Nebe a Vincek (TV film)

Pohádka

Česko, 2008, 59 min

• boshke

Spíše podprůměrná, na televizní poměry však relativně slušná pohádka... 50%(25.8.2011)

Mám rád "pohádky" co se neberou úplně vážně. A tadle se nebere vážně téměř vůbec. 70%(25.12.2008)

Vida ho! Dobrých pohádek tu letos bylo jako šafránu, navíc s takto svižným střihem a sebejistým stylem. Na vtip a nadsázku pak zbyla jen role nadmíru očekávaných hostů.(25.12.2008)

• Tommassi3

"A co zkoušky ?? Bojíte se ??" - "Tak zase propadnu, no !! Hlavně že to s Amálkou a Vinckem dobře dopadlo !!" Zatímco Troufalka mluví o rozporuplných pocitech, já naopak zápasil s naprostým znechucením, když v naprosto ubohé televizní pohádce s pitomým názvem nefunguje opravdu zhola nic, čemuž se však lze jen těžko divit, vždyť ji taky točil slabý režisér tragických tuzemských, především těch nejobludnějších primáckých, seriálů pro diváky, kterým stačí, že se ty vobrázky hejbou, Petr "kozel zahradníkem" Zahrádka !! Zdá se mi jasně patrné, že Zahrádka dává otřískaným hereckým bardům, kteří však až na výjimky rozhodně neoplývají darem improvizace, i těm mladým docela volné ruce, což má však jednu jedinou výhodu, totiž že je na většině zúčastněných vidět, jak je natáčení podobné žánrovky těší, což mě osobně rozhodně nestačí !! Scénáristka Blanka Josephová-Luňáková rozhodně nezapře své divadelní kořeny, především ty loutkodivadelní, což vysvětluje ty silně karikované charaktery, navíc tu její křečovitou a hloupou snahu o nastavovaný pokus o opsání, rozuměj naprosto bezskrupulózní vykrádání, poetiky Anděla Páně, myslím, že Jirka Strach s Lucií Konášovou se museli za břicho popadat, dokonce včetně polidštěných rekvizit, prostě nemůžu vnímat jinak něž negativně jako totální zvěrstvo, když s ní nakonec, no spíš s těmi jejími střípky, vytírá podlahu hloupě se snažíc ji ozvláštnit či zamaskovat spoustou dalších známých motivů vykapsovaných z mnoha jiných legendárních pohádek v čele s Kráskou a zvířetem či Šíleně smutnou princeznou, což nejlépe dokumentuje především finální scéna s biřici, která měla zřejmě dát vzpomenout na souboj v blátě dvou generálů intrikánů ze závěru již zmiňované Šíleně smutné princezny !! Stejně jako filmu fatálně schází jakákoliv nosnější zápletka, tak i naprosté většině scén schází hravost, o kterou se očividně tvůrci nejvíce snažili, přesná objednávka z (Kr)Kavčích hor na zábavnou vánoční pohádku přímo bije do očí, tak i vhodný timing !! Vše navíc korunuje zhovadilý casting, když jako jedni z mála obstojí snad jen Jan Budař jako naivní Angelo Žáček, tomu se zase příliš nepovedl ten hudební motiv, a Jan Vondráček s Jiřím Lábusem, zato uřvaná Zuzana Bydžovská jako matka, odporně zoufalý Bob Klepl jako andělský profesor, ten hlavně v té poloze staré cikánky, či buď jalový nebo přehrávající Jaroslav Plesl v hlavní roli Vincka působí velmi špatně, samozřejmě v duchu Troškou nastolené stylizace (ne)pohádkových postav !! A to se raději ani nebudu zamýšlet nad nesmyslností scénáře, který například pro peklo typické kouzelné předměty přisuzuje naopak nebi, což by se dalo považovat za záměr, když zde andělé rozhodně nejednají jako svatí, právě naopak, osobně se spíš domnívám, že se to tentokrát Josephové-Luňákové parádně vymklo z ruky, a bez kvalitního scénáře prostě dobrou pohádku neuděláte, když sice přichází s vtipnou kritikou nebe, úřednického šimla i dalších věcí, sama si však často protiřečí a její snaha tak nemá ani hlavu ani patu, jako by sama spadla z oblakov, ale přímo na hlavu !! A tak se tahle vánoční televizní pohádka s nebeským, a rozhodně i nehezkým, názvem stává naopak učebnicovým žánrovým peklem, přičemž tam, kde zde mnozí píší o civilnosti a odlehčenosti, cítím spíš nezkušenost, přízemnost a lacinost..(17.4.2014)

• Fingon

Tato pohádka ode mně dostává stejné hodnocení jako Kouzla králů z předchozího večera, ale líbila se mi snad ještě méně.(25.12.2008)

• - Natáčelo se na zámku Červený Hrádek u Sedlčan. (rakovnik)