Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

1. prosince, 1. adventní neděle, 1. čokoládka z kalendáře (btw. úplně hnusná, musím si koupit vlastní adventní kalendář, babičky holt nekoukají na obsah čokolády).... tak mě napadlo, dám si nějaký vánoční filmík. Uvařila jsem si mléko, do toho nasypala veškerou tu hnusnou čokoládu ze zbylých 23 dnů (vážně, zítra musím jít koupit nový, na tenhle nehraju) a sedla si k tomuto malému zázraku. Nebudu tu komentovat otřesné herecké výkony, ani jakýkoliv nedostatek. Jedno je totiž důležitější, a to jak na mě film zapůsobil. Je to naprosto nádherná legenda/pohádka/fantasy (nazvěte si to jak chcete), která mě několikrát dohnala k slzám svou upřímností a lidskostí. Vypotřebovala jsem víc kapesníků než u Father and daugher a že jsem u toho bulela jak malá. Na nic si nehraje, je procítěná, s příjemnou atmosférou severských oblastí - ty záběry krajiny.. wau. Vánoční atmosféra na vás taky dýchne, ale spíš než to, tak vás to zahřeje u srdce svou lehkostí a prostotou lidské lásky. Tohle je bezesporu jeden z nejkrásnějších vánočních filmů, co jsem kdy viděla a také nejméně tradičních (aneb kdo začne pohádku o Vánocích, tím že se malému klukovi utopila celá rodina?). Překrásné, plný počet a kdyby šlo víc, tak je tu klidně i 50*.(1.12.2013)

Krásna severská legenda, trocha iná, ako tá známejšia z Malej Ázie, ale v jednom sa obe zhodnú: život, prežitý pomáhaním a konaním dobra, nebol márny...(21.12.2010)

Koukám koukám a najednou si začínám říkat, že to dává smysl, že to takhle vlastně klidně mohlo být. Jeden z hrstky filmů o vánocích, které jsou při troše víry uvěřitelné. Film ukazuje lidské postavy(obzvláště lisakkiho jsem si ihned oblíbil), realné problémy a racionální uvažování nad jejich řešením. Jsem rád, že se tvůrci oprostili(Až na poslední scénu, která se do filmu opravdu nehodila) od jakéhokoliv nadpřirozena a poskytli nám střízlivý pohled na tento svátek.(25.12.2008)

Hodně zvláštní a osobitý film o vánocích a historii Santa Clause. V prvé řadě, je ten příběh velice drsný, i když dětský divák v tom uvidí jiné věci a taky mu to může pokazit vnímání vánoc, zvláště tam kde se na Santu věří. Jnak finské prostředí i když ho moc nebylo ukázáno jen několik málo míst je prostě krásné svým skandinávským kouzlem. Je to svým způsobem drama o muži, jeho osudu, snu a životě, který věnoval druhým. Závěr to posunul do fantasy roviny, jinak se drží poměrně realističnosti, což tomu přidává na vážnosti. Přesto chybělo mi v tom více pojetí pro děti, tohle by neměl být film pro dospěláky, ale je fakt že mezi dětským a dospělým divákem bude velký rozdíl ve vnmání tohoto filmu, proto nedávám plné hodnocení. 8/10(2.9.2010)

Vánočně kouzelný příběh, jako by se vyprávěl sám. Absoluitní dobrota soustředěná navždy do postavy St. Nicholase musí vyvěrat z utrpení, takový už je náš svět. Proto vyprávění začíná tou nejdrastičtější tragédií - ztrátou obou rodičů a malé sestry, aby v pozdějším životě vypravěči mohli rozvinout příběh o neředěné dobrotě. Prostě dokonalá stavba, která pak unese humor i slzy a dojetí.(1.1.2011)