Vítejte v KLDR!

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák
  • Ketri

Tak jsem si naivně myslela, že se dozvím něco o KLDR. Vážně jsem nečekala odvážné záběry na totalitní realitu, ale zasvěcený komentář k prezentovaným "památkám". Místo toho se mi jen potvrdilo, že s národem českým je to opravdu hodně zlé. Nablblé komentáře účastníků zájezdu mě rozesmutněly více než pravá tvář Severní Koreje skrytá za Potěmkinovými vesnicemi. Zaplať to pánbůh, že se dostali do svobodné Číny! Škoda nevyužité příležitosti natočit přínosný dokument a škoda peněz z fondu. Autorka by to měla pouštět leda tak známým v obýváku jako video z dovolené.(31.8.2010)

I při těch omezených podmínkách se z toho dalo vytřískat daleko víc. Takto jde jen o bezprostřední pocity z větší části dost telecích "účastníků zájezdu". Ty věčné kecy typu "čekala jsem to horší", "kim ir sena neznám tak nevím", "čekám od toho něco jiného..." - k čemu to? 5/10 PS: příspěvek uživatele Premiere tomu dal korunu, ten by se do toho filmu hodil...(9.6.2009)

Ak chcete vidieť ako by naše krajiny vyzerali, keby nedošlo k 'Nežnej revolúcii', tak si pozrite, očami obyčajných turistov, zájazd do KĽDR, kde komunizmus v tejto dobe vrcholí. Na turistov (a z náhodného stretnutia so skupinou študentov, či inými štátnymi zamestnancami je zjavné, že nielen na turistov) je zavalené absolútne informačné embargo, priamy styk s verejnosťou je zakázaný, informácie je možné dostať len cez pridelených sprievodcov a informátorov, takže pokiaľ sa divák dožaduje väčšieho množstva faktov, zaujímavostí, či nejakých odhalení, má smolu, ja som bol však spokojný. Určite je to zaujímavé doplnenie si obrazu o jednej z posledných totalitných krajín na svete, konečne viem o nej viac než to, že raz za kvartál tam niekde odpália novú testovaciu atómovú raketu s následným ceremoniálom vojenskej prehliadky. 80%.(30.5.2009)

Linda Jablonská svými dokumenty dokáže hodit rukavici. Její materiál vybízí k reflexi. Jak píše Radek 99 při vnímání maličkostí si divák uvědomí zrůdnost poznávaného "skanzenu". Forma proložená průvodcovskými radami v podobě paragrafů je svižná. Zajímavá je scéna s květinovým ceremoniálem, ale zbytečně je narušena snímky z jiného filmu. V některých pasážích působí osazenstvo zájezdu téměř jako z Účastníků zájezdu. Třeba Francouzovy názory mi přišly jako "hrané na kameru".(27.1.2011)

Dokument ani ne tak o KLDR, jako spíš o českých turistech, kteří na hranicích s Čínou jásají "Konečně svobodná země." a pronášejí krutá moudra. :o)(23.3.2010)

• - Nedostavěný hotel byl po uvedení filmu zakoupen investorem. (K.B.L.)

• - Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)

• - Autorka filmu si chtěla zakoupit práva k hudbě zakoupené v KLDR, aby ji mohla použít v tomto dokumentu. Jediný email, který se jí podařil získat, byl korea@korea.com, na který samozřejmě nikdo neodpověděl. (K.B.L.)