Klášter Shaolin

Mladý Yuan aj zo svojím otcom žije ako otrok v krajine, kde vládne samozvaný krutovládca. V jeden deň je však jeho otec zavraždený pred jeho vlastnými očami. Yuanovi sa podarí utiecť a útočisko najde v shaolinskom chráme, kde sa ho ujmú mnísi. Yuan sa rozhodne stať mníchom, aby sa naučil kung fu. Avšak aj napriek tomu, že mnísi môžu svoje umenie použit len na obranu, a zabíjať majú striktne zakázané, Yuan neustále myslí na postu svojho otca. Námetom filmu je čínska ľudová legenda, ktorá hovorí o tom, ako shaolinský mnísi zachránili cisára dynastie Tang.

Denný zárobok Jeta Li v jeho debute bol 1 RMB (čínska mena) za deň. Film v kinách zarobil 10 miliónov RMB, keď jeden lístok stál od 0,1 do 0,75 RMB. (kitano)

cubajz

filmové zpracování čínské lidové legendy o pomstě mladého chlapce svinskému krutovládci dopadlo celkem dobře, ale přiznejme si, že o košatý příběh zas až tak nejde. Hlavním plusem jsou bezvadné souboje a obdivuhodné akrobatické kousky, prováděné starou "hereckou" školou kung-fu filmů v čele s mladičkým debutantem Jetem Li. ()

ScarPoul

Film, ktorý stavia na príbehu ktorý sa stal ale ide si svojou cestou. Nie je to žiadny film podľa skutočnej udalosti. Väčšina vecí tam má až výrazne romantický a idealistický podtón, ale to vôbec nevadí. Zhang totiž režiruje bezchybne. Mení lokácie, necháva bojovníkov nech vo svojich súbojoch vyniknú. Súboje sú nápadité a živelné. Využívajú sa v nich predmety a je tam kopec umelej krvi a hlavne je to celé dynamické. Príbeh prerodu mladíka túžiaceho po pomste na uvedomelého mnícha Shao Linu je vykreslený bezchybne v rámci vývoja postavy a všetko ostatné sú len bonusy. Či už technika opitej tyče alebo zabitie psa hlavným hrdinom, ktorého si následne aj zje. A čo na tom, že patrí kráske, ktorú má rád a ona má rada jeho. Všetko sa to nakoniec vyrieši. Pre mňa príjemné prekvapenie. Nepôsobí to vôbec staro a má to kopec skvelých momentov. K dokonalosti tomu ale chýba hútnejšia atmosféra. Tieto filmy ju ako keby postrádajú. To ale nemení nič na tom, že sa jedná o špičkový film v rámci žánru a ja sa veľmi teším na pokračovania. Mladý Jet Li zaujímavý. A posledná 30 minútová rezanica skvelá. Buddha odpusť nám! :) ()

majo25

Prvá rola mladučkého, iba 19-ročného Jet Liho. A pritom vyzerá, ako keby točil ten film dnes, stále rovnaký úsmev, stále toporné hranie a žiadna charizma. Akurát, že takto mladému to je možné odpustiť. Film pôsobí na mňa príliš komediálne, začiatok predsalen sľuboval väčšiu drámu i grády ako len neskoršie úteky pred prenasledovateľmi a často komická výčba za šaolinského mnícha. Mnísi jediaci upečeného psa - to sa dnes vo filme len tak neuvidí. Kung fu je solídne, choreograficky košaté, aj keď väčšinou neúčinné, zvolené len pre efekt. Dvadsaťkrát trepnutý palicou vstáva súper na nohy, aby schytal dvadsiaty prvý úder. Inak pekná kamera a zvolené lokácie. ()

Tony.cs

Tento film není jen o Jetovi. Je tu spousta shaolinských borců a užijete si tu spoustu jejich osobních soubojů. Takže akce je tu požehnaně. Hlavního záporáka znám jako Bojovníka od Žluté řeky, a i tady dokazuje, že je v šermu opravdovým přeborníkem. K tomu jedna hezoučká číňanka a máme tu parádí kung-fu filmek. ()

sniper18

Je to priemerný akčný historický film, ktorý je debutom môjho obľúbenca Jet Liho. Má celkom dobrý príbeh o chlapcovi, ktorý ujde z otroctva a dostane sa do šaolinského kláštora, ale nie je moc dobre spracovaný a tak miestami nudí. Akcie nie je málo, má pomerne prepracovanú choreografiu a tak nie je zlá, ale o veľkej spokojnosti sa tiež hovoriť nedá. Lepšie súboje sú až v druhej polovici, kde ma najviac zaujala akcia na lúke, kde niekoľko študentov Šaolinu porazí skupinu vojakov alebo veľká finálna akcia. Viac ma zaujali skôr tréningové scény, hlavne Jet Liho wu shu počas ročných období, ale aj iné zaujímavé schopnosti bojovníkov. Jet Li tu bol ešte len šesťnástročný teenager a už bol mimoriadne schopný. Veľkú kritiku tu vyjadrujem všetkému, čo sa tu týka psa, ktorého Jet Li síce nechtiac, ale predsa zabije a potom si ho ešte aj upečie. To ma nahnevalo najviac zo všetkého, čo som kedy s Jet Lim videl. Tento film je dokonca prvým dielom trilógie a aj ked´ nie je zlá, ale v rámci Jet Liho filmografie je podľa mńa skôr zbytočná. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 53%. ()