Vítejte v KLDR!

Milan Kuchynka

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák

Neuvěřitelný svět "jinosti" a snad až kosmického absurda..!(27.1.2011)

Tenhle dokument klame tělem. Stejně jako Shyamalanova Vesnice nebyla tak úplně o monstrech v lesích, tak i Vítejte v KLDR! není o KLDR samotném. Ani o jeho obyvatelích. Ani o těžkostech, které tamní režim přináší. Kdepak, tento dokument je především o nás – o Češích. Banda čecháčků-turistů se vydává na poznávací zájezd do míst, která nejsou ani z poloviny tak příjemná jako chorvatské pláže a v některých (pro ně) vypjatých situacích naplno odhalují svou náturu, názorovou nevyrovnanost a přehnanou touhu obnažovat vlastní „intelekt“. Vítejte v KLDR! je tak především mrazivou (pokud je divák také Čech) a úsměvnou (cizinec se jistě zasměje podstatně více…) výpovědí o národní povaze. Jako exkurse do cizí země je tento dokument informačně značně podvyživený, za což bezpochyby mohou i značná omezení, pokud ale k němu budete přistupovat jinak než jako k jednomu z dílů Cestománie, tedy tak, jak jsem uvedl výše, neměl by vás film zklamat. Vítejte v Čechách!(11.8.2010)

Do KLDR je zakázáno dovážet… Hotelové pokoje mohou být odposlouchávány…. A tíhou morbidních ,,§“ jsou asi veškeré zajímavosti vyčerpány. Chtěl jsem víc než jen sledovat ,,ÚČATNÍKY ZÁJEZDU“ DO ZEMĚ, KDE ZÍTRA ZNAMENÁ VČERA. Za zvuků ,,malebné“ korejské hudby si ani nepřipomenu onu ,,stísněnou“ dobu, protože přece jen jsme byli ,,o kus dál“. Jasně, něco zaujme, třeba program hodný dětí z pionýrského tábora nebo študáci s naučenými otázkami. V televizi je ,,hovno“ a kam se ,,sere“ mauzoleum na některé stavby. Divák, který však očekává nějaké překvapení, porušení pravidel, bude zklamán. A tak opravdu ,,silným“ zážitkem bylo jen vystoupení ,,dokonalých“ dětí. Chápu, že víc se ukázat nedalo. Člověk podvědomě vnímá tu ,,krutou“ realitu. Ale ve srovnání s tímto dokumentem si stačí jen něco přečíst. Namátkou...(6.6.2009)

• HenryS.

Když je to sestříháné tak, že mám pocit že ti naši turisti jsou nejdebilnější vzorek našeho národa, asi bude něco špatně.. NEBO NE???(17.5.2009)

Jako dokument o KLDR film selhává. I v několika krátkých odstavcích v průměrné encyklopedii se dozvíte více, na druhou stranu tvůrci patrně s určitými znalostmi diváka počítali a pouze se snaží ukázat, jak to na diskutovaném místě vypadá. K tomu už moc výhrad nemám, forma komentovaného zájezdu mě doslova vcucla (a jde asi o jediný způsob, jak tam v první dekádě třetího milénia natočit nějaký ten materiál). Průpovídky zúčastněných jsou místy trefné, místy ve své upřímnosti zábavné, ale například ty o prvních krůčcích na cestě k něčemu lepšímu mi přišly bezpředmětné. Obyčejný evropan vidí až absurdní absenci života, barev a jakékoliv potěchy duše. Na každém rohu oprýskané paneláky, neexistující billboardy, prázdné silnice a spěchající, mlčky procházející obyvatelé. Odcizenost a šeď totalitního světa možná potěší antiutopistické oko, ale vědomí reality jakékoliv pozitivní pocity zatluče do země. Všudypřítomné uniformy a propagandistické plakáty děsí... KLDR zkrátka není hezkou prázdninovou destinací, není ani hezkým místem pro život a závěrečný záběr na čistou, ale nekvalitní a hlavně prázdnou dálnici působí téměř postapokalyptickým dojmem. Jako dokument o KLDR za tři, jako zájezd do pekla za čtyři.(8.12.2009)