• kiddo

The more things change, the more they stay the same. První třída je něco, co pravděpodobně vzešlo z vášnivé opilecké noci prvních X-Menů a Wolverine: Origins. Být to reboot, dalo by se to ještě s přimhouřeným okem zařadit mezi lehký nadprůměr, ale coby prequel film naprosto selhává, protože známý fikční vesmír rozšiřuje pouze minimálně a nenabízí na něj nijak radikálně odlišný pohled, ať už tematicky, nebo stylově. Je až pozoruhodné, jak strašně se tvůrci bojí odtrhnout se od důvěrně známých prvků a témat a jak usilovně se snaží z celkem zajímavého výchozího bodu co nejrychleji zajet do zaběhaných kolejí. Ve výsledku tak vzniká ničím ozvláštňovaný úvod k prvním X-Menům, jejichž úkolem paradoxně bylo položit základy mutantské série – taková expozice na druhou. Máme tedy tu čest koukat se na Kevina Bacona, jehož postava je od Magneta takřka k nerozeznání, vrátí se ohýbání bran z Osvětimi, aniž by následné trapně doslovné představování náckovských praktik vrhlo na Erikův dobře známý komplex nové světlo, podruhé je nám vysvětleno, že existuje Cerebro a co to je (a že to umí vyhledávat nové mutanty, kupodivu úplně stejným vizuálním stylem jako v prvním filmu), Mystique opět fňuká, místo Summerscovic Scotta je zde Alex, i Wolverine se mihne, musí dojít na mutantskou školu, Xavierův vozejček a vtípky o nadcházející plešatosti a nový ansábl mutantů je představován se stejnou elegancí jako v prvním Wolverinovi. Jupí. Místo aby film pracoval s tím, že diváci mají „starou“ sérii pořád ještě v živé paměti a žádné těžkopádné budování můstků mezi „tehdy“ a „teď“ nepotřebují, raději se bizarně pokouší budovat nostalgii pomocí scén typu vymýšlení krycích jmen, které kvůli své ultrarychlosti a nenápaditosti nevzbudí ani krátké pobavení a spíš mě přimějí zvedat obočí nad tím, že tyhle zbytečné fandovské odkazy, prokládané trapnými okamžiky jak z nefalšované soap opery, jsou evidentně jediným směrem, který tvůrci považovali za použitelný. Má-li to být záměrně zvolené ladění nových filmů, pak nic proti, ale Vaughn mě jistě omluví, když zdvořile zívnu a radši si pustím původní X-Meny.(22.4.2014)

Po vsech tech pochvalnejch komentarich jsem byl docela natesenej a popravde receno, docela zklamani. Vaughn totiz misto nejaky akcni komiksovky predklada spis thrillerovy drama, coz by ani tak nevadilo, jenze je to bohuzel silne na ukor akce. Film se sice tvari, ze se furt neco deje, takze nuda fakt nehrozi, ale par tech zajimavejsich akci stejne uz clovek videl v traileru a z tohohle hlediska tak nema film moc co nabidnout. Nastesti je tu ale hodne povedenej pribeh, kterej dovysvetli veci, ktery byly v ostatnich filmech jen nakously, bohuzel ale sem tam i neco, co s ohledem na predesly dily nedava moc logiku. Nechybi ani nejaky ty humorny okamziky typu hlasek o Profesorovo vlasech nebo ve svy jednoduchosti absolutne genialni Jackmanovo cameo. Natoceny to je velice slusne, paradni kamera, jenze tady to zas srazej triky. Fakt bych necekal, ze u filmu tohohle kalibru budou triky jak z pet let staryho filmu. Celkove ale solidni zarez do X-Meniho univerza, navic se skvelejma hercema v cele s perfektnima zaporakama Baconem a Fassbenderem a super sympatakem McAvoyem, jenze vinou minima akce a nic moc triku to proste vic nez slabsi 4* neda.(11.7.2011)

Xplosive-Mindblowing, Epic, Nuclear! Aneb dlouhý filmový orgasmus. [Kino, originální znění s titulky](30.5.2011)

[imdb: 8.3/10] | me: Veľmi slušná ľahká porcia XMENov v dobrom tempe, ktorá sa vracia tam kde to celé začalo. Technicky veľmi vyspelý film, ktorý okrem príbehu ponúka aj dostatočnú dávku výborných efektov. Na škodu, je však scenáristická voľba mutantov, ktorá by sa určite zaobišla bez motýlej toothfairy vypľúvajúcej ohnivé explozívne guľôčky, smiešneho čertovského výzoru teleportera (už len kopýtka a rôžky mu chýbali) a vrieskajucého (ginger) x-boya vydávajúceho ultrazvuk s hlúpym využitím. V niektorých prípadoch proste mutanti s ich schopnosťami pôsobia cool v dokonalej symbióze na čo sa výborne pozerá, ale naopak pri istých (napr. hore spomenutých) typoch sa musí človek až zasmiať nad absurditou kombinácii x-schopností, ktoré celkovo vyzerajú parodicky a detinsky. Ak si odmyslím čertovsky smiešných mutantov, veľmi zábavnú angličtinu+ruštinu Kevina Bacona a isté maličké nelogické prešľapy a vsadím na veľmi vhodný výber ústredného dua (Magneto a Proffesor X), svižné tempo, bohovské cameo Hugha Jackmana a výborné efekty môžem povedať, že sa jedná o nadpriemerne slušný prequel, ktorý otvoril bránu k ďalším možným dielom. [3 a trištvrte *](6.6.2011)

Nenechajte sa zmiasť vysokým hodnotením :-) Vaughn nepokračuje tam, kde skončil Bryan Singer, bližšie má k Ratnerovej trojke. Čím však Vaughn Ratnera odstreľuje, je vyváženie medzi detinskosťou a vyspelosťou podania látky (oboje tu je prítomné, Ratner bol iba detinský), výrazne viacej postáv a nieľkonásobne rýchlejšie tempo (v normálnom „móde“ by film trval tri hodiny) a oveľa viac OVEĽA epickejšej over-the-top akcie, ktorá nikdy nepôsobí neustrážene alebo preplácane. Pritlačenie na parametre pestrofarebného eye-candy spektáklu, ktorý si podmaní aj násťročných (pre ktorých boli Singerove opusy zbytočne psychologické) potvrdzuje a odľahčuje fakt, že najlepšou scénou nabušeného filmu je niekoľkosekundové „go-fuck-yourself!“ cameo Hugha Jackmana, povaľujúceho sa v šedivom, zafajčenom bare. Tvorcovia ním dokazujú, že novým smerom látku nevedú preto, lebo by ju nezvládli singerovsky, ale preto, lebo vedia tento popový smer dotiahnuť do „dokonalosti“, a tak vyorgazmovať ŠIROKÉ publikum lepšie než ktokoľvek pred nimi. Z hercov jasne vedie Michael Fassbender, ktorý by mohol byť novým Ethanom Huntom či Jamesom Bondom (druhá najlepšia scéna filmu, zhodou okolností tiež z baru, je tá Fassbenderova z Argentíny), a veľmi dobre záporákuje Kevin Bacon. James McAvoy tak nejak OK, čo je na postavu Charlesa Xaviera málo. Zbytok osadenstva iba křoví, hoci plejáda ikonických minirolí kultových vedľajších hercov viac než poteší (Platt, Ironside...).(1.6.2011)

• Lucas Till