Chi bi xia: Jue zhan tian xia

Red Cliff Part 2

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2009, 136 min

John Woo

Yue Lü, Zhang Li

Je to perfektný historický film, ktorý je pokračovaním skvelej jednotky a zároveň aj ukončením jedného skvelého historického spracovania, ktoré podľa mňa nemá v rámci žánru absolútne žiadnu konkurenciu. K tomuto filmu nie je potrebné písať plnohodnotný komentár, kedže prakticky všetko podstatné som už vyjadril k jednotke. Zase je to úchvatné dielo, na ktoré sa veľmi dobre pozerá, sú tu nádherné scenérie, zaujímavé interiéri, dokonalá réžia. Z jednotky som bol nadšený, ale musím povedať, že toto pokračovanie sa mi páči ešte o niečo viac. Môže za to asi mierne zaujímavejší scenár, kvôli ktorému sa mi nebojové scény dvojky páčia ešte viac ako jednotky. Zaujalo ma kamarátstvo špiónky s protivníkovým vojakom a mnohé zaujímavé scény ako napríklad kradnutie šípov. Ale určite prekvapí fakt, že rozdiel medzi bojovými scénami oboch dielov nie je moc veľký. Môže za to hlavne námorná bitka, ktorá nie je až tak dobrá, aj ked´ dobrých momentov sa aj tu dosť nájde. Ale našťastie pozemná bitka je už perfektná a obsahuje mnohé skvelé scény. V tomto filme ma veľmi zaujali aj dialógy a monológy. Milujem tieto čínske myšlienky, jednoducho čo veta, to zážitok. Jediný zlý pocit, ktorý som z tohto filmu mal je ten, že sa skončil a to si myslím, že jasne hovorí o kvalitách filmu. 90%(14.3.2009)

Sice jsem z toho nebyl tak nadšen jako z jedničky, ale John umí, herecké obsazení byť je skvělé, tak zde jednotlivé postavy ustupují do pozadí, důraz se klade na kolektivní souhru. Uvidíte dobré vizuální orgie, zejména noční bitva mě dostala. Ale námořní bitva mě tak nějak zklamala, čekal jsem více. Přesto, kdo má rád tento typ filmů nemůže se zklamat. OST je dobré, ne že bych měl nutkání poslouchat ho mimo film, ale svoji funkci plní dobře.(20.2.2009)

Tak po prvnim dilu mame vsechny postavy predstavene, vsechno vojsko rozmistene, taktiky a plany probrany horem dolem, vsichni se dopravili ke Krvavejm utesum a muze zacit rozhodujici bitva. S tim sem si tenhle film poustel. A ono hovno. Jak kdyby prvni film vubec nebyl, opet tu 90 minut jenom kecame, taktizujeme, vsechno pripravujeme, akorat postavy se uz nepredstavujou, coz jediny bych uvital, naky lehky shrnuti, protoze jsem jich vetsinu od prvniho dilu zapomnel. No a nezachrani to ani jedna vychcavka s sipama a par smesne vypadajicich "fotbalovejch" zapasu. Woo je zrucnej filmar, takze to vsechno vypada nalezite velkolepe, zajimave a i ty kecy dokazou obcas chytnout. Jenze je tu prvni dil a fakt sem nemel naladu cumet vicemene na to samy znovu. Po 90 minutach konecne prijde bitva. Ta je paradni, i kdyz tak trochu predvidatelna, protoze se jede podle taktiky a nikde se nevyskytne problem. Ale i kdyz je bitva paradni, neni zas vylozene kulervouci a kdyby si Woo nepomahal noci a vsudypritomnym ohnem, tak by to takovej efekt asi nemelo. A stejne me vic bavily ty sola generalu v prvnim dilu. Celkove jako v pripade prvniho dilu opet povedenej historickejm velkofilm, ale Woovi proste neodpustim, ze neprisel minimalne s hodinovou rezbou a i kdyz to je objektivne tak na ty 4*, tak mu jednu za trest seberu.(14.5.2009)

Stejné pocity jako u prvního dílu. Velkolepé, po příběhové stránce zajímavé. Jen bych uvítal více akce stejně tak, jako u předchozího filmu.(4.8.2010)

Rozpočet $40miliónovTržby USATržby Celosvetovo $102,126,903║ Troška ma mrzí že to už nie je taká otvorená bojová partia ako v prvom diely, v prvej polovici filmu mi chýbajú súboje lebo celý čas sa tam rieši len problematika okolo útoku a všelijaké nekalé praktiky ako demoralizovať nepriateľa. V tej druhej polovici to opäť John Woo rozbalí a predstaví nám také Čínske vylodenie v Normandii, pripomínajúce v mnohých ohľadoch to čo ponúkol Spielberg vo filme Zachráňte vojaka Ryana, toto prevedenie v historickom filme je rovnako účelové a drastické, plné výbuchov, spomalených záberov, hromady mŕtvych... ďalej namiesto súbojov mužov mečami a kopijami, sa tu prevažne buď ostreľujú šípmi, či odpaľujú nádobami naplnenými olejom, čo je pre zmenu v oblasti bojov fajn ale mne osobne by viac koštovali súboje mužov s mečmi, ktorých tam je fakt minimum. Tak či onak je pokračovanie o niečo málo slabšie než predchodca, príde mi to tak že John Woo si odtrhol až moc veľký krajec, ktorý nedokázal úplne ukočírovať - zbaštiť. V každom prípade ide o veľké vyvrcholenie tohto dvojdielného historického filmu, kde príde aj na nejaké myšlienky na zamyslenie. Pochvala patrí určite všetkým čo sa na tomto projekte podieľali lebo to zvládli po všetkých stránkach nadštandartne a veselo sa môžu porovnávať z omnoho drahšími Americkými veľkoprodukciami. /85%/(2.7.2009)

• - Bolesti hlavy, kterými Cchao Cchao ve filmu trpí, byly zřejmě způsobeny nádorem na mozku, který Cchao Cchao skutečně měl a na který v roce 220 n.l. také zemřel. Legenda říká, že mu lékař navrhl otevřít lebku a nádor odstranit, nedůvěřivý Cchao Cchao jej však uvěznil. Zemřeli oba. (Jirka_Šč)