poster

Alexandr: Něvská bitva

 • Rusko

  Aleksandr. Nevskaja bitva

 • Rusko

  Александр. Невская битва

 • Slovensko

  Alexander: Nevská bitka

Historický

Rusko, 2008, 107 min

 • Morholt
  ****

  S takhle podanou historií nemám sebemenší problém. Jistě, Alexandr je zde popisován jako lidumil a osvícenec, ale pokud to přehlédnete (jde to snadno) a přistoupíte na ruská pravidla historického filmu, tak se budete bavit. Kromě sympatického hereckého obsazení potěší i to, že Rusové neprznili minulost. Doporučuji nevšímat si poslední věty z textu distributora. je úplně mimo. 80%(21.3.2012)

 • italka63
  ***

  Mohu prakticky ve všem souhlasit s misterzem, dobře vystihnul technickou stránku filmu. Nedostatky, ale i klady a to, že mě též zamrzel konec filmu a co se dělo dál až do jeho smrti jsem si musela najít. No, na hlavního hrdinu jsem zírala a říkala si, proč nehraje kdekoliv Vikinga. Tak to byla zase malá poučná sonda do 13.století, kdy si Evropu chtěli rozebrat Švédové a Tataři a jeden mladý kníže si řekl, že se dobrovolně s pomocí svoji pravoslavné víry semlít nenechá...(12.6.2016)

 • curunir
  ****

  ,,...CHCEL SOM TO VIDIEŤ NA VLASTNÉ OČI." ,,AKO KRÁĽOVNÁ ZO SÁBY CHCELA VIDIEŤ ŠALAMÚNA." __ Po tunajších rozporuplných hodnoteniach som bol mierne v rozpakoch či sa na film dívať, no po pozretí som bol vcelku spokojný. Film je miestami trocha nudný, réžia skôr priemerná a Alexander je na 13. storočie až príliš veľký moralista. Oceniť ale treba, že sa nesnaží pôsobiť lacno, zaujímavú pozíciu rozprávača, slušnú naturálnosť hlavne v bitkách a dokonca mi v pamäti utkvelo aj niekoľko obrazov (hlavne vďaka slušnej kamere). Ešte sa mi žiada doplniť, že posledná veta textu distribútora je úplná hlúposť a tiež by som povedal, že asi v 23. minúte sa na scéne chvíľku objaví Jiří Krytinář. 3.5* (38. hodnotenie, 6. komentár k filmu)(9.2.2010)

 • mysiak
  **

  Ruská verzia Alexandra nedopadla práve najlepšie...celé to neskutočné nudné, až na poslednú "veľkú" bitku, ktorá má tak asi 5 minút...ostatné sú len kecy, kecy, kecy a ruskí herci...potenciál majú Rusi väčší, Alexander je sklamaným veľkým(12.3.2010)

 • Orlau32
  ****

  Režie : IGOR KALENOV. Jelikož je film z roku 2008, tak předpokládám, že se jedná o mladšího režiséra nové generace, kteří dokáží odpovědět na některé "zapeklité otázky ", jako je na př. až neuvěřitelná chrabrost a odvaha Rusů v bojích, kde se v nich (Slovanech) bere i ta krutost ! Stále se říká mnohonárodnostní národ, ale báli se říci to podstatné : Dokázali se sžít s krutými Tatary, kteří jim přišli v pravý čas na pomoc proti nájezdům Švédů a Německých Křižáků. Už od roku 1230 mají na to Rusko stále Němci chuť a prolhaní a nenažraní Bojaři, kteří dokázali zradit svého pána a knížete se vůbec nehanbili za zradu a vraždu. Nelze se tedy divit, že se Rusové křížili a přátelili s těmi, kdo jim v těžkých chvílích přišli na pomoc. Jistěže to nebylo zadarmo, museli pak tatarskému chánovi zaplatit, ale nikdo je už nezabíjel a nedrancoval jejich zem. V každé válce se znásilňuje anebo se dobrovolně rasy míchají... a to je dobře, aspoň národ nedegeneruje. A největší móda nyní - holení hlav do hola - odkud myslíte, že to přišlo ? No jistě Tataři jsou jejich hlavními nositeli ! Proto tolik ruských generálů bylo holohlavých, protože to tam prostě je národním zvykem. Film je výborně a pravdivě natočen, velmi se mi líbil, že ukázal bez obav proradnost a chamtivost tehdejších poradců -bojarů. HUDBU k filmu napsal : Andrej Antoněnko.(6.4.2013)

 • - Švédský hrad Chakeberg ve filmu představuje jihomoravský hrad Pernštejn. (AGAMENON)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace