Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $4,258,430(3.9.2010)

Moju vianočno-filmovú nádielku tohto roku odštartovala krásna rozprávka s názvom "Legenda o Vánocích". Najmä v teraz, v chladných časoch, kedy teplomer nehlási viac než - 5°C, má Wuolijokiho snímok schopnosť veľmi výdatne zahriať pri srdiečku. Realistické spracovanie "ako to vlastne bolo" ala Santa Claus bez žiadnych čári-máry lietajúcich sobov (SPOILER: Ak nerátame záver KONIEC). Navyše ste pozvaní na vstup do neodolateľnej krajiny zasneženého i nezasneženého Fínska, ktorá Vás zaručene uchváti. __ Pane Troško, tahkle se točej pohádky!(5.12.2010)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +příběh, hudba, obraz -asi žádný/// Tohle je vlastně legenda a zdařilí životopis o Svatém Nikolasovi (Ježíškovi, Santovi) podán formou rodinného filmu. Není nouze o dramatické scény, překrásný kolorit přírody, fantaskní příběh a nebudou chybět ani dojemné scény. Stačí jen uvěřit. A vězte, že děti uvěří. Pustě jim tohle a jestli měli pochybnosti...já jsem dojat z toho jak nádherný to je film./// Celkem 86%///(25.12.2008)

Nejkrásnější a nejdojemnější vánoční film. Krásná hudba jak z Icewind Dale, plno pravé severské zimy a výbornej příběh. Stejně jako může být pěkná ručně vyřezávaná hračka hezčí dárek než tuny blbostí ze supermarketu, tak i tenhle nenápadnej finskej filmeček je lepší než hektický americký vánoční komedie. Čekal jsem, že by se mně film mohl líbit, ale stejně jsem moc příjemně překvapenej. 85%(26.12.2009)

Je to pěkná severská pohádka se silně nepravděpodobným příběhem a hlavně trochu zvláštním scénařem. Natočeno je to průměrně, ale celkový dojem je vlastne docela fajn. Jen poslední scéna by v tom filmu vlastně vůbec nemusela (NEMĚLA) být, a nebo by jí mohli vysvětlit. 4*(25.12.2014)