Legenda o Vánocích

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

• Siegmund

Je mi líto, ale nemohu se přidat k nadšencům tohoto filmu. Celý příběh mi přišel smutný a ponurý, ale hlavně neskutečně primitivní bez hlubšího děje. Finských filmů se v Česku nevyskytuje nadbytek, ale tento dvakrát opravdu vidět nemusím. Znám lepší filmy s vánoční tématikou. Ty se však českých na obrazovkách už hodně dlouho neobjevily. (Sobota 26.12.2009)(26.12.2009)

Hodně zvláštní a osobitý film o vánocích a historii Santa Clause. V prvé řadě, je ten příběh velice drsný, i když dětský divák v tom uvidí jiné věci a taky mu to může pokazit vnímání vánoc, zvláště tam kde se na Santu věří. Jnak finské prostředí i když ho moc nebylo ukázáno jen několik málo míst je prostě krásné svým skandinávským kouzlem. Je to svým způsobem drama o muži, jeho osudu, snu a životě, který věnoval druhým. Závěr to posunul do fantasy roviny, jinak se drží poměrně realističnosti, což tomu přidává na vážnosti. Přesto chybělo mi v tom více pojetí pro děti, tohle by neměl být film pro dospěláky, ale je fakt že mezi dětským a dospělým divákem bude velký rozdíl ve vnmání tohoto filmu, proto nedávám plné hodnocení. 8/10(2.9.2010)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +příběh, hudba, obraz -asi žádný/// Tohle je vlastně legenda a zdařilí životopis o Svatém Nikolasovi (Ježíškovi, Santovi) podán formou rodinného filmu. Není nouze o dramatické scény, překrásný kolorit přírody, fantaskní příběh a nebudou chybět ani dojemné scény. Stačí jen uvěřit. A vězte, že děti uvěří. Pustě jim tohle a jestli měli pochybnosti...já jsem dojat z toho jak nádherný to je film./// Celkem 86%///(25.12.2008)

Nejsmutnější pohádka!(26.12.2008)

Vánočně kouzelný příběh, jako by se vyprávěl sám. Absoluitní dobrota soustředěná navždy do postavy St. Nicholase musí vyvěrat z utrpení, takový už je náš svět. Proto vyprávění začíná tou nejdrastičtější tragédií - ztrátou obou rodičů a malé sestry, aby v pozdějším životě vypravěči mohli rozvinout příběh o neředěné dobrotě. Prostě dokonalá stavba, která pak unese humor i slzy a dojetí.(1.1.2011)