Ježíš je normální!

Česko / Slovensko, 2008, 67 min

Tereza Nvotová

Tereza Nvotová

David Cysař

Neexistuje žádná správná církev pro opravdové křesťanství. Přesvědčených křesťanů je samozřejmě hodně, nejhorší jsou ale ti dogmatici slova, kteří nejsou s to se ani správně vyjádřit, na všechno mají přesný výklad a názor a tu svoji arogantní pravdu ("to je prostě fakt") možná proto každou pochybnost či cestu, která se neshoduje s tím co je v bibli naprosto odsuzují a přejí jí zatracení. Pokud je víra slepá, není jí pomocí a všichni ti, kteří ji následují, skončí ve svém vlastním soukromém pekle. Z tohoto tématu se film točí vlastně sám, Nvotová tomu přes své mládí ale určitě neublížila, hlavně sestřihané je to dobře, možná je jen škoda, že rozhovor bývalých žáků s jejich učitelem (dogmatik jako blázen) je do velké míry ovlivněn tím, že si jej pamatují jako velkou autoritu a nedovolí si v debatě s ním dojít někam dál, kam by se většina z nich možná ráda vydala. Jinak se celý film zaměřuje pouze a jedině na zdokumentování průběhu akcí Hnutí víry, kteréžto boží slovo šíří zejména výkřiky typu "haleluja, bůh je totálně dobrej", omletými frázemi a pohanskými rituály, které u většiny přítomných (bohužel zejména dětí) navozuje trans (fyziologicky je docela jednoduché dostat člověka do transu) - pomocí kterého se snaží subjektům vnuknout to, že jsou v přímém styku s bohem --- to je samozřejmě jednoduché, není třeba nic velmi vysvětlovat, každému je dopřán určitý nadpozemský zážitek, který při troše dobré manipulace zastane více než tisíc slov. Hlavně že se moc nepřemýšlí, víra je silná, stojí za ní vlastní zážitek --- ale dohromady je to naprosto prázdné a kromě odvahy a krátkodobého dobrého pocitu to člověku nic nepřinese, možná později jen zklamání, deziluzi, neurózy - je to jedna velká LEŽ. 8/10 (poměrně vysoké hodnocení dávám za intenzivní příležitost si zapřemýšlet) PS: po shlédnutí dokumentu Jesus Camp snižuju hodnocení na 6,5/10 - viditelně to jde i líp(18.1.2009)

OH MY GOD, a to já myslel, že takový šílenosti fungují jen v USA. Těch malých dětí je mi líto. Už takhle od malička čelit diktatuře v podání ženské, která za každým slovem řekne Haleluja, protože vlastně nemá co říct. Zakáže jim hrát si s kostičkama, dojít si na záchod, protože Ježíš si taky nemohl odskočit. Hustí do nich takové kecy jako, že Ježíš je největší borec borců. Ty děcka až vyrostou, tak budou totálně mimo. Ježíš jako hrdina pro děti, něco jako superman. To se na mě nezlobte, ale tihle hlásači víry by zasloužili pozavírat do věznic s nejvyšší ostrahou. Místo, aby hlásali třeba nějaké morální zásady a hodnoty např. jak se chovat k druhým lidem, že každý člověk má v životě nějaké povinnosti, které musí dodržovat. Ale tihle s prominutím kreténi, kteří v našich luzích a hájích vykřikují hesla jako Bůh je skvělý - haleluja - bůh vás miluje - haleluja, ti naši společnost ničí. Můžete si všimnout, jak si ty malý děcka chtějí hrát a né poslouchat ty kraviny. Nejsmutnější je to, co se pak stalo tomu klukovi. kdy se mu pod tím tlakem zjevují různé halucinace apod. To je už docela síla! ... Naopak se mi líbila ta holčička. Ta to vystihla nejlépe, když jim ta kravka vysvětlovala, že byl Bůh (vousatý) a byla nějaká holka a oni se spolu spojili v jednoho člověka. Ta holčička na to odvětí: ´´A pak ta holčička měla fousy.´´ To je racionální uvažování malého dítěte. Nejvíc to nandala tomu učiteli ta sympatická mladá Slovenka, která na plnou hubu řekla, že si z toho mládí pamatuje jen to, že Beatles jsou satanisti. Čímž mu dala smeč a já jí tleskám. Smutnější je však to, že z té skupinky mladých lidí (vysokoškoláků nebo už pracantů) se jen 2 dívají na tu minulost s trochou odporu. Je to tato hezká slečna a ten mladý kluk Zoro, který studuje psychologii. Názor Terky Nvotové na její dětství v křesťanské škole tam bohužel nezazněl, ale leccos si můžeme z dokumentu domyslet. 50%(5.2.2011)

Z hromady poznámek vyberu jen podstatné: Dokument, který řekl bych nevnucoval ani nevyvracel konkrétní názory (ikdyž částečně negativně to naladili ve střižně). Jako křesťan jsem sice né se vším zcela souhlasil, ale jak je to správně, na to už se zeptám "Táty"... Z pohledu křesťana ukázka živé církve, pro ateisty ukázka "šílenství". V případě že se při filmu sejdou oba tábory, je sqělý pro rozhoření diskuze... K OVLIVŇOVÁNÍ DĚTÍ: Myslím, že každý milující rodič chce pro své děti jen to nejlepší. Pokud uzná, že je to PC, dá mu PC. Fotbalový táta učí dítě fotbalu. A kdo uzná za to nej Ježíše, dá mu poznat Ježíše. A že malé dítě nemá svobodu volby, když tomu ještě nerozumí? Pak to chce dítě zavřít do klece, aby nebylo ovlivněno ničím, dokud se samo nebude moci rozhodnout. Co třeba takoví čerti v pohádkách? Má dítě svobodu volby? A když se může seznamovat s čerty, proč né s Ježíšem? Jednoho dne doroste do věku, kdy se samo bude moc rozhodnout, jestli bude nebo nebude akceptovat dosud nabyté informace... Samozřejmě - jisté extrémy existují, ty ale přisuzuji selhání jedinců, viz můj komentář u filmu Zbav nás všeho zlého TIPseznam dalších křesťanských filmů.(20.6.2012)

• Dragoni

Nevím jak ostatní, ale já se do nebe nepotřebuji dostat, určitě NE tímto způsobem. Dokument o kvalitním a hodnotném brainwashingu, který se k nám dostal z USA, kde si potrpí zvolávat Aleluja! a upadat do agonie apod:. Čekal jsem rozpravu o náboženské otázce, jak z pohledu laiků, tak i zainteresovaných(církevních hodnostářů, učitelů atd:.), ale té se příliš mnoho času nedostalo, jelikož přes 75% času dokumentu byl prozpěvován, oslavován a jináč veleben BŮH jakožto jediná spása a možnost pro kvalitní život. Neobjektivní dokument, z kterého se divák absolutně nic nedozví a ani si nic neodnese v podobě kvalitních myšlenek nebo informací.(22.7.2013)

Film, který nabízí mimořádné atraktivní téma a silné scény. Škoda že je neumí zasadit do smysluplného rámce.(7.1.2009)