Psanec Josey Wales

Outlaw Josey Wales, The

Western / Drama

USA, 1976, 135 min

Zvláštní western. Jak už se tu párkrát objevilo, není moc dramaticky sevřený a nikam se nespěchá. Navíc se vystřídá hodně westernových stylů, občas to je jak Peckinpah, pak zase odlehčenější John Wayne styl, ve druhé půli často John Ford a taky už se zde rýsuje Clintův úsporný neheroický styl. Ne vždycky to střídání funguje, ale celkově to vytváří zvláštní originální směsku. 70%.(2.11.2009)

Velmi zvláštní western. Jsou tu fakt dobrý místa, místy zajímavý posleství a myšlenky, na druhou stranu tu najdeme hodně vaty. Myslim, že to Eastwoodovi ne zcela sedlo. Ten film by chtěl prostřihat a možná urychlit tempo. Akční scény jsou dobrý, postavy indiánskýho náčelníka a tý indiánky jsou zajímavý, plivání velmi vtipné, taky některý hlášky. Škoda, že ten film je až příliš dlouhý a někdy i nudný. Nerad to dělám, neb Clint je můj oblíbenec, ale musím dát tři. Sorry, Mr, Eastwood.(26.7.2009)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +naprosto dokonalé, takhle nějak si představuji western, výborné prostředí, dlouhé, dramatické, mnoho silných scén, příjemná hudba -na druhé, třetí zhlédnutí bych se asi u některých "kecacích" částí nudil/// Fakt hustý. Už se mi nestává moc často, že by mě nějaký film pohltil a já si užíval každou jeho minutu. Clint hraje znaměnitě, na jeho časté flusání rozžvýkaného tabáku nejde zapomenout, jeho pomalá gesta a rychlé kolty vás dostnou. K tomu si připočtěte dobře napsané vedlejší postavy z nichž především zaujme Chief Dan Geroge a velmi okouzlující Sandra Locke. U sledování jsem se bavil vzrušením, strachem a napětím a občas se i smál některým dialogům a gestům (rozžvýkaný tabák vs. pes). Tohle je film, který bych si dal klidně znova./// Celkem 91%///(28.7.2009)

Role drsných chlápků z drsných časů jsou pro Clinta Eastwooda jako stvořené. Tentokrát nám prostřednictvím hlavního hrdiny nabízí zajímavý a poněkud nezvyklý pohled na konec občanské války ve Státech. Příběh je v akčních pasážích místy maličko přehnaný, leč v míře očekávané a přijatelné v rámci žánru - jak by řekl Josey Wales: "S tím počítám."(26.7.2009)

ne tak silné, jako starší Clintovy westerny, ale přesto mnohem lepší, než mnoho jiných(26.7.2009)

• - Snímek byl v roce 1996 zařazen do Národního filmového archivu, který vede knihovna kongresu. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 120. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film se dostal na americká filmová plátna v létě 1976. V té době USA slavilo dvousté výročí svého vzniku a snímek splnil velká očekávání. (ClintEastwood)