poster

Alexandr: Něvská bitva

 • Rusko

  Aleksandr. Nevskaja bitva

 • Rusko

  Александр. Невская битва

 • Slovensko

  Alexander: Nevská bitka

Historický

Rusko, 2008, 107 min

 • Z0oMb3E
  ***

  Banda škaredých bradatých Ruskákov sa rozhodla natočiť historický film z doby ktorá sa nedá zneužiť ako politická propaganda. Vybrali si na to nejaké hašterenie sa o to, ktorej falošnej modle by sa mal škaredí a bradatí Rusi klaňať. To bolo presne to obdobie kedy i škaredý a bradatí boli rovnako zaostalí ako zbytok sveta. Prešlo pár rokov a súčasný škaredý a bradatí Rusi ostali na rovnakej úrovni vtedajších škaredých škaredých bradatých Rusov. Ktorý Takže čistá politická nuda ktorá mala vyvrcholiť veľkou epickou bitkou sa zmenila na epilepticky zostrihanú frašku za pochodu rezky znejúcej polky. Škaredí a bradatí Rusi si najskôr museli vygoogliť ako sa bojové scény toča. Na tom by nebolo nič zlé, keby všetky tie efektné bullety a efekty nepoužívali na totálne jalových miestach. Rýchly "hyperakčný" strih tomu zabil posledný klinček. Potenciál obrovský, zúročenie takmer nulové.(4.2.2013)

 • dr.fish
  ****

  Je zajímavé vidět, jak hrdina Alexandr poráží na Něvě ve jménu své Svaté víry představitele té "naší Svaté víry", tedy pohled zcela z druhé strany. Novgorodský kníže představuje lidumila, ochránce a humanistu, Řád a Švédi bandu bezcitných hrdlořezů. Jestli ale divák čeká akční podívanou, krutě se mýlí. Na závěr je sice bitva, ale jedná se pouze o ranní přepad tábora na břehu Něvy, takže žádné šiky, jízda, ale pouze šarvátka většího rozsahu. Přesto devět vikingských lodí svědčí o (na tehdejší dobu) větší výpravě. My se z filmu spíše dozvídáme o poměrech na novgorodském dvoře, ne nepodobném těm přemyslovským 11. a 12. století. Velmi vratký byl tehdy trůn závislý na přízni velmožů. A nelehká pozice ruských knížat sevřených mezi Tatary a Řádem. 75%(8.1.2013)

 • Orlau32
  ****

  Režie : IGOR KALENOV. Jelikož je film z roku 2008, tak předpokládám, že se jedná o mladšího režiséra nové generace, kteří dokáží odpovědět na některé "zapeklité otázky ", jako je na př. až neuvěřitelná chrabrost a odvaha Rusů v bojích, kde se v nich (Slovanech) bere i ta krutost ! Stále se říká mnohonárodnostní národ, ale báli se říci to podstatné : Dokázali se sžít s krutými Tatary, kteří jim přišli v pravý čas na pomoc proti nájezdům Švédů a Německých Křižáků. Už od roku 1230 mají na to Rusko stále Němci chuť a prolhaní a nenažraní Bojaři, kteří dokázali zradit svého pána a knížete se vůbec nehanbili za zradu a vraždu. Nelze se tedy divit, že se Rusové křížili a přátelili s těmi, kdo jim v těžkých chvílích přišli na pomoc. Jistěže to nebylo zadarmo, museli pak tatarskému chánovi zaplatit, ale nikdo je už nezabíjel a nedrancoval jejich zem. V každé válce se znásilňuje anebo se dobrovolně rasy míchají... a to je dobře, aspoň národ nedegeneruje. A největší móda nyní - holení hlav do hola - odkud myslíte, že to přišlo ? No jistě Tataři jsou jejich hlavními nositeli ! Proto tolik ruských generálů bylo holohlavých, protože to tam prostě je národním zvykem. Film je výborně a pravdivě natočen, velmi se mi líbil, že ukázal bez obav proradnost a chamtivost tehdejších poradců -bojarů. HUDBU k filmu napsal : Andrej Antoněnko.(6.4.2013)

 • curunir
  ****

  ,,...CHCEL SOM TO VIDIEŤ NA VLASTNÉ OČI." ,,AKO KRÁĽOVNÁ ZO SÁBY CHCELA VIDIEŤ ŠALAMÚNA." __ Po tunajších rozporuplných hodnoteniach som bol mierne v rozpakoch či sa na film dívať, no po pozretí som bol vcelku spokojný. Film je miestami trocha nudný, réžia skôr priemerná a Alexander je na 13. storočie až príliš veľký moralista. Oceniť ale treba, že sa nesnaží pôsobiť lacno, zaujímavú pozíciu rozprávača, slušnú naturálnosť hlavne v bitkách a dokonca mi v pamäti utkvelo aj niekoľko obrazov (hlavne vďaka slušnej kamere). Ešte sa mi žiada doplniť, že posledná veta textu distribútora je úplná hlúposť a tiež by som povedal, že asi v 23. minúte sa na scéne chvíľku objaví Jiří Krytinář. 3.5* (38. hodnotenie, 6. komentár k filmu)(9.2.2010)

 • italka63
  ***

  Mohu prakticky ve všem souhlasit s misterzem, dobře vystihnul technickou stránku filmu. Nedostatky, ale i klady a to, že mě též zamrzel konec filmu a co se dělo dál až do jeho smrti jsem si musela najít. No, na hlavního hrdinu jsem zírala a říkala si, proč nehraje kdekoliv Vikinga. Tak to byla zase malá poučná sonda do 13.století, kdy si Evropu chtěli rozebrat Švédové a Tataři a jeden mladý kníže si řekl, že se dobrovolně s pomocí svoji pravoslavné víry semlít nenechá...(12.6.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace