Zelenáč

• slovenský

Zelenáč

Akční / Komedie / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1990, 121 min

Moc pěkný film. Sice jasně "Eastwoodovský", ale zajímavý. Rozhodně se nebudete nudit.(6.7.2003)

Někteří nachází v postavách detektiva Pulovského a Dirty Harryho podobnost, ale jsou tu drobné nuance, které je odlišují. Třeba pan Callahan by v závěru utrousil: „Musí existovat stovky důvodů, proč bych tě MĚL zabít, jenže zrovna teď se mi je nechce vyjmenovávat.“ A pak - prásk! To už mají společné.. Clint o sto šest cedí hlášky mezi zuby a dokonce při vyjasňování názorů s kolegou v autě nasadí svůj osobitý výraz vrčícího pitbula, kterému šáhli na oblíbenou kostičku, nicméně Zelenáč je v žánru buddy movie jen průměrným kusem, kterému by ubraných dvacet minut rozhodně přidalo na údernosti. C.Sheen v mých očích herecky nic moc, ale to u něj není nic neobvyklého. Když tak nad tím přemýšlím, dobrý výkon odvádí jen v Dva a půl chlapa, ale tam je vlastně sám sebou..(22.6.2012)

Zajímavé, že jsem to dosud neviděl. přitom je to taková klasika osmdesátek a devadesátek, tedy stylově jak je to natočeno. Navíc Clint Eastwood hrál řekl bych sám sebe, jeho nejtypičtější charakter drsňáka s cigárem. Charlie Sheen zvládl drsnější pozu svých jinak komediálnějších rolí. Jeho proměna v drsňáka je sice hodně nadsazená, ale byla aspoň stylová, podobně jako únik v autě z vybuchujícího domu. A snaha o vtipnost v tom rozhodně je, ale zde mi spíše vadila. I tak ponurost, syrovost a hraní si na drsnějího z drsnějších, to je to co mi z toho utkvělo v mysli. Mohlo to být i o něco kratší, poslední půlhodina působí natahovaně až zbytečně. 7/10(12.12.2012)

David Ackerman si svůj nástup na krimińálku rozhodně představoval jinak. Jako ten nejčerstvější zelenáč je zdrojem vtípků svých nových kolegů, jeho nový parťák Nick Pulovski mu jeho nezkušenost rovněž dává znechuceně sežrat, ale alespoň ho šetrně zbavuje hanlivých cedulek přilepovaných nudícími se kolegy na jeho záda. David se může od Nicka naučit hodně z detektivní práce a již brzy bude mít možnost se pod vlivem okolností změnit z vyjukaného zajíce v chlapa s drsným sarkasmem vycházejícím z koutku jeho úst.(3.11.2009)

Znám sto důvodů proč tě nezabít, ale zrovna mi žádnej nenapadadá. Hláškující a doutníky žvýkající Clint Eastwood nikdy nebude klišé, přímočarý akční film, který se pevně drží žánrových pravidel, což je velmi dobře, přestřelky jsou efektní, hlášky uzemňující a tak to má být.(31.1.2010)