• Japonsko

Goemon: Cesta pomsty

(festivalový název)

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2009, 128 min

Stejně jako Casshern je i Goemon audio - vizuálně strhující podívaná s drobnými nedostatky. Atmosféra postupem času přibývá a stejně tak i na kvalitě příběhu 78%, Casshern má sice horší hodnocení, ale líbil se mi víc.(4.11.2009)

• TeeAge

|| Scenár: Kazuaki Kiriya, Tetsurô Takita | Hudba: Akihiko Matsumoto | Produkcia: Kazuaki Kiriya, Takashige Ichise | Distribúcia: Shochiku Co., Ltd. (Japan), FUNimation Entertainment (US) | Štúdio: Goemon Partners, Kinoshita Managemen, Kiriya Pictures, Oz Company | Rozpočet: 9 miliónov $ | Tržby: 20,000,000 $ ||(2.8.2011)

Megalomanská, zámerne preexponovaná dych vyrážajúca gýčová vizualizácia, ktorá v sebe snúbi ázijskú trikovú školu, monsterdigitalizáciu, špinavý realistický look a účelnú brutalitu púchovského mäsokombinátu. Pseudohistorický príbeh stavia na historických reáliách, postavách a udalostiach, od ktorých rozvíja veľkolepú, do posledného detailu vyštylizovanú fabulu o ceste za pomstou lemovanou mocou, zvodnými ženami, exotikou, bohatstvom... a stovkami mŕtvol. I keď často digitálnych, ale je to takmer dokonalé. Navyše je tu prítomná jasná parodizácia ako západného filmu a tendencie v rovine efektov a ďalších počítačových vymožeností, tak aj nadhľad, s akým je miestami príbeh podávaný, rozprávkovosť striedajúca sa s krutoprísnym masakrom, desiatky zvratov, občasný kawaii-look, hrdinovia štýlový a hrdinovia prehrávajúci... Ultimátny opus magnum Kazuaki Kirija, ktorý si nesmiete nechať ujsť! A sakra dobre to funguje - či už ako guilty pleasure, jatka, temný a komplikovane konštruovaný dramatický príbeh (plný mien, postáv a parádnych flashbackov) s množstvom silných momentov, film s posolstvom, paródia na všetko alebo len ázijská anti-formálna extáza. Najlacnejší nákladný veľkovýpravný film ever. 90%(26.4.2014)

Tak tohle je film přesně podle mého gusta. Děj zasazený do reálného historického základu okořeněný špetkou fantasy. Asiaté opět nezklamali ve vizuální rovině. Nenápadnou formou Japonci předvedli historický fakt, kdy za šogunátu začalo Japonsko poodhalovat svá tajemství "západnímu světu". Megalomanské paláce východního stylu doplněné gotickými okny a místnosti zdobené barokními obrazy vládců, obrovské armády a barevné pozadí jakoby chtěly v divákovi navodit představu kreslené mangy či komiksu. Tak, hoši, děkujeme.(23.9.2010)

[IFF, Bratislava 2010] Aj pri akceptácií faktu, že tento stredoveký (zároveň hypermoderný) kolos o bájnych nidžoch, samurajoch a despotických vládcoch priznáva svoju všemožnú krikľavosť, tak je v nemalom počte scén zbytočne pózistický. Nenarážam na bežné či mysliteľské konverzácie, spätné (poddajne millerovské) explikovanie hrôzonosných spomienok, dokonca ani na zopár prometeovských potyčiek (lúka, trh, chrám), tie sa mi (aj pri častom, mierne retardovanom pochechtávaní neznámych spolusediacich) napospol rátajú, ale onen neštastný karambol nastáva práve vtedy, keď sa začne hromadná rúbanica alebo behavé strečkovanie a v nich neúnosný nával hnusácky bazárového "Computer-Generated Imagery.". Chápem, že Kazuaki Kiriya chce byť za každú cenu vášnivý a preto sa odbavuje v čo najkratších intervaloch, ale či už sem toto digitalizačné znásilňovanie patrí alebo nie, tak viacmenej škodí ako prospieva-blokuje prienik do fikčného sveta."Goemon" je teda hrdokrásnou, výtvarne rozkošnou epopejou o cti, zrade a moci len vo vybraných pásmach, zvyšok smrdí nevkusom ako po lacnej kolínskej.(13.11.2010)