Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +příběh, hudba, obraz -asi žádný/// Tohle je vlastně legenda a zdařilí životopis o Svatém Nikolasovi (Ježíškovi, Santovi) podán formou rodinného filmu. Není nouze o dramatické scény, překrásný kolorit přírody, fantaskní příběh a nebudou chybět ani dojemné scény. Stačí jen uvěřit. A vězte, že děti uvěří. Pustě jim tohle a jestli měli pochybnosti...já jsem dojat z toho jak nádherný to je film./// Celkem 86%///(25.12.2008)

Vánočně kouzelný příběh, jako by se vyprávěl sám. Absoluitní dobrota soustředěná navždy do postavy St. Nicholase musí vyvěrat z utrpení, takový už je náš svět. Proto vyprávění začíná tou nejdrastičtější tragédií - ztrátou obou rodičů a malé sestry, aby v pozdějším životě vypravěči mohli rozvinout příběh o neředěné dobrotě. Prostě dokonalá stavba, která pak unese humor i slzy a dojetí.(1.1.2011)

• lenuse

Vánoční pohádka, která začíná tím, že se rodiče utopí na Štědrý den v jezeře. Co z toho může vzejít dobrého?(25.11.2009)

Na pohled hezké, uhlazené podívání, které má k legendě pouze našlápnuto. Jednoduše podaný vánoční příběh ve finském balení.(26.12.2010)

Hrejivý príbeh, ktorý po dlhých rokoch prináša niečo nové, než tradičné tuzemské rozprávky niekoľkokrát reprízované počas vianočných prázdnin. Napriek tomu, že miestami je cítiť televízne spracovanie, tak nápadistosť tvorcov, nádherná atmosféra, krásne scenárie a úžasný detailizmus sa podpísali pod sympatický dojem. Nie je to zbytočne presladené, necítiť z toho afekt hollywoodskeho animáku, na druhej strane je to (na severanov) prekvapivo srdečné, takže niečo presne pre mňa. Trošku mi vadil ten fantasy záver, mohlo to ostať pri civilnejšom a reálnejšom ukončení, ale je to vec názoru. Aj takto by mohol vyzerať zrod legendy o bradatom mužovi v červenom háve, ktorý na Vianoce obdarúval ratolesti. Ja si tento snímok každopádne pridávam do zbierky každoročných vianočných must-see. 85%.(28.1.2014)