Psanec Josey Wales

Outlaw Josey Wales, The

Western / Drama

USA, 1976, 135 min

Slabinou tohoto westernu je jeho rozvleklost, kterou jako by chtěl Eastwood navázat na Sergia Leoneho. Jenže v tomto případě nám naservíroval mnoho nudných pasáží a zejména díky délce je děj bez spádu, což celému filmu dost škodí. Clint Eastwood alias Josey Wales umí dobře trefovat nejen olovem, ale i slinami, které neustále plive. Je to vlastně typický znak pro jeho postavy.(22.1.2011)

Zvláštní western. Jak už se tu párkrát objevilo, není moc dramaticky sevřený a nikam se nespěchá. Navíc se vystřídá hodně westernových stylů, občas to je jak Peckinpah, pak zase odlehčenější John Wayne styl, ve druhé půli často John Ford a taky už se zde rýsuje Clintův úsporný neheroický styl. Ne vždycky to střídání funguje, ale celkově to vytváří zvláštní originální směsku. 70%.(2.11.2009)

Ano, tento film nedosahuje kvalit známějších klasik, ale Clint je prostě tak kouzelný, že kdybych dal čtyři, bylo by mi to líto :) Pro charekteristiku tohoto filmu stačí říct: Eastwood cedící mezi zuby hlášky jako na běžícím páse a plivající na mrtvoly, psy a štíry s ohromující přesností. Paráda.(25.7.2009)

Výborný western a zároveň Clintovo první režijní dílo, které mě z jeho tvorby ze 70. let opravdu zaujalo. Klasické westernové schéma je tu ozvláštněno několika prvky, které ho zvedají nad průměr. Prvním je humorný prvek, kterému kraluje Eastwoodovo grandiozní plivání, u kterého se mi hned vybavilo Gran Torino. Z těch dalších pak musím jmenovat i netradiční pohled na americkou občanskou válku, kde jsou ti tradičně "hodní Seveřané" zobrazeni jako pěkní grázlíci, takovéhle neortodoxní pohledy jsem měl vždycky rád. Jinak není moc co psát, je to prostě eastwoodovský western se vším, s čím ho máme rádi a onoho pověstného pistolnického charismatu a jiskřících očí si užijeme až až. Příjemně mě tady taky překvapilo, že Sondra Locke není ani zdaleka tak otravná jako v Clintových dalších filmech.(10.8.2009)

Hodnocení není zrovna vypovídající, film je nesmyslně dlouhý a místy se docela vleče. O nějakém strhujícím tempu nemůže být ani řeč. Přestřelky jsou fajn, stejně jako Clint který opět nemá problém zastřelit kohokoliv kdo mu vleze před jeho šestiraňák.(8.3.2012)

• - Natáčení probíhalo například v exteriérech u Tusconu v Arizoně či u Page v Utahu. (Lynette)

• - Revolvery, které Josey Wales (Clint Eastwood) používá, jsou Colt Walker, Colt 1849 Pocket a Colt 1860 Army. Puška s optikou je pak Sharps 1865. (Saccard)

• - Film se dostal na americká filmová plátna v létě 1976. V té době USA slavilo dvousté výročí svého vzniku a snímek splnil velká očekávání. (ClintEastwood)