Vítejte v KLDR!

Milan Kuchynka

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák

Stejně jako návštěva Severní Koreje, i sledování dokumentárního filmu "Vítejte v KLDR! " vyžaduje od diváka ono pověstné "umění číst mezi řádky". To nejpodstatnější se zde totiž pouze mihne, asi tak, jako v jednom ze záběrů v závěru filmu, kde divák zahlédne nekonečné množství nízkých chatrčí vždy pouze na malý okamžik, neboť je od silnice dělí řada solidně byť poněkud omšele působících bytových domů. Jistě, už samotné návštěvy "posvátných míst" KLDR vypovídají mnoho, stejně jako interiéry hotelů a restaurací, průhledy skrze okna busu, závěrečné loučení atp. Mnohé je nutné domýšlet a odhadovat... Samozřejmě lze filmu i mnohé vytknout, ale za daných podmínek je to zřejmě ono maximum, které bylo možné z tématu vytěžit. Cenný je nápad, zapojit do dokumentu také ostatní účastníky zájezdu, kteří se stávají svéráznými komentátory... Suma sumárum, tenhle dokument rozhodně za shlédnutí stojí. Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek 99(3.6.2012)

• Mi Nü-Chai

Burani z ČR dobývají KLDR aneb sonda do hlubin turistovy duše (má-li vůbec něco takového). Dlouho mi nebylo tak trapně, jako při sledování tohoto pochybného dokumentu, který jsem si navíc přitáhla domů v naději, že se o Severní Koreji třeba něco nového dozvím...ach, jaká naivita.(15.11.2010)

I při těch omezených podmínkách se z toho dalo vytřískat daleko víc. Takto jde jen o bezprostřední pocity z větší části dost telecích "účastníků zájezdu". Ty věčné kecy typu "čekala jsem to horší", "kim ir sena neznám tak nevím", "čekám od toho něco jiného..." - k čemu to? 5/10 PS: příspěvek uživatele Premiere tomu dal korunu, ten by se do toho filmu hodil...(9.6.2009)

Jako dokument o KLDR film selhává. I v několika krátkých odstavcích v průměrné encyklopedii se dozvíte více, na druhou stranu tvůrci patrně s určitými znalostmi diváka počítali a pouze se snaží ukázat, jak to na diskutovaném místě vypadá. K tomu už moc výhrad nemám, forma komentovaného zájezdu mě doslova vcucla (a jde asi o jediný způsob, jak tam v první dekádě třetího milénia natočit nějaký ten materiál). Průpovídky zúčastněných jsou místy trefné, místy ve své upřímnosti zábavné, ale například ty o prvních krůčcích na cestě k něčemu lepšímu mi přišly bezpředmětné. Obyčejný evropan vidí až absurdní absenci života, barev a jakékoliv potěchy duše. Na každém rohu oprýskané paneláky, neexistující billboardy, prázdné silnice a spěchající, mlčky procházející obyvatelé. Odcizenost a šeď totalitního světa možná potěší antiutopistické oko, ale vědomí reality jakékoliv pozitivní pocity zatluče do země. Všudypřítomné uniformy a propagandistické plakáty děsí... KLDR zkrátka není hezkou prázdninovou destinací, není ani hezkým místem pro život a závěrečný záběr na čistou, ale nekvalitní a hlavně prázdnou dálnici působí téměř postapokalyptickým dojmem. Jako dokument o KLDR za tři, jako zájezd do pekla za čtyři.(8.12.2009)

Linda Jablonská svými dokumenty dokáže hodit rukavici. Její materiál vybízí k reflexi. Jak píše Radek 99 při vnímání maličkostí si divák uvědomí zrůdnost poznávaného "skanzenu". Forma proložená průvodcovskými radami v podobě paragrafů je svižná. Zajímavá je scéna s květinovým ceremoniálem, ale zbytečně je narušena snímky z jiného filmu. V některých pasážích působí osazenstvo zájezdu téměř jako z Účastníků zájezdu. Třeba Francouzovy názory mi přišly jako "hrané na kameru".(27.1.2011)