Dokonalý svět

Dokonalý svet

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1993, 138 min

• flanker.27

Zase jeden ceněný Eastwood a zase nevím za co. Je to sice zločinec, ale působí kladně, no jasně, jsou rádi, že ho maj. to mě napadá k postavě Kevčy Kosti. Aby bylo jasno, že se někdo pokouší klasické téma zpracovat netradičně mi vůbec nevadí, naopak. Ale o co se vlastně film pokouší, mi zůstává utajeno. Je to trochu jako když se snažej chápat ty pitomce, co se z Thajska pokoušeli pašovat drogy. P. S. Jo, je to navíc nuda.(11.10.2005)

Jestli existují filmy, které si vždy a za jakýchkoliv okolností ráda pustím, tak jsou to právě filmy Clinta Eastwooda. Nekážu vůbec pochopit, jak se mi tento skvost mohl tak dlouho vyhýbat. Pro mě ukázka dokonalého filmu. Dokonalý od začátku do konce a naprosto ve všem, přes scénář, brilantní režii až po skvělé herce. Nejvíce mě na tomto filmu překvapilo zapojení humoru, především mě překvapilo, do jakých míst jej Clint dokázal zakomponovat, něco takového bych od něho nikdy nečekala. Já si tedy můžu zapsat další film Clinta Eastwooda, který se mi zaryl do srdce, nikdy mu za ty jeho filmové zážitky nepřestanu být vděčná.(30.10.2012)

Trocha Stockholmského syndromu, ale hlavně působivé roadmovie dvou životem fackovaných "chlapců", co si alespoň na pár dnů vyzkoušeli, jak lehké je to s dobrým tátou a jak těžké je být dobrým otcem. Eastwood ve své režisérské kariéře nesčetněkrát ukázal, že má ten správný čich na výběr zajímavých námětů a tady nejen díky přesným výkonům dětského hrdiny T.J.Lowthera a pupkatého Costnera stvořil dokonalý filmový svět s jedním z těch nejsilnějších závěrů, co znám. Jinak krásné ponaučení pro děti, že koledovat s rodičem, co má u pasu zastrčenou osmatřicítku, rapidně navýší rychlost naplnění vaší tašky sladkostmi..(6.4.2010)

Slzičky tečou, tečou a tečou. Eastwood umí tyhle emoce svým minimalistickým dramatem vzbudit a já mu to často žeru i s navijákem.(4.9.2008)

Clint Eastwood se jako režisér tohoto filmu předvedl v "dokonalém světle". Velmi na mě dělá dojem ten fakt, že postava Kevina Costnera není jen prvoplánová oběť otcovy výchovy a systému, ale taky sebe sama, protože "jaký si to uděláš, takový to máš", i když o momenty a motivace, kdy cítíme tu frustraci z nedostatku rodičovské lásky nepřijdeme. Prostřednictvím Filipa - kloučka, který je naopak oběť náboženství, které si nevybral a díky jehož pravidlům nepoznal věci pro děti běžné - si na společné cestě kompenzuje tenhle deficit. To, co nedostal on, chce dát Filipovi. Ten na to nejen že přistoupí, ale k vězni, který mu ukáže úplně nový svět (s karnevalem, Vánocemi, koledou, cukrovou vatou....), přilne jako k otci. Kevin Costner i klučík v roli Filipa odehráli své role naprosto jedinečně.(29.1.2005)