poster

Psanec Josey Wales

 • USA

  Outlaw Josey Wales, The

Western / Drama

USA, 1976, 135 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ledzepfan
  ****

  Z očekávané kovbojky s Eastwoodem se vyklubal překvapivě střízlivý, "lidský" a vyzrálý příběh...Nesmrdí to dokonalostí jako Clintovy režijní počiny dnešních dní, ale už tenkrát dokázal do filmu vtlačit své humanistické postoje.(20.1.2013)

 • blitzer
  *****

  Jeden z nejlepších Clintových westernů. I když je pravda, že se nejedná o úplně typického zástupce žánru, jakým je například slavná dolarová trilogie. Přesto musím říct, že se mi Josey Wales líbil víc. Je to v podstatě road movie, kdy hlavní hrdina potkává podobné vyděděnce, jakým je on sám, kteří s ním dále putují rozlehlou texaskou prérií, až doputují do skutečného ráje, blízko Blood Butte.(30.7.2010)

 • sud
  ****

  "Psanec Josey Wales" je první opravdický režisérský western Clinta Eastwooda ("Jezdce z širých plání" beru jako takovou Leoneovskou poctu). Definitivně se rozloučil se špageťárnama a vybral si pro western jiný kabát - špinavější, syrovější a hlubší. První polovina je syrová a špinavá jak zákon káže. Polovina druhá, ne že by byla špatná, je jen jiná. Objeví se starý indián, sqaw a z drsného bushwhackerského vyvražďováku se stává spíše road movie. Jak už to tak bývá, narazí na kolonu, přepadenou bandity, kde zachrání krásnou dívku (Sondře Locke to nikde nesluší víc, než tady) a starou bábu, která zřejmě měla být vtipným elementem, stal se z ní ovšem element rušivý (ale neobjevuje se zas až tolik). Všechno vylepšilo závěrečné realistické zúčtování a "Shaneovský" závěr. "Psanec Josey Wales" začal psát dějiny Eastwoodovského westernu (vrcholí "Nesmiřitelnými"), kterému k dokonalosti chybí především dějová vyváženost a převažuje místy křečovitý pokus o humor (babka). Film po celou dobu nenudí, i když celých 130 minut nejede na plný plyn. V každém případě stojí za pozornost a žádného fanouška westernů či Eastwoodovek by neměl zklamat. 80%.(27.7.2009)

 • Pohrobek
  ****

  Drsňák Clint, který si umí s těžkou dobou poradit jako vždy, ještě v "mladické" formě a charakteristické plivání jako správná atmosférotvorná složka děje.(21.2.2005)

 • LiVentura
  ****

  Zajímavě pojatý western stran amer.občanké války a jejích následků v řadách obyčejného obyvatelstva...(3.9.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace