• Japonsko

Goemon: Cesta pomsty

(festivalový název)

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2009, 128 min

Casshern se mi moc líbil, proto sem asi od Goemmona očekával až příliš. Film by se dal shrnout něčím jako Altair vs. Prince. Nejvíc mi asi vadil fakt, že většina filmu byla točena před modrým pozadím a bohužel to bylo i dost vidět. Digitální efekty byly i tam kde to nebylo třeba, jen se víc snažit. Příbeh jako takový je vyprávěn velmi dobře a film i přes svou délku nenudí. V ději sem se ani já tedy neztratil a to už je co říct :-). Dál mi celkem vadila absence pořádných soubojů. Akční film to tedy moc nebyl, ale dramatický epos to byl na výbornou. Je ale pravda že ke konci boje přibylo, ale v nikterak zajímavých sekvencí. Na konec musím vyzdvihnout luxusní hudbu !(26.11.2009)

Pro ty, kteří se na film chystají, musím připomenout pár historických událostí, bez kterých se divák musí rychle ztratit. V šestnáctém století Oda Nobunaga z menší provincie postupně dobil většinu Japonska za pomoci jeho poddaného Hašibi Hidejošiho a spojence Iejasu Tokugawy. Jenže potom se zbláznil jeho vazal Micuhide a Vyvraždil celý jeho rod. Zrádce byl potrestán a Impérium si rozdělili Hidejoši a Tokugawa. Bez tohohle se podle mě ve filmu moc neobejdete. Samotný film je extrémně stylizovaný, podobně jako Casshern. Takže pokud jste viděli Cassherna, víte na čem jste. Každopádně tohle mi bylo daleko více k chuti, protože postavy a drobnosti kolem nich se mi hezky připomněli... jakože Nobunaga chodil ve výstředních bílých šatech atd. Jen mě mrzelo, že z mého oblíbence opičáka Hidejoshiho, udělali takového lumpa.(31.8.2011)

Kazuaki Kiriya přichází po několika letech se svým dalším filmem. Vizuálně je to opět bomba, byť při některých sekvencích si říkám, mohli se občas použít reálné exteriéry a hlavně skutečné koně. Soundtrack je povedený podtrhuje atmosféru celého velkofilmu, který se ze začátku tváří, jako pouhá akční zábava kombinovaná s těmi nejlepším vizuálními hody na světě a velkolepostí, za kterou by se nestyděl ani Zhang, Bay nebo Ridley Scott. Kiriya je navíc vynikající kameraman, takže nejen zběsilé souboje, občas vypadlé jak z pc hry si patřičně užijete, umí výtečně komponovat různé scenérie, které jsou dech beroucí. Navíc, prostinký příběh začne košatět, postavy se začnou více vybarvovat a opět jsou z diváka vydolovány silné emoce, jako kdysi u Casshernu. Doufám, že od toho nikdo nečeká historicky přesný velkofilm, tohle je fikce, která si vzala inspiraci v historii a některých jejích postavách. Mohl bych se tu ještě rozepisovat dlouho o vizuální stránce, ale to nemá cenu, Vezmu to ve zkratce, Kiriya celý film některými proprietami lehce westernizoval a celé je to velmi stylizované a cool. Ovšem ta hra na uchvácení diváka funguje a to tak, že tento spektakulární opus budu chtít vidět víckrát, stejně jako kdysi Casshern. Věřím, že síla tohoto snímku nevyprchá po pár podíváních.Jsem zvědav s čím hodlá přijít mistr režisér příště. Ještě telegraficky k hereckému obsazení Yosuke Eguchi je výborný jako Goemon, velký sympaťák, Erika Toda tu má malou roličku, Ryoko Hirosue si zahrála hlavní ženskou roli a i při malém prostoru, zanechala dobrý dojem. Eiji Okuda je jako Hideyoshi patřičně ďábelský, Takao Osawa jako shinobi je vynikající a Jun Kaname jako Ishida také odvedl dobrý výkon.(18.10.2009)

Právě jsem dokoukal krásně stylizovanou ...počítačovou hru se špatnou režií a trhavým scénářem. A to je trošku blbé...(25.10.2011)

Tak tohle je film přesně podle mého gusta. Děj zasazený do reálného historického základu okořeněný špetkou fantasy. Asiaté opět nezklamali ve vizuální rovině. Nenápadnou formou Japonci předvedli historický fakt, kdy za šogunátu začalo Japonsko poodhalovat svá tajemství "západnímu světu". Megalomanské paláce východního stylu doplněné gotickými okny a místnosti zdobené barokními obrazy vládců, obrovské armády a barevné pozadí jakoby chtěly v divákovi navodit představu kreslené mangy či komiksu. Tak, hoši, děkujeme.(23.9.2010)

• - Filmová koncepce vychází z života legendárního bojovníka a zároveň obávaného bandity z 16. století Ishikawy Goemona. Ten s oblibou kradl cennosti bohatým a dával je chudým. Navzdory jen strohým historickým faktům o jeho životě se z něj brzy stala legendární postava hrdinských příběhů převážně tradovaných ústní formou. Filmová verze postavu interpretuje v novém nástinu. (Conspi)

• - Názov filmu sa objaví až v ôsmej minúte. (Johnny.ARN)

• - Když Goemon zavraždí dvojníka, je celý od krve. Na chodbě, kde se vyhýbá strážným, na sobě nemá ani kapku. Poté vběhne za Chachou do pokoje a je znova celý od krve. (Geriel)