Dokonalý svět

A Perfect World

Dokonalý svet

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1993, 138 min

Clint Eastwood umí a vždycky uměl točit skvělé filmy. Skvělé filmy hlavně díky silnému příběhu, který udrží v křesle po onu délku únosnosti i přesto, že jeho filmy přesahují dvouhodinovou hranici, což je všeobecně známo. Přitom nepřestanou nudit až do samotného konce. Tento je výrazným příkladem. Film nabušený hereckými osobnostmi, nadějnou i když nevyužitou dětskou hvězdou a i když nevýrazným postupně velice působivým příběhem natočeným se samotnou grácií umělce. "Pouze" čtyři hvězdy už jsou jen za to, že občas se objevily scény, respektive dojáky, které se mohli vynechat a zobrazit průběh poněkud surovější a sentimentálnější. Přesto je to dílo hodné pocty. --- Tak za prvé krást se nemá, ale když něco opravdu potřebuješ tak si to vemeš. Řiká se tomu výjimka z pravidla.(17.5.2007)

Výborně napsané, dokonale zrežírované, skvěle zahrané. Poklona pro Clinta Eastwooda, z kterého vyzařuje obrovská filmová dokonalost. Kolosální drama, které ukazuje všechnu krásu filmu a možnost vyjádření lidských osudů a emocí.(20.2.2012)

Dokonalý svět, ve kterém se střetává zločinec Kevin Costner a malý chlapec, který zažije jedno velký dobrodružství. Chemie mezi oběma zafungovala naprosto geniálně. Clint Eastwood potvrdil, že je schopným režisérem, který se nesníží k citovému vydírání.(26.7.2010)

V dokonalom svete by všetci filmári natáčali iba takéto dokonalé filmy. Bezkonkurenčne najlepšia Eastwoodova réžia, snáď ešte sústredenejšia ako v jeho oscarových kusoch. Najviac ma fascinuje zapojenie humoru vo vyhrotených dramatických momentoch, ktoré film krásne odvádza od pascí sentimentality (pokazený megafón počas srdcervúceho záverečného preslovu matku). A Dokonalý svet je asi jediný film, v ktorom mi nevadilo Costnerovo inokedy vždy trápne machrovanie. Jediná výhrada je proti hereckému výkonu chlapca, ale na druhej strane je to chlapča tak typovo zaujímavé (niečo ako Mr. Bean Jr.), že jeho prehnané ksichtenie sa pri potrebe cikať skoro nevadí.(27.3.2007)

Vzdy som mal rad takzvane "road-movie" zanre, kde su nejaki utecenci prenasledovani bud policajtmi alebo banditmi. Prikladom by som mohol pripomenut Spielbergov SUGARLANDSKY EXPRES (1974), BONNIE A CLYDE (1967), THELMA A LOUISE (1991) alebo UTEK DO MEXIKA (1994) a mnoho podobnych filmov a preto si nemoze odomna Dokonaly svet aj napriek malym nedostatkom v strede filmu zasluzit menej, ako 5 *. Tie male nedostatky mam na mysli, spomalene tempo napinavych alebo humornych zaberov, za to zaver filmu sa mi velmi pacil, aj ked to Costner predsa len trosku prehnal. Clint Eastwood je rovnako skvely herec, ako aj reziser a vydrzalo mu to az dodnes, za to Kevinovi Costnerovi prave od tohto filmu neustale klesala popularita, ktoru sa mu podarilo nadobudnut filmami TANEC S VLKMI (1990), KRAL ZBOJNIKU: ROBIN HOOD (1991) alebo OSOBNY STRAZCA (1992)... 09.09.2010 _______ Kevin Costner - (Robert ´Butch´ Haynes) +++ Clint Eastwood - (Red Garnett) +++ Laura Dern - (Sally Gerber) +++ T.J. Lowther - (Phillip ´Buzz´ Perry) +++ Keith Szarabajka - (Terry Pugh) +++ Leo Burmester - (Tom Adler) +++ Bruce McGill - (Paul Saunders) +++ Produkcia: Clint Eastwood +++ Hudba: Lennie Niehaus +++ Nemecka Cinema - 100%(9.9.2010)