Singerova „dvojka“ X-menů stále nepřekonána, nicméně v některých aspektech se jí Vaughnův film blíží. Ale kdyby nic jiného, tak výkon Fassbendera definuje pojem „charisma“ na filmovém plátně. Od tohodle chlápka se ještě dočkáme věcí!(27.7.2011)

Očekávání byla velká, ale Vaughn je předčil. Famózní Michael Fassbender, výborný Kevin Bacon a proklatě sexy film, který budou ostatní (nejen) letošní "comicsáci" jen těžko dotahovat. Takhle přesně má vypadat comicsový snímek - inteligentní a nadupaný od začátku do konce.(6.6.2011)

No panečku, už jsem začínal ztrácet naději, že ještě někdy uvidím film na motivy komiksu, kterej mě nepřestane nudit od první rvačky. Jistě, i zde je patrná přehnanost soubojů a chování. Na druhou stranu uvěřím radši tomu, že mezi námi mohou být lide s mutací, než tomu, že někde ve vesmíru žije Thor s jeho bráchou a na zemi je Kapitán Amerika zrozený z vědeckéhe experimentu...(14.8.2012)

• kiddo

The more things change, the more they stay the same. První třída je něco, co pravděpodobně vzešlo z vášnivé opilecké noci prvních X-Menů a Wolverine: Origins. Být to reboot, dalo by se to ještě s přimhouřeným okem zařadit mezi lehký nadprůměr, ale coby prequel film naprosto selhává, protože známý fikční vesmír rozšiřuje pouze minimálně a nenabízí na něj nijak radikálně odlišný pohled, ať už tematicky, nebo stylově. Je až pozoruhodné, jak strašně se tvůrci bojí odtrhnout se od důvěrně známých prvků a témat a jak usilovně se snaží z celkem zajímavého výchozího bodu co nejrychleji zajet do zaběhaných kolejí. Ve výsledku tak vzniká ničím ozvláštňovaný úvod k prvním X-Menům, jejichž úkolem paradoxně bylo položit základy mutantské série – taková expozice na druhou. Máme tedy tu čest koukat se na Kevina Bacona, jehož postava je od Magneta takřka k nerozeznání, vrátí se ohýbání bran z Osvětimi, aniž by následné trapně doslovné představování náckovských praktik vrhlo na Erikův dobře známý komplex nové světlo, podruhé je nám vysvětleno, že existuje Cerebro a co to je (a že to umí vyhledávat nové mutanty, kupodivu úplně stejným vizuálním stylem jako v prvním filmu), Mystique opět fňuká, místo Summerscovic Scotta je zde Alex, i Wolverine se mihne, musí dojít na mutantskou školu, Xavierův vozejček a vtípky o nadcházející plešatosti a nový ansábl mutantů je představován se stejnou elegancí jako v prvním Wolverinovi. Jupí. Místo aby film pracoval s tím, že diváci mají „starou“ sérii pořád ještě v živé paměti a žádné těžkopádné budování můstků mezi „tehdy“ a „teď“ nepotřebují, raději se bizarně pokouší budovat nostalgii pomocí scén typu vymýšlení krycích jmen, které kvůli své ultrarychlosti a nenápaditosti nevzbudí ani krátké pobavení a spíš mě přimějí zvedat obočí nad tím, že tyhle zbytečné fandovské odkazy, prokládané trapnými okamžiky jak z nefalšované soap opery, jsou evidentně jediným směrem, který tvůrci považovali za použitelný. Má-li to být záměrně zvolené ladění nových filmů, pak nic proti, ale Vaughn mě jistě omluví, když zdvořile zívnu a radši si pustím původní X-Meny.(22.4.2014)

Celý štáb zamířil do Zátoky sviní na Kubě, aby předvedl po vzoru filmu Forest Gump, jak lze také vylíčit naše po čertech temné dějiny, konkrétně Karibskou krizi. Zatímco soudružky o plyšovém Beastovi, klackovitém Xavierovi a měňavé Raven zarytě mlčely a do hlav nám vštěpovaly, že to všechno vyřešil sám velký Chruščov s Johnym F. K. (přitom jsem si nikdy nevšiml, že by byl mutantem, na rozdíl od Chruščova). Soudružky přiznaly jen magnet a vážku a to ještě v dost blbé formě. Jsa tedy nevyzbrojen, přivítal jsem tento film s povděkem. Vtípek s Wolverinem (řečí milovníků dabingu Rosomákem) se líbil, i když byl krátký a trochu suchý. Od školy uběhlo mnoho vody, a jak jsem díky filmu zjistil, těch sviní v zátoce přibylo víc. Naštěstí vše dobře dopadlo ve smyslu prequelu. Ano, podařilo se jim ukázat ty toužebně očekávané spojitosti mezi některými budoucími hrdiny a jejich adolescentními předobrazy. Ale abych si dál neplácal játra, tak film si rozhodně nenechte ujít. Splňuje to mnoho kriterií, proč jít do kina.(10.8.2011)

• - Vo filme vidíme premenu Hanka McCoya (Nicholas Hoult) v Beasta, avšak vo filme X-Men 2 (2003) je možné zbadať McCoya v televízií ako robí interview v normálnej ľudskej podobe, pričom by už dávno mal byť zmenený na modrého chlpáča. (HlupyHlupak)

• - Keď Charles prvýkrát používa Cerebro, môžeme si všimnúť mladú Storm. Dievča má biele vlasy a hnedú pokožku. (Armageddon)

• - Původně se mělo natáčet ve městě Tybee Island, ale producent se nakonec rozhodl pro Jekyll Island. (NiaWolf)