ako morálne zásadového človeka, ktorý programovo nenávidí komunizmus Krok do tmy nijako nevybočuje z rady naivných filmov o komunizme, ktorých úlohou viac ako povedať niečo o danej dobe je oblažiť dušu samotných tvorcov a dnešného publika v podobe úľavného povzdychnutia, že predsalen tu žili ľudia, ktorí mali charakter. Ten film chce byť katarzným, ale akoby presúva zodpovednosť postáv na "zlú dobu" a hovorí, že nie je v ich moci niečo zmeniť. A to je najhorší alibizmus a zároveň aj prístup, ktorý naopak zamedzuje akejkoľvek katarzii. Katarzné by bolo, keby bol hrdina aktívny a keby on sám bol príčinou nejakej katastrofálnej udalosti. V Kroku do tmy náhodou spadne postava do náhodou otvorenej výťahovej šachty a to má byť vrchol veškerého dramatického diania. Takže zas len báchorky o "krutej dobe" a neviných chudiatkách....................Je to inak dosť naivné aj historicky. Tvorcovia si myslia, že divák je taký debil a nebude veci chápať, že dajú postave politickej agitátorky na krk zlatú retiazku s príveskom v tvare kosáka a kladiva. Rovnako je naivná situácia, keď napríklad bezmocná postava prekazí naplánované voľby na okresného predsedu strany. Situácia nemysliteľná v 50. rokoch, kedy by bol daný človek považovaný za blázna a vyviedli by ho z predvolebného mítingu preč. V Kroku do tmy však zrazu celé osadenstvo sály bez namietania prejde na stranu spravodlivého vzbúrenca a hneď všetci pochopia, že kandidát je nečestný človek a nezvolia ho. No proste naivita na každom kroku a všetko sa to deje síce v autentických ale zato ošumelých kulisách. Takže sú to síce päťdesiate roky ale také o šesťdesiat rokov staršie a sem-tam aj so zabradlím tak z deväťdesiatých rokov a na všetkom sú nalepené zaarchivované nepokrčné dobové plagáty. Takže čo môžu niektorí kritici považovať za autentické, môže byť autentické len ťažko, lebo vtedy to vyzeralo novo a autentické by teda bolo, keby to tvorcovia natreli, či zrekonštruovali. Ale to by sme predsa od nich nemohli chcieť, ved chudáčikovia nemajú ani na distribučnú reklamu. () (méně) (více)

kaylin

Dobré téma, ale nemůžu si pomoct, prostě jsem těm postavám jejich osudy nevěřil. Prostřihy mezi současností a minulostí mi přišly tak nějak nudné, skoro by bylo lepší, kdyby se film zaměřil jen na tu minulost. Ty následky samy o sobě nějak extra zajímavé nejsou. Jako kdyby chtěl film říct moc, ale neřekl skoro nic. ()

Martin741 odpad!

Priserna nuda o osudoch obycajnych ludi z obdobia nastupu komunistickej totality v Ceskoslovensku. O politike ani zmienka, a praveze ta tvori vseobecny prehlad, obycajni ludia ho netvorili nikdy. A nikdy vseobecny prehlad tvorit nebudu. 0 % ()

andrii

Děti pozřené fanatickou ideologií moci. Skáčou do plamenů znetvořené niterné pomoci. Zkoušeni minulostí, mučedníci současnosti. Na okraji soukromé propasti nalézají jen ohořelou spásu nezvladatelné bezmoci. ()

Johnny.ARN

Od kedy ho Latinák v Cypriánovi ostrihal, tak Markovi už pekne vlasy podrástli. Inak len ďalšia typická slovenská dráma, ktorá ma dobrú predposlednú desaťminútovku. Jedna bude za tie partizánske flashbacky. Inak hotové afffffff. 1 z 5 ()

Autogram

Film neúspešný v kinách nedosiahne úspech ani v televízii. Nepodobá sa to ani na film, skôr na lacnú televíznu inscenáciu na slovenské pondelky, len chýbajú dobré herecké výkony. Podľa očakávaní je to ďalší tunel na peniaze z minisrerstva kultúry. ()

ZdenoLo

Keby režisér najal nejakého normálneho človeka ktorý by to normálne nasvietil, tak by to hneď lepšie vyzeralo. A nie tápať v tme kto je kto a čo sa tam deje! A aj tie zverstvá komunizmu by boli lepšie zviditelnené samozrejme. ()

mira007

Natočit na Slovensku dobový film z před šedesáti let ? Poslední dobou se slovenská kinematografie docela zvedá a i tohle dílko je opravdu dobré. Spíše psychologický film pohrávající si s charakterovými vlastnostmi hrdinů ve dvou těžkých dobách . Marek Igonda překvapil - ostříhal ty šílený vlasy a zahrál celkem pro sebe netypickou roli. ()

