Historický velkofilm se vrací do poloviny 13. století, kdy v Rusku probíhaly pohnuté válečné události. Pro svá vojenská vítězství se stal legendou a je považován za jednoho z největších panovníků v historii Ruska. Alexander Něvský byl milován svým národem a nenáviděn svými nepřáteli. Proslavil se především coby úspěšný vojevůdce v Něvské bitvě, kde porazil Švédy. Dokázal se také vypořádat s řádem německých rytířů v takzvané Bitvě na Čudském jezeře. Film sleduje pohnuté osudy Alexandra, od jeho mládí přes válečná tažení až po smrt v roce 1263 ve věku pouhých 43 let. (oficiální text distributora)

curunir

,,...CHCEL SOM TO VIDIEŤ NA VLASTNÉ OČI." ,,AKO KRÁĽOVNÁ ZO SÁBY CHCELA VIDIEŤ ŠALAMÚNA." __ Po tunajších rozporuplných hodnoteniach som bol mierne v rozpakoch či sa na film dívať, no po pozretí som bol vcelku spokojný. Film je miestami trocha nudný, réžia skôr priemerná a Alexander je na 13. storočie až príliš veľký moralista. Oceniť ale treba, že sa nesnaží pôsobiť lacno, zaujímavú pozíciu rozprávača, slušnú naturálnosť hlavne v bitkách a dokonca mi v pamäti utkvelo aj niekoľko obrazov (hlavne vďaka slušnej kamere). Ešte sa mi žiada doplniť, že posledná veta textu distribútora je úplná hlúposť a tiež by som povedal, že asi v 23. minúte sa na scéne chvíľku objaví Jiří Krytinář. 3.5* (38. hodnotenie, 6. komentár k filmu) ()

misterz

Mám rád historické filmy a Rusi majú zopár naozaj podarených kúskov, ale tento k nim asi patriť nebude. Nebolo to úplne zlé, ale vyskytlo sa tu veľa rušivých elementov, ktoré súviseli skôr s technickou stránkou ako príbehovou. Kamera sa mi v kritických momentoch zdala rozmazaná a roztrasená, zábery na súboje boli nezvládnuté, chaotické a až príliš umelé. Tiež vizualizácia a réžia mohli byť trocha lepšie. Technická stránka tak nepriamo ovplyvnila atmosféru vo filme a často ma preto uvrhla do nudy, občas prerušenej svetlými momentami vo filme (napr. pokus o atentát, sprisahanie....). Koniec sa mi zdal predčasný, ja by som v príbehu pokračoval ďalej, aspoň po bitku na jazere v r. 1242. Takže u mňa priemer, ale film sa oplatí pozrieť, aspoň zo zvedavosti. 60/100 ()

Daddko

Júúúj, toto natočiť v roku 2008 o jednom z najvýznamnejších postáv Ruských dejín. Je to tak na úrovni rozprávky Sadko z 1952 z Ruských bylín. Slabý odvar slávneho režiséra Sergeja  Ejzenštejna s hudbou   Sergeja Prokofjeva z roku 1938.  Ako mohli nechať režírovať takýto film neznámenu žabárovi Kaljonovovi ? IMDb 4,8/10 to je vysvedčenie. ()

Z0oMb3E

Banda škaredých bradatých Ruskákov sa rozhodla natočiť historický film z doby ktorá sa nedá zneužiť ako politická propaganda. Vybrali si na to nejaké hašterenie sa o to, ktorej falošnej modle by sa mal škaredí a bradatí Rusi klaňať. To bolo presne to obdobie kedy i škaredý a bradatí boli rovnako zaostalí ako zbytok sveta. Prešlo pár rokov a súčasný škaredý a bradatí Rusi ostali na rovnakej úrovni vtedajších škaredých škaredých bradatých Rusov. Ktorý Takže čistá politická nuda ktorá mala vyvrcholiť veľkou epickou bitkou sa zmenila na epilepticky zostrihanú frašku za pochodu rezky znejúcej polky. Škaredí a bradatí Rusi si najskôr museli vygoogliť ako sa bojové scény toča. Na tom by nebolo nič zlé, keby všetky tie efektné bullety a efekty nepoužívali na totálne jalových miestach. Rýchly "hyperakčný" strih tomu zabil posledný klinček. Potenciál obrovský, zúročenie takmer nulové. ()

Jezinka

Příjemný snímek ve stylu „jak natočit legendy bez bázně a hany“. Postava Alexandra moc nepobuřuje státotvornými proslovy, ač se jisté stylizace kladného hrdiny neubránil. Bitvy byly možná příliš artistické a probíhající Alexandr, který bodá nalevo a napravo, aniž by se zadýchal, vyvolává úsměv. Velmi dobrá výprava, kostýmy jsou poslední dobou čím dál přesnější, jen ta sklípková klenba na Pernštejně jim trochu ujela. ()

• Švédský hrad Chakeberg ve filmu představuje jihomoravský hrad Pernštejn. (AGAMENON)