Rampage

Rampage

• Německo

Amok

Krimi / Thriller / Drama / Akční

Kanada / Německo, 2009, 84 min (Director's cut: 79 min)

Uwe Boll

Uwe Boll

Mathias Neumann

Je to dosť dobrý akčný thriller od Uweho Bolla. Má výborný príbeh o mladíkovi, ktorý nemá prácu, rodičia ho chcú vysťahovať a celkovo ho už celý svet štve a tak sa rozhodne s dostatočnou výzbrojou a výstrojou vyraziť do mesta, aby mohol zabiť čo najviac ľudí. Na moje prekvapenie je aj dosť slušne spracovaný, film baví aj mimo akcie, už úvodná neakčná polhodina je určite lepšie zvládnutá ako som čakal, dlhé dialógy síce nie sú úplne najideálnejšie, ale svoj účel splnia. A podobne príjemne prekvapila aj záverečná časť s veľmi dobrým koncom, ktorý sa síce dal z priebehu filmu časom predvídať, ale rozhodne potešil. Akcie je tu samozrejme dosť, aj ked´ hlavne v strednej časti filmu a som s ňou veľmi spokojný. Síce sa dala natočiť aj lepšie, ale prehľadnosť to nekazí, je tu množstvo mŕtvych, viacero dobrých nápadov a situácií, zaujala ma hlavne scéna v kaderníctve, pri predavačovi kávy alebo pristavenie sa pri ustrašenej žene. Poteší aj niekoľko veľmi dobrých výbuchov. Ocenil by som väčšiu rozmanitosť zbraní, ale zase potom by to asi až príliš pripomínalo počítačovú hru. Ostatné stránky filmu sú už taký štandard, takže tiež nesklamú. Za toto má Uwe Boll odo mňa veľkú pochvalu. Videl som veľmi málo jeho filmov, ktoré ma síce moc nezaujali, ale ani neboli až také zlé, ako sa spomína. Takže som proti nemu nikdy nič nemal a teraz mi ukázal, že dokáže natočiť aj skutočne dobrý film a dokonca takého typu, aký som už dávno chcel vidieť, ale ešte to nikto neskúsil. Len tak dalej. 76%(25.6.2010)

Nevidět dřive Assault on Wall Street budu v šoku, co ze sebe tenhle šílený břídil dokáže vytlačit.Na filmu Rampage je špatně opět celá škála věcí, ať je to práce s herci, kdy Billovi rodiče působí opravdu neuvěřitelně a strašně uměle, nebo emoce policejního šerifa, tragicky zahraného břídilem Parém.Další mizernou věcí je roztřepaná kamera, ze které mě boleli oči.Mathias Neumann by potřeboval asi prášky na Parkinsona, nebo přednášku od F.A. Brabce o tom, že položit kameru pevně na stativ a kurva nám v klidu ukázat co chci říct, je ten nejlepší způsob filmového vyprávění.No a když přestanu píčovat do technický věcí a hereckých výkonů některých ochotníků na plátně, zvítězí u mě jednoznačně obsah nad formou.Možná se budu někomu zdát jako šílený sociopat, což možná jsem, ale role Brendana Fletchera je můj sen.Nejen, že si tenhle herec jasně zahrál svým výkonem životní roli, ale navíc se mohl dokonale vyřádit.Proč každý druhý hraje PC hry, ve kterých mučí a střílí ze samopalů do davů neviných lidí, protože se chce zbavit svého vnitřního stresu a to hlavně legálně ;) .Vždycky jsem si chtěl na filmovém plátně zahrát totálního šílence.Boll si naprosto nebere servítky a i když trochu křečovitě vysvětluje Billovi důvody, nechává ho řádit po celém městě a např. při scéně v kadeřnictví jsem nevěřicně koukal a škubalo mi srdce jako prase.Nejvíc mě rozsekala asi ta scéna, kdy říká té mladé a krásné holce jseš posraná strachy co? A heavy go ji rozmázne uzinou vo stěnu baráku.Když se vám v téhle scéně sevře srdce a jasně víte, že tohle byste nikdy nedokázali je vše v pořádku, jsem proto ale špatný, když bych chtěl být v kostýmu Brendana Fletchera a zahrát si jeho roli?Odpověď naleznete v sobě, když v Call of Duty střílíte na letišti do davu civilistů.Jsem rád, že se na plátno filmu konečně dostala postava celkem sympatického psychopata, který ze všeho vyšel se vztyčenou hlavou.Nejvíc mě pobavila scéna v bingu, to bylo naprosto ukázkové.Rampage není nijakým hlubokomyslným filmem, je to o určité myšlence udělané tím nejradikálnějším způsobem a já jsem se u toho jako divák vyřádil na plno i s celým štábem, který na filmu pracoval.Objektivně 4*, ale za obsah a fakt, že je to od magora Bolla jednu navrch.Celkově ale 85%.(11.9.2014)

Uwe je chlapík!! Několikrát jsem si říkal, že to si snad musí dělat p*del ale stále jsem se bavil. Mladej chlapec chytne amok, naštvanej je na kokota co mu neudělá pořádný kafe, na mařku z fastfoodu a vlastně ho už štvou všichni. Což takhle tuhle společnost trošku zredukovat_? Tak si doma stluče brnění a vytáhne do centra po zuby ozbrojen vystřílet pár bezvýznamných civilistů. Uwe se s tím nepáře a nechává umírat umírat všechno co se dostane před mušku dvouch samopalů mimo jiné mraky ženskejch. Uwe asi koukal na Greengrasse a tak si osvojil používání ruční rozklepané kamery, což mě vyloženě nevadilo a dokonce mě překvapilo i těch pár solidně odvedených trikových záběru. Takže za mě máš dneska milý Uwe 3 a 1/2*, protože tohle je vážně p*del a pobavilo mě to milionkrát více než Postal. Ps: zajimalo by mě, jak dlouho bude trvat, než to nějakej dutohlav napodobí v realu.(1.6.2010)

Toľko dobrých myšlienok tak dehonestovaných v rukách psychopata. Nenásilná cesta pre mnohých vyzerá ako nič nerobenie, ale nemyslím, že vraždenie hlava nehlava je nejakým východiskom. Každopádne nevylučujem, že čím ďalej tým viac jedincov sa bude v tejto civilizovanej spoločnosti cítiť pod poriadnym tlakom. To čo bolo povedané o peniazoch, absolútne sedí. Skutočný človek, ktorý by ale myslel týmto sposobom, by v živote nešiel touto cestou, pretože si váži každý život včetne ľudského. Pani psychologička mala doma psychopata a ani o tom nevedela, k tomu už musí byť človek skutočne slepý, ale aj o tom je predsa tento film.(25.12.2016)

Tak tohle, byla fakt bomba. Od Bolla jsem něco takovýho, vážně nečekal, ale na druhou stranu, jsem asi jeden z mála, co s ním nemaj problém. Brendan Fletcher zahrál psychopata naprosto skvěle a užíval jsem si každou chvíly, kdy byl na plátně (v mim případě na obrazovce). Takže shrnuto, podtrženo, fantastická podívaná.(29.4.2012)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Festivalu Phantasmagoria v Německu 14. 8. 2009. (Terva)

• - Příběh se odehrává ve smyšleném městě Tendervile okres Oregon v USA. (Terva)