Legenda o Vánocích

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

• lenuse

Vánoční pohádka, která začíná tím, že se rodiče utopí na Štědrý den v jezeře. Co z toho může vzejít dobrého?(25.11.2009)

• Siegmund

Je mi líto, ale nemohu se přidat k nadšencům tohoto filmu. Celý příběh mi přišel smutný a ponurý, ale hlavně neskutečně primitivní bez hlubšího děje. Finských filmů se v Česku nevyskytuje nadbytek, ale tento dvakrát opravdu vidět nemusím. Znám lepší filmy s vánoční tématikou. Ty se však českých na obrazovkách už hodně dlouho neobjevily. (Sobota 26.12.2009)(26.12.2009)

Opravdu krásný příběh pro ty, kteří v Santu nevěří (tedy dospělí a starší děti), protože ostatním by mohl Vánoce pokazit. Filmek je ze začátku spíš drsnějšího zrna a k jistým postavám člověk najde cestu až později v ději. Filmek krásně ukazuje cit hlavního hrdiny k dětem a Vánocím a určitě s ním bude většina rodičů soucítit. Jako doprovod filmu slouží krásná kulisa finské přírody, která filmu dodává mrazivou krásu. Hudební doprovod také potěší, i když za mě by mohl být ještě více emotivnější. I když já na ty Vánoce zas tak nejsem, tak se mi tato legenda, jak vše mohlo vzniknout, hodně líbila a beru jí jako jednu z nejpovedenějších co jsem viděl. Za mě 100% :)(15.8.2014)

Lépe bych byl udělal, kdybych si byl býval Legendu o Vánocích pustil v pokročilém adventním období. Před Vánoci by tento finský počin dozajista dostal ještě mnohem větší kouzlo, tudíž všem doporučuji, aby si snímek odložili právě na tento čas. Místy dojemný příběh zasazený do krásné krajiny vás brzy vtáhne do svého děje a rádi se necháte obalamutit verzí toho, jak to mohlo se zrodem Santa Clause být.(1.11.2016)

Hodně zvláštní a osobitý film o vánocích a historii Santa Clause. V prvé řadě, je ten příběh velice drsný, i když dětský divák v tom uvidí jiné věci a taky mu to může pokazit vnímání vánoc, zvláště tam kde se na Santu věří. Jnak finské prostředí i když ho moc nebylo ukázáno jen několik málo míst je prostě krásné svým skandinávským kouzlem. Je to svým způsobem drama o muži, jeho osudu, snu a životě, který věnoval druhým. Závěr to posunul do fantasy roviny, jinak se drží poměrně realističnosti, což tomu přidává na vážnosti. Přesto chybělo mi v tom více pojetí pro děti, tohle by neměl být film pro dospěláky, ale je fakt že mezi dětským a dospělým divákem bude velký rozdíl ve vnmání tohoto filmu, proto nedávám plné hodnocení. 8/10(2.9.2010)