Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

Po Nikovi moja druhá vianočná rozprávka z Fínska. Škoda že to nenatočili keď som bola dieťa, asi by som tomu uverila. Dojemný príbeh o chlapcovi ktorý stratil najbližších, ale dobrí ľudia sa oňho postarali. A z prejavu vďaky vznikol jeden pekný zvyk.(21.12.2009)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +příběh, hudba, obraz -asi žádný/// Tohle je vlastně legenda a zdařilí životopis o Svatém Nikolasovi (Ježíškovi, Santovi) podán formou rodinného filmu. Není nouze o dramatické scény, překrásný kolorit přírody, fantaskní příběh a nebudou chybět ani dojemné scény. Stačí jen uvěřit. A vězte, že děti uvěří. Pustě jim tohle a jestli měli pochybnosti...já jsem dojat z toho jak nádherný to je film./// Celkem 86%///(25.12.2008)

Ač jsem ve skutečnosti zarytý odpůrce Santy a miluju jenom Ježíška, jednou provždy, tahle posmutnělá pohádka se mi moc líbila. Malého Nikolase bych si s potěšením vzala domů a po roce péče bych si ji bez váhání prodloužila na celoživotní. Ke snímku – zajímavý námět, velmi příjemné a citlivé zpracování, krásná hudba a za úplné „nej“ považuji finskou zimní krajinu, nádhera.(18.12.2015)

Absolutní senzace z Finska! Viděl jsem už mnoho a mnoho vánočních filmů (specializuji se totiž na vánoční filmy a jsem jejich sběratel), ale téměř žádný mě nikdy nedostal a nezasáhl tolik jako tento. Samozřejmě výjimky se najdou, proto jsem použil slovíčko téměř, ale letos je tohle teprve druhý vánoční film, který mne takto dostal. Tím prvním byl animovaný film "Městem chodí Santa Claus", který, stejně jako tento finský film, přináší pohled na téma, jak vznikl Santa Claus a že to je vlastně jen obyčejný člověk, který se k tomu dopracoval svou dobrosrdečností. Ale zpět k právě komentovanému filmu. Tohle byl takový malý vánoční zázrak v záplavě neustále se opakujících pohádek a jiných blbostí ve vánočním televizním programu. Tohle je prostě filmová perla, za jejíž odvysílání České televizi tleskám a dodatečně děkuji. A vánoční filmy z Evropy by u nás mohly být vysílány častěji, protože jak je vidět, tak ukrývají veliký potenciál. Celý tento film je o tom, jak malému Nikolasovi zemřeli rodiče i s jeho sestrou a hoch putoval od domu k domu a v každé té rodině strávil jeden rok, za což se pak následující rok odvděčil malým dárkem, zanechaným na Štědrý večer přede dveřmi. A jednou se ho rozhodl natrvalo ujmout jeden nerudný tesař, který ho zdokonalil v práci se dřevem. A když tento řezbář odjel na odpočinek na jih Finska a Nikolas osaměl, tak se rozhodl, že nebude obdarovávat jen ty, kteří mu pomohli, ale že bude obdarovávat i cizí děti. Úchvatný příběh, který stojí za to vidět, a který by si neměl nikdo nechat ujít. Je to vlastně taková téměř pohádka, ale krásná, plná hřejivosti a lidskosti a rozhodně nezapomenutelná. Nádherné finské exteriéry plné sněhu tomuto filmu ještě dodávají na autenticitě a na zajímavosti. Až ze závěrečných titulků jsem se dozvěděl, že film se z velké části točil za polárním kruhem ve finském městečku Levi, kam jsem měl tu možnost se podívat a přespat tam, a musím říci, že jsem tomu rád, že jsem se procházel v místech, která filmaři použili pro natočení tohoto filmu. Takže když si to tak sesumíruji, tak nemohu jinak, než udělit maximální hodnocení v podobě pěti hvězdiček a konstatovat, že lepší a krásnější vánoční film jsem snad ještě neviděl. Pokud milujete vánoční filmy tak jako já, tak tento film vám nesmí rozhodně uniknout.(25.12.2008)

Nejpovolanějším národem, který by měl vytvořit film o vzniku legendy vánoc, jsou podle mě Finové. A tento film se jim povedl! Osmdesátpět procent. Nicméně dávám pět hvězdiček, protože ho chci povýšit nad všechny ostatní, zejména holywoodské, filmy o vánocích.(1.9.2010)