Santino7

Znova som naivne dúfal, že práve táto snímka by sa (spomedzi tej hŕstky nových slovenských, ktorých počet za posledné roky našťastie začína stúpať pomerne rýchlo) mohla akosi vryť do pamäte tunajších divákov, že by mohla zapôsobiť, zaujať, potešiť. Ostatne zvolená silná téma o začiatkoch budovania socializmu u nás, prevracanie kabátov viacerých zúčastnených a akési vnútorné vyrovnávanie postáv s traumami z povstavania, tá bola nepochybne dobrým signálom a ohlasovala niečo (snáď) veľkolepé. To sa - žiaľ - nepodarilo stopercentne naplniť, opäť to podľa mňa zlyhávalo na tých, pre slovenskú kinematografiu, už klasických veciach, na ktorých už stroskotali viaceré tuzemské snímky. Nemám síce žiadne informácie o rozpočte tohto počinu, avšak miestami mi to pripadalo lacné, čo nepochybne len a len uškodilo. Jasné, žiadnu výpravnú a megalomanskú sľasť pre oči sa ani čakať nedalo, to by človek musel byť naivný, lenže čosi solídne by sa hádam patrilo - i keď to v rámci vizuálu nebolo úplne najhoršie, kvôli tej téme by si to predsa len zaslúžilo čosi viac (či chcem alebo nie, v tomto smere sa mi opäť núka porovnanie s mojim asi obľúbeným slovenským filmom, a to Nedodržaný sľub , ktorý aj po vizuálnej stránke vyzeral viac než dobre). Prejavilo sa to najmä pri retrospektívnych záberoch z povstania, ktoré boli na môj vkus až príliš tmavé a tým pádom často aj zmätočné. Ale aby som neopakoval vkuse len jedno a to isté, prejdem radšej k obsahovej stránke - scenár síce taktiež nebol úplne najhorší ale opäť musím zopakovať, že keď už sa tvorcovia rozhodli ťažiť z pozadia takejto silnej témy, predsalen by si to zaslúžilo o čosi viac. Trochu slabšia a nedotiahnutá mi pripadala aj tá milostná zápletka, s ktorou si mohli dať viac námahy, ak už mala byť jedným z hlavných motívov. A aby som to uzavrel, prejdem aspoň stručne k obsadeniu - u Marka Igondu sa mi v poslednom čase čím ďalej, tým viac začína potvrdzovať, že patrí k najvýraznejším slovenským hercom spomedzi tej mladšej generácie, čo rozhodne potvrdzuje aj fakt, že dostáva nepochybne najviac úloh v slovenských filmoch a to prevažne hlavných. Nečudo, je jedným z mála takých, ktorí mi spomedzi nich vo filme nepripadajú komicky a nemám ho zaškatuľkovaného len ako seriálového herca. Čiže on bol vcelku obstojný, skvelý bol vo vedľajšej roli Donutil, ženské duo Haasová & Boková tiež neboli až tak zlé (i keď nejak veľa priestoru teda nedostali, hlavne prvá spomínaná), Vlado Hajdu prekvapivo taktiež ukázal, že aj teraz ešte vcelku zvláda takéto vážnejšie úlohy, lenže kto mi vadil, to bol rozhodne záporák Peter Nádasdi - netuším, či to bolo spôsobené tým jeho hlasom alebo celkovo hereckým prejavom, no proste mi tam prekážal. Ale celkovo bolo obsadenie, aspoň na naše pomery, celkom fajn a dalo sa to vydržať. Škoda len tých nevyužitých možností, ktoré tu bez pochýb boli, mohla z toho byť naozaj slušná záležitosť. Takto to podľa mňa pomerne rýchlo upadne do zabudnutia, nestane sa z toho nič, čo by výraznejšie vybočovalo z radu. Chvíľu som sa prikláňal aj ku trom, no nakoniec dávam predsalen iba tie dve s tým, že ak si to zaslúži viac, určite ma to ešte niekedy zláka na opakované pozretie, no a potom sa uvidí. 2/5 () (méně) (více)

Mlle

Jsou tu a žijí tu mezi námi. Už asi nepřijdu na to, proč se k sobě vlastně mnozí lidé dobrovolně nechovají vstřícně, navzájem se podvádějí a obelhávají, a to i v úzkém okruhu rodiny a přátel. Balamutí sebe i ostatní a v začarovaném kruhu jen vrší pohádky a výmluvy, aby se i po takových činech mohli cítit dobře jak sami před sebou, tak před ostatními. V tomhle řetězci není nikdo k nikomu upřímný, druzí se cítí špatně kvůli prvním, jeden způsobuje zlo druhému a tak je to pořád dokola. Nakonec se všichni cítí mizerně, a tak se navzájem obviňují, že za vše může někdo druhý. Stačilo by s tím vším přestat, ale takoví se snad dobře ani mít nechtějí. Odkryl on by se totiž pod tím zlověstným nánosem záští a závistí vůbec nějaký smysl života, když by z těch osob náhle ta krusta zla spadla? A tak kdo nic neumí, a nemůže či neumí prožívat radost a potěšení ani z božího dne, krásy kolem či ze své vlastní činnosti, vymýšlí si a tvoří zlo. Je jistě pozoruhodné, jak velmi je tento typ chování i v prostoru intimních bližních rozšířený právě v našem středoevropském prostoru. Nikoli události jsou zdrojem tohoto chování, toto chování je zdrojem událostí, ke kterým u nás dochází. Tento film nepomáhá takové chování objasnit, ale precizně, realisticky a v detailní kresbě je ukazuje. Podmanivá režie i kamera spojuje momentální etické lapsy s historií, s níž se postavy nedokáží vyrovnat, mafiánský druh nekonečné pomsty a následky čistě zištného jednání pak doběhnou jednoho každého ze zúčastněných. ()