• Japonsko

Goemon: Cesta pomsty

(festivalový název)

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2009, 128 min

Tak jsem si na to poctivě zašla do kina, i když jsem to doma měla stažené a nelituju. Už jen třeba z toho principu, že je potřeba tady u nás japosnkou kinematografii podporovat. Bylo moc fajn poznávat všechny ty herce, které znám z dorama (poprvé jsem třeba Juna Kanameho viděla v roli záporáka). Hlavní hrdina byl sympaťák a dělal chyby; prostě to byl člověk. Jeho kamarád byl člověk ještě větší. Některé momenty jsou ryze japonské a některé mi přišly americké, ale netlouklo se to. Někdy ta grafika byla jak z nějakého RPG, ale zase to nebylo tak hrozné jako v Dororo, tady jsem se tomu nemusila nijak závratně ušklíbat. No, zmiňovat se, že faktografie je to 100% není, je určitě zbytečné, že? Ale trochu mě naštvalo, že ze Sasukeho udělali takového lůzra... A konec? Přes všechny své neduhy byl opravdu působivý. Polapil pozornost. Slabší 4*(10.12.2010)

• Z0oMb3E

Slováci majú Jánošika, Angličania Robina Hooda, Švajčiari Williama Tella a japonci Goemona. Už z prvej vety je jasné o čom film je. O romanticky vykreslenom zlodejovi samozrejme s typickými japonskými prvkami. Katany, hviezdice, ninjovia, assassini, lietanie a ruky rýchlejšie ako zvuk. Toto všetko zasadené do až prehnane digitálneho prostredia. Takže celý film vyzerá ako zostrihaný zo sekvencií, ktoré dopĺňajú dej nejakej počítačovej hry. Ako to býva u väčšiny japonských filmov, tak ani tu dlho človek nevie kto je kto a o čo mu ide. Naštastie sa to postupom času pokrája a vypitve, čiže ku koncu tomu už človek začne chápať. Čo vo filme funguje? Jednoznačne Japonky síce odeté ďaleko od časového obdobia v ktorom sa dej nachádza, ale keď už preháňať, tak už vo všetkom. Funguje tu samotná čistá agresivita. Oddelené končatiny, podrezané hrdlá, sťaté hlavy. Na podobné ázijské veci sa pozerám rád. A tak isto funguje hudba. Koniec. Herci, triky, dej, a celkové spracovanie je zlé, zlé, zlé. A to by malo byť pri fantasy filmoch asi to najdôležitejšie. Sledujte dve hodiny radšej rozmŕzanie kurčaťa, ako na toto. Umelecký zážitok budete mať približne rovnaký.(1.5.2011)

• TeeAge

|| Scenár: Kazuaki Kiriya, Tetsurô Takita | Hudba: Akihiko Matsumoto | Produkcia: Kazuaki Kiriya, Takashige Ichise | Distribúcia: Shochiku Co., Ltd. (Japan), FUNimation Entertainment (US) | Štúdio: Goemon Partners, Kinoshita Managemen, Kiriya Pictures, Oz Company | Rozpočet: 9 miliónov $ | Tržby: 20,000,000 $ ||(2.8.2011)

Výrazně lepší, než Casshern. Goemon jej drtí nejenom po technické stránce (ačkoliv digitálek čas od času pozlobí), ale především z hlediska charakterů. Přáběh začíná jako rozverná historická hříčka, aby se postupně zvrtla v epické velkolepé rozmáchlé drama takřka antického rozměru. Děj, plný nových zvratů, se zdá mít opticky přes tři hodiny, vůbec to ale nevadí, stále je na co koukat. Hlavní uznání jde přitom především na adresu herců, Yosuke Eguchi je v roli Goemona k sežrání... Jako jediný záporný bod beru v podstatě jen příliš mnoho postav a obzvláště v první polovině značně zmatečnou mytologii... Dokonalé to každopádně ještě není. Počkáme s dalším filmem...(11.11.2009)

• Beastmaster4

Tak asijský skákačky nejsou zrovna můj šálek kávy, ale pro jednou jsem zas udělal výjimku a na další si udělal čas. A jak to dopadlo? Z celého filmu mám rozporuplné pocity. Vizuální stránka (v některých momentech) naprosto dokonalá, sice je obraz překolorovaný a přesycený jak blázen, ale v určitých záběrech je to trefně úžasné. Problémem je, že vizuální stránka má tady 2 strany a tou druhou je naprosto nepochopitelná demence trikařů a grafiků. Digitální koně, jejichž běh je tak nepřirozený, až je k smíchu - skákání jak z animáku Gumítci - viditelné hranice mezi herci a pozadím - nepovedená animace prachu a kdoví, čeho dalšího....Naprostá hrůza, kterou v r. 2009 mohl pustit do oběhu jen absolutní šílenec. Některé scény vypadají podobně, jak počítačové hry před několika lety. Celý úsek, kde Goemon utíká před pronásledovateli po střechách, až po útěk na koni, boj v lese a na louce je ten nejhorší filmový zážitek posledních měsíců a možná i let. Příběh, herci, to vše je minimálně na průměrné úrovni a spíše i víc, ale triky, to je sebevražda téhle japonské řežby. Kdybych měl hodnotit jen film, bez těch hrůzných pokusů o senzaci, dal bych 3, bohužel to nejde, každý film by se měl hodnotit jako celek a proto 2 hvězdy a myslím, že nakonec je to z mé strany ještě až moc.(6.8.2011)

• - Filmová koncepce vychází z života legendárního bojovníka a zároveň obávaného bandity z 16. století Ishikawy Goemona. Ten s oblibou kradl cennosti bohatým a dával je chudým. Navzdory jen strohým historickým faktům o jeho životě se z něj brzy stala legendární postava hrdinských příběhů převážně tradovaných ústní formou. Filmová verze postavu interpretuje v novém nástinu. (Conspi)

• - Názov filmu sa objaví až v ôsmej minúte. (Johnny.ARN)

• - Když Goemon zavraždí dvojníka, je celý od krve. Na chodbě, kde se vyhýbá strážným, na sobě nemá ani kapku. Poté vběhne za Chachou do pokoje a je znova celý od krve. (Geriel)