My děti ze stanice Zoo

Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo

We Children from Bahnhof Zoo

Christiane F.

Drama / Životopisný

Západní Německo, 1981, 131 min (Director's cut: 138 min)

Tento film u nás snad ještě neběžel (ani v televizi, ani na videu, takže jsem ho musela skousnou v originálním znění s polským rychlodabingem - ach jo) a to je velká škoda, protože opravdu stojí za to. Je inspirován proslulou knihou My Děti ze stanice Zoo, zároveň je do něj zakomponována hudba a přítomnost Davida Bowieho v Berlíně v době, kdy hlavní hrdinka a její přátelé podléhají heroinové závislosti. Zprvu se děj zdá dosti kllišovitý (nešťastná láska a tak), ale pak přechází do velmi naturalistické polohy (začíná to prvním pořádný šlehem po koncertě Bowieho, který jim k tomu zapěje krásnou píseň o heroinu). Rozhodně je zarážející, že film vznikl už v roce 1981, dva roky po tom, co vyšlaq kniha, a je natáčen v Berlíně v realistických (pravdivých) exteriérech. P.S. Německá verze Heroes byla asi tou nesvětlejší částí filmu, pak už je to jen skluzová depka...:-( P.S.2. Děkuji Cheveesovi za důkazní materiál tom, že film v České televizi běžel, děkuji Faye, že mě na to upozornila a tímto dementuji svůj nepravdivý výrok, o tom, že tomu tak nebylo.(22.8.2003)

vynikajuci hudobny doprovod pridava tomuto temnemu filmu o negativach drog na velmi silnej a dusnej atmosfere...spinavy berlin a kruta vypovedna hodnota. film na depku.(25.5.2007)

Samozřejmě… kniha je sugestivnější. Film sice poměrně věrně kopíruje zpověď malé Christiane, kdy uceleně odkrývá pohled na uzavřený svět feťáků, ale realita je vždycky o dost drsnější. Prostě jednou zkouknout a pro jistotu spláchnout. A Davida Bowieho jsem si vychutnala i bez tripu.(15.8.2011)

Dospívání, Bowie, Berlín, drogy, smrt, sex a nádherná špína noci městského industrialu. Krása. A peklo života, v naturalisticky čisté podobě. 8/10(3.1.2011)

• Terka.K

Knižní podobu bych hodnotila na 5 hvězdiček, film je o proti tomu dost nevýrazný..(4.5.2014)

• - Původně měl film režírovat Roland Klick. Po dlouhých přípravách byl však jen 2 týdny před začátkem natáčení vyhozen kvůli neshodám s producentem Berndem Eichingerem. Poté se režie ujal Uli Edel. (Polinecka)

• - Scény, které se natáčely na koncertě Davida Bowieho, se ve skutečnosti natáčely na koncertě AC/DC. Část, kde učinkuje Bowie, byla nafilmována s malým štábem v USA. (Flack007)

• - "Stanice Zoo" je berlínská zastávka, na které zemřelo na špinavých záchodech mnoho německých teenagerů v důsledku předávkování drogami. (Polinecka)