Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

Vánočně kouzelný příběh, jako by se vyprávěl sám. Absoluitní dobrota soustředěná navždy do postavy St. Nicholase musí vyvěrat z utrpení, takový už je náš svět. Proto vyprávění začíná tou nejdrastičtější tragédií - ztrátou obou rodičů a malé sestry, aby v pozdějším životě vypravěči mohli rozvinout příběh o neředěné dobrotě. Prostě dokonalá stavba, která pak unese humor i slzy a dojetí.(1.1.2011)

Hodně zvláštní a osobitý film o vánocích a historii Santa Clause. V prvé řadě, je ten příběh velice drsný, i když dětský divák v tom uvidí jiné věci a taky mu to může pokazit vnímání vánoc, zvláště tam kde se na Santu věří. Jnak finské prostředí i když ho moc nebylo ukázáno jen několik málo míst je prostě krásné svým skandinávským kouzlem. Je to svým způsobem drama o muži, jeho osudu, snu a životě, který věnoval druhým. Závěr to posunul do fantasy roviny, jinak se drží poměrně realističnosti, což tomu přidává na vážnosti. Přesto chybělo mi v tom více pojetí pro děti, tohle by neměl být film pro dospěláky, ale je fakt že mezi dětským a dospělým divákem bude velký rozdíl ve vnmání tohoto filmu, proto nedávám plné hodnocení. 8/10(2.9.2010)

Pěkný příběh, postavený na maximální reálnosti, a neskutečně pěkná zima a zasněžené lokace Finska. Moc příjemné a vlastně i dojemné.(13.12.2015)

• Siegmund

Je mi líto, ale nemohu se přidat k nadšencům tohoto filmu. Celý příběh mi přišel smutný a ponurý, ale hlavně neskutečně primitivní bez hlubšího děje. Finských filmů se v Česku nevyskytuje nadbytek, ale tento dvakrát opravdu vidět nemusím. Znám lepší filmy s vánoční tématikou. Ty se však českých na obrazovkách už hodně dlouho neobjevily. (Sobota 26.12.2009)(26.12.2009)

Velmi pěkný příběh, tak nádherně řemeslně zpracovaný, že mi nedovolí na tuto překrásnou pohádkovou legendu zapomenout. Dovoluji si ji umístit ve svém žebříčku vánočních pohádek na první místo zcela jistě i před Mrazíka. Vynikající dabing České televize povyšuje tento pohádkový příběh mezi nejlepší filmové šperky vánočního vysílání. "Legenda o Vánocích" si určitě zaslouží na mém DVD přehrávači každoroční vánoční reprízu. Necitliví rejpalové a bručouni snad jednou pochopí.(2.1.2010)